Porównaj oferty

Program Prosument 2

Prosument jest programem priorytetowym finansowanym ze środków krajowych. Program ten jest dofinansowaniem przeznaczonym na zakup i montaż mikroinsatalacji odnawialnych źródeł energii. Głównym celem programu Prosument jest ograniczenie lub wyeliminowanie emisji CO2 poprzez zwiększenie produkcji energii z odnawialnych jej źródeł. Jako odnawialne źródła energii rozumiane są małe instalacje lub mikroinstalacje do produkcji energii elektrycznej lub ciepła dla osób fizycznych oraz wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych. Instalacje, których zakup i montaż daje możliwość ubiegania się o dofinansowanie, to:

  • źródła ciepła opalane biomasą
  • pompy ciepła
  • kolektory słoneczne
  • systemy fotowoltaiczne
  • małe elektrownie wiatrowe
  • mikrokogeneracja

Nabór wniosków do programu Prosument za pośrednictwem jednostek samorządu terytorialnego, banków oraz WFOŚiGW odbywa się w trybie ciągłym od sierpnia 2015 roku.

Zasady finansowania w programie Prosument 2

Dofinansowanie z programu Prosument ma formę pożyczki albo dotacji. Według programu Prosument, dofinansowanie obejmuje nawet do 100% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Oznacza to, że wszystkie koszty poniesione w trakcie prowadzenia projektu oraz koszty niezbędne do jego realizacji zostaną zwrócone. Bezzwrotna dopłata wynosi 15% lub 30% kosztów w zależności od wybranej technologii. Chcąc skorzystać z dofinansowania w ramach programu Prosument, potencjalny beneficjent zobligowany jest do zawarcia umowy z organem, który otrzymuje z programu NFOŚiGW finansowanie specjalnie na ten cel. Do tych organów należą jednostki samorządu terytorialnego, Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz banki. Beneficjentem końcowym programu Prosument są:

  1. osoby fizyczne posiadające prawo do dysponowania budynkiem mieszkalnym
  2. wspólnoty mieszkaniowe
  3. spółdzielnie mieszkaniowe
  4. jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki lub stowarzyszenia
  5. spółki prawa handlowego, w których jednostki samorządu terytorialnego posiadają 100% udziałów lub akcji

Program Prosument ma na celu wspieranie rozproszonych odnawialnych źródeł energii. W ramach tego programu można wnioskować o dofinansowanie zakupu i montażu nowych instalacji i mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii elektrycznej lub ciepła dla potrzeb budynków mieszkalnych jednorodzinyych i wielorodzinnych. Budżet programu Prosument 2 to 800 mln złotych na lata 2014 - 2022 z możliwością zawierania umów pożyczek (kredytu) wraz z dotacją do 2020 roku. Do głównych zasad udzielania dofinansowania w programie Prosument należą:

  • dotacja w wysokości 15% lub 30% dofinansowania
  • oprocentowanie pożyczki/kredytu wynoszące 1%
  • maksymalny okres finansowania pożyczką/kredytem to 15 lat

EKOkredyt Prosument II - program NFOŚiGW z bankiem BOŚ

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawarł umowę z Bankiem Ochrony Środowiska na dofinansowanie instalacji prosumenckich. Pula środków w tym programie to 40 mln złotych z czego 12 mln złotych zostanie przekazane w formie dotacji. Beneficjentami są osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Dofinansowanie zwrotne w ramach programu Prosument II pokrywa 100% kosztów kwalifikowanych. Dodatkowo przyznana dotacja może wydosić do 30% kosztów inwestycji. Jak dotąd większość wniosków o dofinansowanie z programu EKOkredyt Prosument II dotyczyła instalacji fotowoltaicznych lub łączonych instalacji PV z instalacją pompy ciepła. W losowo wybranych przypadkach Bank dokonuje inspekcji inwestycji przed uruchomieniem kredytu.

Opinie o programie Prosument 2

Program Prosument dający możliwość uzyskania kredytu oraz dotacji zwiększa opłacalność inwestycji w odnawialne źródła energii ze strony inwestora. Dzięki doduszczeniu możliwości łączenia kilku różnych rodzajów instalacji, beneficjent otrzymuje możliwość zbudowania kompleksowego rozwiązania, które zapewni dostawy energii na wiele lat. Inwestowanie w mikroinstalacje OZE to świadome podążanie za światowymi trendami na rynku energetycznym.

Sprawdź też inne programy wsparcia fotowoltaiki w Polsce:

Aktualności
Czy fotowoltaika dziala gdy nie ma prądu?
12 gru 2022
Czy fotowoltaika dziala gdy nie ma prądu?

Choć awarie sieci energetycznych w Polsce nie występują często, kiedy już do nich dojdzie wielu właścicieli fotowoltaiki, jest zdziwionych, że oni również zostają pozbawieni dostępu do energii elektrycznej, pomimo posiadania własnej instalacji odpowiedzialnej za jej produkcji. Zjawisko to wynika z rodzaju, a właściwie sposobu użytkowania przez nich na co dzień instalacji fotowoltaicznych. 

Czytaj więcej
Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?
19 paź 2020
Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

Stale rosnące ceny za prąd, stają się niemałym obciążeniem dla budżetu, zarówno gospodarstw domowych, jak i firm. Jak je ograniczyć?

Czytaj więcej
Sprzedaż prądu do sieci z fotowoltaiki
2 gru 2021
Sprzedaż prądu do sieci z fotowoltaiki

Montaż instalacji fotowoltaicznych to obecnie jeden z najprostszych i zarazem najpopularniejszych sposobów na uniezależnienie się od krajowych dostawców energii elektrycznej. Tego typu instalacje pozwalają jednak nie tylko oszczędzać na zakupie prądu, ale także go odsprzedawać. Dlatego też poniżej omawiamy kto i na jakich zasadach może sprzedawać wyprodukowaną energię z fotowoltaiki.

Czytaj więcej
Montaż paneli fotowoltaicznych
14 gru 2021
Montaż paneli fotowoltaicznych

Decydujemy się na inwestycję w naszym domu i wybór padł na zamontowanie paneli fotowoltaicznych. Dają one nam coraz tańszą, odnawialną energię, z której możemy korzystać latami. Ważny jest prawidłowy montaż, ponieważ od niego zależy to jak wydajne okażą się ogniwa to znaczy ile energii będą dostarczały do naszego domu. Co powinniśmy wiedzieć o montażu? Jak wybrać odpowiednią firmę, czy fachowca, któremu powierzymy te zadanie?

Czytaj więcej