Z tego artykułu dowiesz się
Zapotrzebowanie na moc a cena za 1 kWh
Jak widać na załączonym obrazku zapotrzebowanie ma moc w ciągu doby jest różne w zależności od pory dnia. Zacznijmy swoją analizę od godziny 6 rano. Jak widzisz wtedy właśnie zapotrzebowanie na energię elektryczną gwałtownie wzrasta, wiąże się to przede wszystkim z faktem, że wielu ludzi idąc do pracy lub szkoły, właśnie w tym czasie szykuje sobie śniadanie, słucha radia czy korzysta z łazienki wykorzystując urządzenia podłączone do sieci.. Wzrost trwa do godziny 13-14. Ten okres w zależności od taryfy nazywany jest np. szczytem przedpołudniowym, a cena za 1 kWh w tym okresie jest wysoka, ponieważ zapotrzebowanie na energię jest duże.
em>Źródło:http://www.pse-operator.pl/
Od godziny 14 do 16.30-17 odnotowywane jest obniżenie zapotrzebowania na energię elektryczną. Wielu ludzi kończąc prace wyłącza komputery i maszyny na których pracuje udając się do swoich domów, a w szkole najczęściej kończą się lekcje. Bardzo często w taryfach dwustrefowych właśnie w tym okresie możemy korzystać ze „stawek nocnych”. Chodzi o to, żeby w przeciągu całej doby zanotować jak najmniejsze wahania mocy. Dzięki temu elektrownie pracują z tym samym obciążeniem, a co za tym idzie nie generują strat związanych ze spadkiem ich sprawności. Stawki nocne swoją niższą ceną mają zachęcić użytkowników znajdujących się wtedy w domach do włączania np. prania, aby zużycie energii spadło w jak najmniejszym stopniu.
Od godziny 17 zaczyna się tzw. szczyt popołudniowy, wzrost poboru mocy może trwać nawet do godziny 21. W tym czasie Polacy przygotowują obiad, oglądają telewizję, spędzają czas na przy komputerze.
Od godziny 21 odnotowuje się spadek zużycia energii elektrycznej i trwa on aż do godzin rannych dnia następnego, w tym czasie zaczyna obowiązywać tak zwana taryfa nocna. Przy taryfach dwustrefowych i trójstrefowych występuje wtedy najniższa stawka opłaty za 1 kWh, wiąże się to z tym co zostało już wcześniej napisane, czyli z chęcią utrzymania zużycia energii elektrycznej na stałym poziomie przez całą dobę, ta niska stawka ma zachęcić klientów do korzystania z urządzeń elektrycznych także w nocy.
Powyżej opisane zostało zapotrzebowanie dobowe na energię elektryczną. Jak zapewne zauważyłeś dwie krzywe naniesione na wykresie pokazują dni w których odnotowane zostały największe (styczeń) i najniższe (kwiecień) zapotrzebowania na moc. Poniżej przedstawione jest zestawienie jak zużycie energii elektrycznej w Polsce przedstawia się w przekroju całego roku. Łatwo zaobserwować, że najwięcej energii elektrycznej zużywamy zimą, kiedy dni są krótsze, a my oświetlamy pomieszczenia dłużej i w większej ilości niż latem. Dodatkowo większe zapotrzebowanie wynika z ogrzewania mieszkań energią elektryczną.
Źródło: http://www.pse-operator.pl/
Zapotrzebowanie na moc: dobowe i całoroczne
Jakie jeszcze czynniki wpływają na dobowe, lub całoroczne zużycie energii elektrycznej w Polsce?
Wpływ mają przypadające święta, a także imprezy sportowe. Podczas ważnych spotkań Polacy bardzo tłumnie zasiadają przed telewizorami co powoduje wzrost poboru energii. Taki sam efekt ma miejsce w trakcie ważnych świąt narodowych czy podczas oglądania ulubionych seriali, które przyciągają przed telewizory miliony Polaków.
Na przedstawionym powyżej wykresie naniesione zostało średnie zużycie energii elektrycznej w ciągu 12 lat. Widać wyraźnie, że z roku na rok to zużycie jest coraz większe. Ma to związek z ciągle rozwijającym się przemysłem, a także wzrostem „gadżetów” instalowanych w mieszkaniach, które aby działać potrzebują podłączenia do sieci. W roku 2019 zużycie prądu w Polsce przekroczyło w skali roku 170 TWh i było najwyższe w historii. W parze z rosnącym zapotrzebowaniem na prąd nie idą niestety ale inwestycje. Efekt jest taki, że cena prądu w 2019 roku została wprawdzie zamrożona ustawą, ale w kolejnych latach podwyżek uniknąć się nie uda.