Porównaj oferty

respect energy reklama

Jakiego sprzedawcę rezerwowego wybrać?

Czy upadłość dotychczasowego sprzedawcy energii oznacza utratę ciągłości jej dostaw? Nie należy się tego obawiać. Wówczas bowiem jego obowiązki przejmuje sprzedawca rezerwowy, zapobiegając przerwom w dostawie prądu. Kim jest sprzedawca rezerwowy prądu? Kogo wybrać, by skutecznie zabezpieczyć ciągłość dostaw energii? Z jakimi kosztami wiąże się korzystanie z jego usług?

Wróć do: Aktualności Jakiego sprzedawcę rezerwowego wybrać?

Sprzedawca rezerwowy prądu - kogo wybrać?

Zgodnie z art. 3 pkt 29a ustawy Prawo Energetyczne, mianem sprzedawcy rezerwowego określa się przedsiębiorstwo energetyczne, które posiada koncesję na obrót energią elektryczną. Jest ono wskazywane przez odbiorcę końcowego i odpowiada za zapewnienie mu sprzedaży rezerwowej.

Co to oznacza w praktyce? W sytuacji zaprzestania dostaw prądu przez jego dotychczasowego sprzedawcę, za ciągłość dostaw energii elektrycznej odpowiada sprzedawca rezerwowy. Jego wyboru dokonuje się podczas podpisywania umowy kompleksowej lub dystrybucyjnej, na podstawie opracowanej przez OSD listy.

Jaki sprzedawca rezerwowy dla Enea?

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze rezerwowego sprzedawcy prądu, zapoznaj się z cennikami poszczególnych przedsiębiorstw. Warto wiedzieć, że ceny zakupu i dystrybucji energii elektrycznej w rezerwowej taryfie mogą nawet kilkukrotnie przewyższać stawki u dotychczasowego sprzedawcy. Wynika to z faktu, że nie są one regulowane prawnie.

Jaki sprzedawca rezerwowy dla PGNiG? A jaki dla Enea? Nie dokonuj pochopnego wyboru. Przeanalizuj oferowane warunki i zdecyduj się na najkorzystniejszą umowę. Wybór nie jest jednak nieograniczony. Listy zobowiązanych do sprzedaży rezerwowej prądu firm można znaleźć w serwisie poszczególnych operatorów systemu dystrybucyjnego. Przykładowo, w przypadku zasilającej północno-zachodnią część kraju firmy Enea, przypisani sprzedawcy rezerwowi to Enea S.A. i Solare Energy Sp. z o. o. Wybór odbiorców końcowych tego przedsiębiorstwa ograniczony jest więc tylko do 2 opcji.

Sprzedawca rezerwowy prądu - kogo wybrać dla Energa, Tauron i PGE?

W przypadku podpisanej z Energa umowy, możemy wybierać sprzedawcę rezerwowego spośród 3 firm: ENERGA-OBRÓT S.A., Solare Energy Sp. z o. o. oraz Ostrowski Zakład Ciepłowniczy S.A. Klienci przedsiębiorstwa Tauron z kolei mogą zapoznać się z aktualną listą na stronie operatora. Wybór jest bowiem zróżnicowany, w zależności od określonej lokalizacji. Lista sprzedawców rezerwowych dla PGE jest długa. Obejmuje aż 8 firm.

Warto poświęcić swój czas na wybór najkorzystniejszej spośród dostępnych ofert. W przeciwnym razie bowiem należy liczyć się ze znacznie wyższymi, trudnymi do przewidzenia kosztami, narzuconymi przez przypisanego sprzedawcę z urzędu, obowiązującymi w sytuacji przerw w dostawie energii od dotyczasowego sprzedawcy. To z kolei oznacza znacznie wyższy rachunek za prąd.

Sprzedawca rezerwowy gazu - kogo wybrać?

Pojęcie sprzedawcy rezerwowego dotyczy nie tylko zapewnienia ciągłości dostaw energii elektrycznej, ale też gazu. Także i w tym przypadku, odbiorcy końcowi mają możliwość jego wyboru. Jeśli tego nie zrobią, sprzedawca rezerwowy gazu zostanie wyznaczony przez operatora sieci. Na podstawie obowiązujących w naszym kraju przepisów, brak podpisania odpowiedniej umowy, dotyczącej sprzedaży rezerwowej przez przyłączonych do sieci Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG) odbiorców, skutkuje zapewnieniem ciągłości dostaw przez PGNiG. Sprzedawca rezerwowy może jednak wcześniej zostać wybrany z listy, umieszczonej w serwisie internetowym PSG. Aby go wskazać, należy skontaktować się ze sprzedawcą, z którym zawarta została umowa kompleksowa.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić