Porównaj oferty

Hyundai Kona

Hyundai Kona po raz pierwszy zjechał z taśmy produkcyjnej w 2017 roku i dostępny jest w salonach zarówno w wersji spalinowej, jak i hybrydowej oraz w pełni elektrycznej od 2018 roku. Zaliczany jest on do mini SUV-ów i jest jednocześnie najmniejszym tego typu autem z oferty koreańskiego koncernu samochodowego. W 2021 roku Hyundai Kona Electric przeszedł face lifting, zyskując nowocześniejszy bardziej aerodynamiczny wygląd. Pięcioosobowy Hyundai Kona ma 420,5 centymetra długości, 180 centymetrów szerokości oraz 175 centymetrów wysokości i rozstaw osi wynoszący 260 centymetrów.

Hyundai Kona — cena w Polsce

Hyundai Kona Electric dostępny jest w salonach w dwóch wariantach, jeśli chodzi o jego parametry techniczne oraz trzech opcjach wyposażenia. W zależności więc od wybranego modelu należy za niego zapłacić minimum 150 900 złotych lub maksimum 196 900 złotych.

Szczegółowe ceny prezentują się natomiast następująco. Dla Hyundaia Kona w wersji ze słabszym silnikiem i mniejszą baterią:

  • w przypadku wersji wyposażenia Style 150 900 złotych,
  • w przypadku wersji wyposażenia Premium 160 900 złotych.

Z kolei dla Hyundaia Kona w wersji z mocniejszym silnikiem i większą baterią:

  • w przypadku wersji wyposażenia Style 169 900 złotych,
  • w przypadku wersji wyposażenia Premium 178 900 złotych,
  • w przypadku wersji wyposażenia Platinum, niedostępnej w słabszym wariancie, 196 900 złotych.

Zakup Hyundaia Kona może być więc dofinansowany z rządowego programu Mój Elektryk.

Hyundai Kona — zasięg

Jeśli chodzi o zasięg, a tym samym pojemność zastosowanej w tym modelu koreańskiego crossovera akumulatora, jak już wspomniano wcześniej do wyboru mamy dwie wersje.

W pierwszej z nich Hyundai Kona wyposażony jest wobec tego w akumulator o pojemności 39 kWh zapewniający zasięg na jednym ładowaniu do 305 kilometrów zgodnie ze standardem WLTP. Zużycie energii w tym przypadku plasuje się natomiast na poziomie 14,3 kWh na 100 kilometrów.

Z kolei w drugiej Hyundai Kona zasilany jest za pomocą baterii o pojemności 64 kWh, pozwalającej na niej przejechać na jednym ładowaniu nawet do 484 kilometrów. Na 100 kilometrów zużywa on natomiast 14,9 kWh energii elektrycznej.

W obu przypadkach zastosowane w tym aucie baterie posiadają 8-letnią gwarancję z limitem kilometrów do 160 000. Ładowanie tego auta zajmuje natomiast od niecałej godziny w przypadku zastosowania szybkiej ładowarki DC 100 kW do 6 godzin, w przypadku baterii o pojemności 39 kWh oraz ponad 9 godzin w przypadku baterii o pojemności 64 kWh z użyciem pokładowej ładowarki o mocy 7,2 kW.

Hyundai Kona — dane techniczne

Pod względem danych technicznych i parametrów użytkowych Hyundai Kona prezentuje się ciekawie. Wyposażony jest on bowiem w obu wersjach silnikowych w 1-biegową skrzynię biegów z przekładnią redukcyjną oraz posiada przedni napęd. Przednie zawieszenie jest natomiast niezależne typu MCPherson, z kolei tylne wielowahaczowe, dzięki temu bardzo dobrze tłumi on wszelkie nierówności na drogach i pewnie się prowadzi.

Jeśli chodzi o sam silnik, tańsza wersja Hyundaia Kona, skrywa pod maską 136 koni mechanicznych o maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 395 Nm. Pozwala to więc przyspieszyć nim od 0 do 100 km/h w 9,9 sekundy i rozwinąć maksymalną prędkość wynoszącą 155 km/h.

Droższa wersja Hyundaia Kona, wyposażona jest natomiast w silnik o mocy 204 koni mechanicznych oraz tym samym o maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 395 Nm. Dzięki temu przy masie całkowitej wynoszącej 1685 kilogramów jest on w stanie rozpędzić się od 0 do 100 km/h w 7,9 sekundy, a maksymalna prędkość z jaką można się nim poruszać to 167 km/h.

Aktualności
Jak ładować samochód elektryczny w domu?
11 kwi 2022
Jak ładować samochód elektryczny w domu?

Aby naładować samochód elektryczny, nie trzeba wcale szukać stacji ładowania i specjalnie do niej jechać. Nie trzeba nawet wyjeżdżać z garażu. Z powodzeniem można to zrobić bowiem także w domu, posiadacze tego typu samochodów mają do wyboru dwie różne możliwości. W związku z tym ile kosztuje oraz trwa ładowanie samochodu elektrycznego w zależności od wybranego rozwiązania? 

Czytaj więcej
Czy samochody elektryczne są ekologiczne?
22 lis 2021
Czy samochody elektryczne są ekologiczne?

Samochody elektryczne swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim stosunkowo taniej eksploatacji oraz temu, że miały się one stać ekologiczną alternatywą dla aut z napędem spalinowym. Wraz ze zwiększającą się ich liczbą na drogach coraz częściej można jednak usłyszeć, że elektryki nie są tak przyjazne środowisko, za jakie się je uważa. Jak jest więc naprawdę? Czy samochody elektryczne są ekologiczne, czy też jest to wyłącznie chwyt marketingowy?

Czytaj więcej
Ile kosztuje 100 km samochodem elektrycznym?
7 kwi 2022
Ile kosztuje 100 km samochodem elektrycznym?

Pod koniec grudnia 2021 roku w Polsce było zarejestrowanych 39 933 sztuki samochodów elektrycznych, z czego większość, bo aż 38 001 stanowiły elektryczne samochody osobowe, pozostałe części to natomiast modele użytkowe. Dane te pozwalają więc jasno określić, że elektryki w naszym kraju stają się coraz popularniejsze. Czy popularność ta wynika jednak z niskich kosztów użytkowania? Postanowiliśmy to sprawdzić, a najprostszym sposobem na to jest określenie, jaki jest koszt przejechania 100 km samochodem elektrycznym.

Czytaj więcej
Dopłaty do samochodów elektrycznych
21 kwi 2022
Dopłaty do samochodów elektrycznych

Nie ulega wątpliwości to, że w samochodach elektrycznych pokładane są duże nadzieję związane ze zmniejszeniem emisji spalin w miastach. W związku z tym większość państw europejskich stara się przekonywać na różne sposoby kierowców do rezygnacji z modeli spalinowych na rzecz aut elektrycznych. Nie inaczej jest także w Polsce, gdzie na zakup samochodu elektrycznego można otrzymać dopłatę w ramach programu Mój elektryk, do którego kolejnej edycji nabór wniosków ruszył 22 listopada 2021 roku. 

Czytaj więcej

Przeczytaj jeszcze