Porównaj oferty

Program Prosument 2

Prosument jest programem priorytetowym finansowanym ze środków krajowych. Program ten jest dofinansowaniem przeznaczonym na zakup i montaż mikroinsatalacji odnawialnych źródeł energii. Głównym celem programu Prosument jest ograniczenie lub wyeliminowanie emisji CO2 poprzez zwiększenie produkcji energii z odnawialnych jej źródeł. Jako odnawialne źródła energii rozumiane są małe instalacje lub mikroinstalacje do produkcji energii elektrycznej lub ciepła dla osób fizycznych oraz wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych. Instalacje, których zakup i montaż daje możliwość ubiegania się o dofinansowanie, to:

  • źródła ciepła opalane biomasą
  • pompy ciepła
  • kolektory słoneczne
  • systemy fotowoltaiczne
  • małe elektrownie wiatrowe
  • mikrokogeneracja

Nabór wniosków do programu Prosument za pośrednictwem jednostek samorządu terytorialnego, banków oraz WFOŚiGW odbywa się w trybie ciągłym od sierpnia 2015 roku.

Zasady finansowania w programie Prosument 2

Dofinansowanie z programu Prosument ma formę pożyczki albo dotacji. Według programu Prosument, dofinansowanie obejmuje nawet do 100% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Oznacza to, że wszystkie koszty poniesione w trakcie prowadzenia projektu oraz koszty niezbędne do jego realizacji zostaną zwrócone. Bezzwrotna dopłata wynosi 15% lub 30% kosztów w zależności od wybranej technologii. Chcąc skorzystać z dofinansowania w ramach programu Prosument, potencjalny beneficjent zobligowany jest do zawarcia umowy z organem, który otrzymuje z programu NFOŚiGW finansowanie specjalnie na ten cel. Do tych organów należą jednostki samorządu terytorialnego, Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz banki. Beneficjentem końcowym programu Prosument są:

  1. osoby fizyczne posiadające prawo do dysponowania budynkiem mieszkalnym
  2. wspólnoty mieszkaniowe
  3. spółdzielnie mieszkaniowe
  4. jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki lub stowarzyszenia
  5. spółki prawa handlowego, w których jednostki samorządu terytorialnego posiadają 100% udziałów lub akcji

Program Prosument ma na celu wspieranie rozproszonych odnawialnych źródeł energii. W ramach tego programu można wnioskować o dofinansowanie zakupu i montażu nowych instalacji i mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii elektrycznej lub ciepła dla potrzeb budynków mieszkalnych jednorodzinyych i wielorodzinnych. Budżet programu Prosument 2 to 800 mln złotych na lata 2014 - 2022 z możliwością zawierania umów pożyczek (kredytu) wraz z dotacją do 2020 roku. Do głównych zasad udzielania dofinansowania w programie Prosument należą:

  • dotacja w wysokości 15% lub 30% dofinansowania
  • oprocentowanie pożyczki/kredytu wynoszące 1%
  • maksymalny okres finansowania pożyczką/kredytem to 15 lat

EKOkredyt Prosument II - program NFOŚiGW z bankiem BOŚ

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawarł umowę z Bankiem Ochrony Środowiska na dofinansowanie instalacji prosumenckich. Pula środków w tym programie to 40 mln złotych z czego 12 mln złotych zostanie przekazane w formie dotacji. Beneficjentami są osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Dofinansowanie zwrotne w ramach programu Prosument II pokrywa 100% kosztów kwalifikowanych. Dodatkowo przyznana dotacja może wydosić do 30% kosztów inwestycji. Jak dotąd większość wniosków o dofinansowanie z programu EKOkredyt Prosument II dotyczyła instalacji fotowoltaicznych lub łączonych instalacji PV z instalacją pompy ciepła. W losowo wybranych przypadkach Bank dokonuje inspekcji inwestycji przed uruchomieniem kredytu.

Opinie o programie Prosument 2

Program Prosument dający możliwość uzyskania kredytu oraz dotacji zwiększa opłacalność inwestycji w odnawialne źródła energii ze strony inwestora. Dzięki doduszczeniu możliwości łączenia kilku różnych rodzajów instalacji, beneficjent otrzymuje możliwość zbudowania kompleksowego rozwiązania, które zapewni dostawy energii na wiele lat. Inwestowanie w mikroinstalacje OZE to świadome podążanie za światowymi trendami na rynku energetycznym.

Sprawdź też inne programy wsparcia fotowoltaiki w Polsce:

Aktualności
Korzyści z instalacji fotowoltaiki na balkonie: energooszczędność w zasięgu ręki
22 kwi 2024
Korzyści z instalacji fotowoltaiki na balkonie: energooszczędność w zasięgu ręki

Ogromne zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi w Polsce trwa. Jest to bez wątpienia wynik stale rosnących cen energii elektrycznej, dlatego też producenci paneli fotowoltaicznych szukają nowych sposobów, aby z ich produktów mogło skorzystać jak najszersze grono osób. Do tej pory ich rozwiązania skierowane były głównie do mieszkańców domków jednorodzinnych oraz właścicieli firm, jednak coraz więcej mówi się o fotowoltaice balkonowej. To ciekawa alternatywa dla osób mieszkających w blokach.

Czytaj więcej
Do targów Bud-Gryf & Home pozostały dwa tygodnie
9 mar 2024
Do targów Bud-Gryf & Home pozostały dwa tygodnie

Powierzchnie sprzedane, program w przygotowaniu, wystawcy w pełnej gotowości do spotkań. Już za dwa tygodnie w Netto Arenie będą odbywać się największe targi budowlane i wnętrzarskie w naszym regionie.

Czytaj więcej
Farma fotowoltaiczna - jaki zysk?
12 lut 2024
Farma fotowoltaiczna - jaki zysk?

Inwestycja w farmę fotowoltaiczną wymaga sporych nakładów początkowych oraz dopełnienia sporej ilości formalności. Pomimo to z roku na rok tego typu instalacje produkujące energię z odnawialnych źródeł stają się coraz popularniejsze. Dlatego też postanowiliśmy sprawdzić ile można zarobić na farmie fotowoltaicznej i czy w ogóle opłaca się w nią inwestować.

Czytaj więcej
Jakie są koszty farmy fotowoltaicznej?
21 gru 2023
Jakie są koszty farmy fotowoltaicznej?

Farma fotowoltaiczna to spora inwestycja, która zapewnia jednak także duże zyski oraz cechuje się stosunkowo niskim okresem zwrotu, wynoszącym najczęściej do 10 lat. Jest ona opłacalnym rozwiązaniem ze względu na stale rosnące ceny prądu oraz zwiększające się naciski na produkcję energii elektrycznej z czystych, odnawialnych źródeł. Postanowiliśmy więc sprawdzić ile kosztuje farma fotowoltaiczna i co wchodzi w skład finalnej kwoty jaką trzeba przeznaczyć na tego typu inwestycje.

Czytaj więcej