Porównaj oferty

18 wrz 2018

Prąd - baza wiedzy

Sprzedawca rezerwowy

Sprzedawca rezerwowy prądu to przede wszystkim firma, która zapewnia ciągłość dostaw prądu odbiorcom, których sprzedawca prądu zerwał z nimi umowę. Na tym tak naprawdę koniec pozytywów na temat sprzedawcy rezerwowego. Dlaczego? O tym w dalszej części artykułu.

Wróć do: Aktualności Sprzedawca rezerwowy

Kim jest sprzedawca rezerwowy prądu i jaka jest jego rola?

Sprzedawca rezerwowy energii elektrycznej do firma, która posiada ważą koncesję na obrót energią elektryczną oraz ma podpisaną umowę z dowolnym dystrybutorem prądu. To tak naprawdę obowiązkiem Dystrybutora, który działa na konkretnym obszarze jest posiadanie ważnej umowy z dowolnym podmiotem, który w przypadku braku ważnej umowy sprzedaży prądu będzie obsługiwał klientów znajdujących się w tej trudnej sytuacji i prowadził tzw. sprzedaż rezerwową prądu. Rezerwowy sprzedawca prądu to nie jest jakiś sztuczny twór, tylko inny aktywny uczestnik rynku energii. Firma taka prowadzi normalną działalność handlową w zakresie sprzedaży prądu, a potocznie przyjęta nazwa: Sprzedawca rezerwowy odnosi się tylko i wyłącznie do jej chwilowej roli, którą jest zapewnienie ciągłości dostaw prądu do firm i gospodarstw domowych.

Co do zasady sprzedawca rezerwowy prądu aktywuje się w 2 sytuacjach:

  • nasz obecny sprzedawca prądu zaprzestaje działalności (firma upada, zostaje jej cofnięta koncesja itd.)
  • brak ciągłości ważnej umowy sprzedaży prądu, który powstał w wyniku np. jej nie przedłużenia lub innego formalnego błędu związanego z umową sprzedaży prądu

Firmy i osoby prywatne, które są rozliczane przez sprzedawcę rezerwowego powinny jak najszybciej ponownie zmienić sprzedawcę prądu. Sprzedawcy rezerwowi charakteryzują się tym, że rozliczają klientów na bardzo wysokich stawkach. Taryfa rezerwowa jest bardzo droga, jej stawki są 2-3 razy wyższe o rynkowych! 1 kWh cena może bardzo zaskoczyć. Aktywność sprzedawcy rezerowego i jego rola sprowadzająca się do zagwarantowania ciągłości dostaw prądu kończy się w chwili wejścia w życie nowej umowy sprzedaży prądu.

Sprzedawcy rezerwowi energii elektrycznej w Polsce

Tak jak napisaliśmy wcześniej, każdy Operator Systemu Dystrybucyjnego w ramach prowadzonej działalności ma podpisaną umowę ze sprzedawcą energii elektrycznej, który będzie pełnił rolę sprzedawcy rezerwowego na obszarze jego działania w sytuacji kiedy nie będziemy mieli aktywnej umowy sprzedaży prądu. Poniżej prezentujemy listę sprzedawców rezerwowych dla konkretnych obszarów w Polsce. Zaczniemy od największych Dystrybutorów w Polsce, którzy są przedstawieni na poniższej mapce. W praktyce są to spółki energetyczne, których udziałowcem większościowym jest Skarb Państwa (z wyjątkiem Innogy) oraz które równolegle pełnią funkcję tzw. sprzedawcy z urzędu.

sprzedawca rezerwowy prądu

źródło: wikipedia PL

  1. Sprzedawca rezerwowy Enea S.A. jest sprzedawcą działającym na obszarze OSD Enea Operator - obaszar czerwony
  2. Sprzedawca rezerwowy Energa Obrót jest sprzedawcą działającym na obszarze OSD Energa Operator - obszar zielony
  3. Sprzedawca rezerwowy Tauron Sprzedaż to sprzedawca działający na obszarze OSD Tauron Dystrybucja - obszar żółty
  4. Sprzedawca rezerwowy PGE Obrót sprzedaje prąd w taryfach rezerwowych na obszarze OSD PGE Dystrybucja - obszar we wschodniej części Polski
  5. Sprzedawca rezerwowy Innogy działa na terenie miasta stołecznego Warszawa, na którym energię elektryczną dostarcza firma Innogy Stoen Operator

Tak jak napisaliśmy wcześniej: wybór firmy, która na konkretnym obszarze będzie pełnić rolę sprzedawcy rezerwowego leży w interesie Dystrybutora. Wymieniona wyżej piątka firm dostarcza prąd do ponad 95% odbiorców energii elektrycznej w Polsce. Co z pozostałym ułamkiem rynku? Jak się okazuje lista dystrybutorów prądu w Polsce jest długa i jest ich kilkudziesięciu. W praktyce są to firmy działające bardzo regionalnie i nie odgrywające większej roli w całym systemie elektroenergetycznym. Na pewno najbardziej znana firma zajmująca się dystrybucją prądu, a która jeszcze nie została wymieniona to PKP Energetyka.

Sprzedawca rezerwowy w OSD Enea, Energa, Tauron, PGE i Innogy

Jak widzimy funkcję sprzedawcy rezerwowego u największych firm energetycznych w naszym kraju pełnią spółki historycznie powiązane ze sobą. Są to też sprzedawcy, którzy na terenie danego OSD pełnią także rolę tzw. sprzedawcy z urzędu. Tak naprawdę można powiedzieć, że w przypadku problemów z nowym sprzedawcą prądu będziemy niejako przynajmniej przez moment zmuszeni do powrotu pod stare skrzydła naszego poprzedniego sprzedawcy. Pamiętać jednak należy o tym, że ceny prądu na umowach rezerwowych są bardzo wysokie i szybko trzeba podpisać nową umowę. Dla osób i firm, które z różnego powodu trafiły do sprzedaży rezerwowej przygotowaliśmy specjalne rozwiązanie, dostępne po kliknięciu w poniższe banery:

sprzedaż rezerwowa energii elektrycznej dla domu


sprzedaż rezerwowa dla firm


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (7 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić