optimal energy

O OptimalEnergy.pl piszą największe media w Polsce:

Energia News
Gram w Zielone
Puls Biznesu

baner reklamowy po prostu energia

Strona główna > Aktualności > Rynek energii > Budynek pasywny dostępny przez internet już w Polsce

Budynek pasywny dostępny przez internet już w Polsce

12345

Ocena 5.0/5 (5 głosy/ów)

Budynek pasywny dostępny przez internet już w Polsce

Omawiany, pokazowy budynek pasywny został zaprojektowany i wykonany przez śląską firmę Wodmetal. Obiekt ten pełni funkcję usługowo-handlową, także bez przeszkód można z niego korzystać. Wewnątrz znajdują się sale konferencyjne, pomieszczenia badawcze i część pokazowa z urządzeniami i elementami budownictwa niskoenergetycznego i pasywnego. Koncepcja architektoniczna budynku uwzględnia ponadto nie tylko wymogi niezbędne do uzyskania standardu budynku pasywnego, ale też czynniki użytkowe.

Budynek jest stosunkowo nieduży, jego powierzchnia to 240 m2. Jak informuje inwestor, firma Wodmetal, dzięki zastosowaniu zarówno nowoczesnych technologii, jak i materiałów i odpowiedniego usytuowania budynku zużywa on tylko 13 kWh/m2 energii rocznie, czyli około 1,5 m3 gazu na 1 m2. W tradycyjnym budownictwie zużycie gazu waha się między 12 - 15 m3. Tak niskie zużycie, może dać oszczędności na poziomie nawet 5 tys. zł w skali roku.
 
Na parterze domu pasywnego zaplanowano możliwość zapoznania się z nowoczesnymi technologiami termomodernizacji budynku i rozwiązaniami energooszczędnymi, przez  ulokowanie pomieszczenia pokazowego. Energooszczędność budynku osiągnięto dzięki  wyposażeniu go m.in. w rekuperator z gruntowym wymiennikiem ciepła o długości 70 mb, pompę ciepła, kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne.
 
Jak podaje inwestor, wyjątkową energooszczędność budynku gwarantuje jego usytuowanie na południe, tak aby zapewnić maksymalne uzyski ciepła i światła słonecznego, przez szyby, dzięki czemu oszczędza się na ogrzewaniu oraz energii elektrycznej. Zastosowano ponadto ocieplenie budynku grubą warstwą styropianu, rolety zewnętrzne i wewnętrzne oraz energooszczędne okna. 
 
Najciekawszym elementem jest jednak udostępnienie przez inwestora aplikacji umożliwiającej śledzenie online temperatury i zużycia energii domu pasywnego, głównie po to, by unaocznić i przekonać niedowiarków, że budownictwo niskoenergetyczne jest dla nas osiągalne i opłacalne.

 

Źródło: gramwzielone.pl

Powrót