optimal energy

O OptimalEnergy.pl piszą największe media w Polsce:

Newseria
Energianews
Wprost

baner reklamowy po prostu energia

Strona główna > Aktualności > Rynek energii > Na obietnicach się skończyło. Słaba pomoc najbiedniejszym coraz bardziej realna.

Na obietnicach się skończyło. Słaba pomoc najbiedniejszym coraz bardziej realna.

12345

Ocena 5.0/5 (2 głosy/ów)

Na obietnicach się skończyło. Słaba pomoc najbiedniejszym coraz bardziej realna.

Z górnolotnych planów powstał kolejny bubel, z którego wynika tylko tyle, że biedniejsze rodziny będą dostawały zaledwie kilka złotych na pokrycie rachunków za prąd, a dodatkowo będą zmuszone pilnować terminów składania wniosków co pół roku.

 

Odbiorcy wrażliwi, którym wg nowych rozporządzeń rządowych od początku 2014 r. będą przysługiwały dodatki wyrównujące ceny energii, w przypadku chęci ich przyznania będą musieli zapłacić opłatę skarbową. Jej wysokość może nie zabierze większości dopłaty, ale znacząco ją uszczupli, z czego w rzeczywistości dodatek w żaden sposób nie wspomoże domowego budżetu.

Miesięczna wysokość dodatku energetycznego, po długich ustaleniach, ostatecznie wynosi: 11,36 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, 15,77 zł – gdy liczy ono od dwóch do czterech osób oraz 18,93 zł – dla rodzin liczącej więcej niż czterech członków.

Kolejny problem w tym, że dodatek może być przyznany maksymalnie na okres pół roku. Po upływie tego okresu odbiorca wrażliwy musi złożyć nowy wniosek o dodatek i w przypadku jej przyznania ponownie uiścić opłatę skarbową. Dopłata może być bowiem przyznana tylko na okres sześciu miesięcy, a po przekroczeniu tego terminu nie można przedłużyć wniosku, bez uiszczania kolejnej opłaty, ale trzeba przechodzić proces weryfikacji od początku.

 

Na tym jednak nie koniec „zalet” dodatku energetycznego. W przypadku osoby pobierającej dodatek energetyczny przyznany np. na okres od 1 października 2013 r. do 31 marca 2014 r., nastąpi rozbicie dodatku na dwie części, ze względu na nowy rok i pierwszy dodatek energetyczny zostanie przyznany tylko na trzy miesiące, po czym osoba będzie musiała wystąpić z kolejnym wnioskiem i w sumie dwa razy zapłacić opłatę skarbową, za okres 6 miesięcy, za który powinna być uiszczona tylko jedna opłata.

Jest jednak plus całej tej sytuacji i ktoś choć trochę pomyślał, jak wyjść z tej żenującej sytuacji. Ministerstwa Finansów ustaliło , że o zwolnienie z opłaty skarbowej mogą się starać osoby, które posiadają zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pomocy społecznej z powodu ubóstwa. Z dnia na dzień ludzie przestają jednak wierzyć, że cokolwiek można dostać na tym świecie za darmo.

 

źródło: energetyka.wnp.pl

Powrót