Porównaj oferty

20 paź 2023

Prąd - baza wiedzy

Jak sprawdzić co pobiera dużo prądu?

Rosnące ceny energii oraz wprowadzony limit jej zużycia, po którego przekroczeniu stawka za 1 kWh drastycznie rośnie, zmuszają nas do oszczędzania prądu. Aby móc to robić efektywnie najlepiej jednak wiedzieć jakie urządzenia zasilane elektrycznie są najbardziej energochłonne. Dlatego też podpowiadamy jak sprawdzić co pobiera dużo prądu.

Wróć do: Aktualności Jak sprawdzić co pobiera dużo prądu?

Od czego zależy zużycie prądu generowane przez urządzenia elektryczne?

Zużycie energii elektrycznej generowane przez urządzenia elektryczne, z których korzystamy w domu, zależy od wielu czynników. Najważniejszym spośród nich jest ich moc. Określana jest ona w watach (W) i najczęściej umieszczona jest na tabliczce znamionowej urządzenia. Wskazana w tym miejscu wartość jest natomiast niczym innym, jak tym ile maksymalnie energii elektrycznej zużyje dane urządzenie podczas użytkowania go przez godzinę. W związku z tym dodatkowym czynnikiem wpływającym na generowane przez urządzenie zasilane elektrycznie zużycie energii jest także czas jego użytkowania.

Jakie urządzenia zasilane elektrycznie są najbardziej energochłonne?

Wiedząc już, że zużycie prądu przez urządzenia, a więc to jaka część rachunku za prąd wynika z ich użytkowania, uzależnione jest przede wszystkim od jego mocy, można w prosty sposób wytypować, ich najbardziej energochłonne modele w domu. W związku z tym wymienić można wśród nich przede wszystkim:

  • kuchenki indukcyjne,
  • kuchenki elektryczne,
  • lodówki,
  • piekarniki elektryczne,
  • bojlery elektryczne wykorzystywane do podgrzewania ciepłej wody użytkowej,
  • klimatyzatory,
  • czajniki elektryczne.

Chcąc obniżyć swoje zużycie energii w domu, a tym samym związane z nim koszty warto więc zwrócić uwagę, aby wymienione powyżej urządzenia były energooszczędnymi modelami, o klasie energetycznej oznaczanej obecnie jako A.

W jaki sposób sprawdzić co pobiera dużo prądu w domu?

Jeśli zastanawiasz się jak sprawdzić co pobiera dużo prądu, możesz skorzystać z dwóch rozwiązań. Pierwsze z nich będzie wymagało wykonania samodzielnych obliczeń. Dlatego też warto przygotować sobie do tego kartkę papieru, długopis oraz kalkulator i zegarek lub inne urządzenie, które będzie odmierzać czas. Drugie bazuje natomiast na zastosowaniu watomierza, czyli miernika mierzącego pobór energii elektrycznej generowany przez podłączone do niego urządzenie. Watomierz można znaleźć w większości sklepów elektrycznych oraz budowlanych.

Jak sprawdzić co pobiera dużo prądu bez dodatkowych urządzeń?

Aby obliczyć co pobiera dużo prądu bez żadnych dodatkowych akcesoriów należy w pierwszej kolejności spisać moc wszystkich urządzeń, jakie są na co dzień użytkowane w domu. Warto od razu ich moc zamienić z woltów (W) na kilowaty (kW) dzieląc ją przez 1000 (1 kW = 1000 W). Następnie trzeba spisać także czas przez jaki urządzenia są zasilane energią pobieraną z sieci. Mając te dane, wystarczy natomiast już jedynie przemnożyć moc urządzenia w kW przez czas jego działania, aby uzyskać liczbę kWh prądu, które ono zużywa. Chcąc wyliczyć cenę jego użytkowania, uzyskany wynik możesz pomnożyć przez cenę prądu oferowaną przez sprzedawcę prądu.

Przykładowo, jeśli więc kuchenka elektryczna o mocy 2500 W, czyli 2,5 kW używana jest w ciągu dnia przez łącznie 2 godziny, to wygeneruje ona pobór energii na poziomie 5 kWh. Warto jednak pamiętać, że ta metoda nie jest najdokładniejsza. Urządzenia zasilane elektrycznie nie zawsze pracują bowiem z pełną mocą, więc mogą one w rzeczywistości pobierać mniej prądu, niż wychodzi w wyliczeniach.

Jak sprawdzić co pobiera dużo prądu za pomocą watomierza?

Chcąc sprawdzić co pobiera dużo prądu za pomocą watomierza wystarczy jedynie podłączyć go do gniazdka elektrycznego, a następnie w znajdujące się w nim gniazdo podłączyć urządzenie zasilane prądem. Watomierze wyposażone są w wyświetlacz, na którym pojawi się zarejestrowany czas użytkowania urządzenia oraz pobrana przez nie energia elektryczna. Niektóre modele wyposażone są także w możliwość podania stawki za 1 kWh prądu. Dzięki temu automatycznie wyliczają również koszty jakie generuje podłączony do gniazdka sprzęt. Zaletą sprawdzania poboru energii przez urządzenie za pomocą watomierza jest przede wszystkim prostota oraz dokładność pomiarów, które w 100% odzwierciedlają realny pobór prądu.

Podsumowując, aby sprawdzić co pobiera dużo prądu można skorzystać z klasycznej metody wyliczania zużycia energii przez urządzenie na podstawie jego mocy i czasu użytkowania lub skorzystać z prostszej opcji, jaką jest watomierz.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (4 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić