Porównaj ceny energii: prądu i gazu. Wybierz najlepszą ofertę.

Obniż swój rachunek za:

Dołącz do grona naszych zadowolonych użytkowników, którzy w ostatnim miesiącu wybierając najlepsze oferty z porównywarki cen energii: prądu i gazu Optimal Energy, średnio zaoszczędzili zmieniając sprzedawcę energii w domu 350 zł, a w firmie prawie 3 000 zł!

Porównujemy 96% ofert aktywnych sprzedawców energii w całej Polsce
Ostatnia aktualizacja cen sprzedawców pądu w porównywarce 21.03.2018
Strona główna > Aktualności > Rynek energii > Polska - importer energii elektrycznej

Polska - importer energii elektrycznej

12345

Ocena 5.0/5 (1 głosy/ów)

Polska - importer energii elektrycznej

Polskie Sieci Energetyczne (PSE), które są w Polsce operatorem krajowej sieci przesyłu energii elektrycznej, posiadają już wstępne dane za marzec 2014 r. dotyczące transgranicznego handlu energią elektryczną. Z danych wynika, że w marcu Polska była niewielkim importerem energii, z nadwyżką importu na poziomie 3 TWh.

Jeszcze w styczniu tego roku eksport energii elektrycznej lekko przewyższał import, ale już w lutym była widoczna lekka nadwyżka importu. Zdaniem ekspertów, wolumeny importu nie są duże, ale świadczą o tendencji, która zaczęła się lata temu.

Polska była kiedyśgłównie eksporterem energii, głównie do Niemiec i przede wszystkim ze względu na cenę, ale w ostatnich latach pojawiała się nowa tendencja. Już w latach 2009-10 zauważyć można było, że polska energia jest dla Niemiec opłacalna, ale tylko w godzinach  niemieckiego szczytu, kiedy po prostu brakowało im własnej energii elektrycznej, a jednocześnie ich ceny były dużo wyższe niż w Polsce. Od 2012 r. eksport energii z Polskie zdarza się coraz rzadziej, w zasadzie tylko w pojedynczych godzinach, głównie ze względu na nagły i intensywny rozwój odnawialnych źródeł energii u naszych zachodnich sąsiadów.

W ocenie ekspertów Polska zmienia się w importera energii elektrycznej głównie ze względu na jej cenę wytwarzania. Pomiędzy hurtowymi cenami energii w Polsce i Niemczech widać dziś różnicę cen, przy czym drożej, niestety, jest u nas. Niemiecka agencja Bloomberg w zeszłym tygodniu zwróciła ponadto uwagę, że polskie kontrakty na dostawę energii w 2015 r. były notowane z premią najwyższą w stosunku do niemieckich - od grudnia 2008 r.

 

źródło: pse-operator.pl

Tagi: cennik energii, ceny pradu 2015,
Powrót

PowrótWszelkie prawa zastrzeżone. © 2018 OPTIMALENERGY.pl