Porównaj oferty

Hyundai Kona

Hyundai Kona po raz pierwszy zjechał z taśmy produkcyjnej w 2017 roku i dostępny jest w salonach zarówno w wersji spalinowej, jak i hybrydowej oraz w pełni elektrycznej od 2018 roku. Zaliczany jest on do mini SUV-ów i jest jednocześnie najmniejszym tego typu autem z oferty koreańskiego koncernu samochodowego. W 2021 roku Hyundai Kona Electric przeszedł face lifting, zyskując nowocześniejszy bardziej aerodynamiczny wygląd. Pięcioosobowy Hyundai Kona ma 420,5 centymetra długości, 180 centymetrów szerokości oraz 175 centymetrów wysokości i rozstaw osi wynoszący 260 centymetrów.

Hyundai Kona — cena w Polsce

Hyundai Kona Electric dostępny jest w salonach w dwóch wariantach, jeśli chodzi o jego parametry techniczne oraz trzech opcjach wyposażenia. W zależności więc od wybranego modelu należy za niego zapłacić minimum 150 900 złotych lub maksimum 196 900 złotych.

Szczegółowe ceny prezentują się natomiast następująco. Dla Hyundaia Kona w wersji ze słabszym silnikiem i mniejszą baterią:

  • w przypadku wersji wyposażenia Style 150 900 złotych,
  • w przypadku wersji wyposażenia Premium 160 900 złotych.

Z kolei dla Hyundaia Kona w wersji z mocniejszym silnikiem i większą baterią:

  • w przypadku wersji wyposażenia Style 169 900 złotych,
  • w przypadku wersji wyposażenia Premium 178 900 złotych,
  • w przypadku wersji wyposażenia Platinum, niedostępnej w słabszym wariancie, 196 900 złotych.

Zakup Hyundaia Kona może być więc dofinansowany z rządowego programu Mój Elektryk.

Hyundai Kona — zasięg

Jeśli chodzi o zasięg, a tym samym pojemność zastosowanej w tym modelu koreańskiego crossovera akumulatora, jak już wspomniano wcześniej do wyboru mamy dwie wersje.

W pierwszej z nich Hyundai Kona wyposażony jest wobec tego w akumulator o pojemności 39 kWh zapewniający zasięg na jednym ładowaniu do 305 kilometrów zgodnie ze standardem WLTP. Zużycie energii w tym przypadku plasuje się natomiast na poziomie 14,3 kWh na 100 kilometrów.

Z kolei w drugiej Hyundai Kona zasilany jest za pomocą baterii o pojemności 64 kWh, pozwalającej na niej przejechać na jednym ładowaniu nawet do 484 kilometrów. Na 100 kilometrów zużywa on natomiast 14,9 kWh energii elektrycznej.

W obu przypadkach zastosowane w tym aucie baterie posiadają 8-letnią gwarancję z limitem kilometrów do 160 000. Ładowanie tego auta zajmuje natomiast od niecałej godziny w przypadku zastosowania szybkiej ładowarki DC 100 kW do 6 godzin, w przypadku baterii o pojemności 39 kWh oraz ponad 9 godzin w przypadku baterii o pojemności 64 kWh z użyciem pokładowej ładowarki o mocy 7,2 kW.

Hyundai Kona — dane techniczne

Pod względem danych technicznych i parametrów użytkowych Hyundai Kona prezentuje się ciekawie. Wyposażony jest on bowiem w obu wersjach silnikowych w 1-biegową skrzynię biegów z przekładnią redukcyjną oraz posiada przedni napęd. Przednie zawieszenie jest natomiast niezależne typu MCPherson, z kolei tylne wielowahaczowe, dzięki temu bardzo dobrze tłumi on wszelkie nierówności na drogach i pewnie się prowadzi.

Jeśli chodzi o sam silnik, tańsza wersja Hyundaia Kona, skrywa pod maską 136 koni mechanicznych o maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 395 Nm. Pozwala to więc przyspieszyć nim od 0 do 100 km/h w 9,9 sekundy i rozwinąć maksymalną prędkość wynoszącą 155 km/h.

Droższa wersja Hyundaia Kona, wyposażona jest natomiast w silnik o mocy 204 koni mechanicznych oraz tym samym o maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 395 Nm. Dzięki temu przy masie całkowitej wynoszącej 1685 kilogramów jest on w stanie rozpędzić się od 0 do 100 km/h w 7,9 sekundy, a maksymalna prędkość z jaką można się nim poruszać to 167 km/h.

Aktualności
Samochód elektryczny czy hybryda: co będzie dla Ciebie lepsze?
11 sty 2024
Samochód elektryczny czy hybryda: co będzie dla Ciebie lepsze?

Samochody zasilane energią elektryczną z roku na rok są coraz częściej wybieranymi modelami przez kierowców. Dostępne są one zarówno w wersji wyłącznie elektrycznej, jak i hybrydowej. Jeśli więc nie wiesz, czy samochód elektryczny, czy hybryda będzie dla Ciebie lepszy, koniecznie zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na ich temat, które pomogą Ci podjąć odpowiednią decyzję.

Czytaj więcej
Najbardziej ekologiczne samochody
9 lis 2023
Najbardziej ekologiczne samochody

Większość osób mówiąc o najbardziej ekologicznych samochodach, ma na myśli modele elektryczne, pozbawione silników spalinowych emitujących zanieczyszczenia do atmosfery. Jednak jak pokazują niezależne testy ADAC Eco test 2021 przeprowadzone w 2021 roku przez niemiecki automobilklub założony w 1903 roku elektryki nie znajdują się wcale na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o najbardziej ekologiczne auta, choć można znaleźć je w czołówce zestawienia.

Czytaj więcej
Co to jest samochód hybrydowy?
6 wrz 2023
Co to jest samochód hybrydowy?

Samochody zasilane za pomocą energii elektrycznej można podzielić na dwa główne rodzaje — auta w pełni elektryczne oraz hybrydy. O ile jednak w przypadku klasycznych elektryków większość z nas jest w stanie określić czym one są i jak działają, o tyle w przypadku wskazania co znaczy samochód hybrydowy, pojawiają się większe problemy. Dlatego w tym artykule odpowiadamy na pytanie związane z tym, co to jest hybrydowy samochód oraz w jaki sposób on działa.

Czytaj więcej
Auta elektryczne: czy warto spróbować?
19 cze 2023
Auta elektryczne: czy warto spróbować?

Popularność samochodów elektrycznych z roku na rok rośnie coraz bardziej. Zgodnie z danymi wykazywanymi przez PZPM i PSPA pod koniec grudnia 2022 roku w Polsce zarejestrowanych było 61 570 sztuk aut elektrycznych, czyli o 33% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Pomimo to wciąż nie brakuje wątpliwości związanych z tym czy warto inwestować w auto elektryczne.

Czytaj więcej

Przeczytaj jeszcze