Porównaj oferty

8 wrz 2014

Prąd - baza wiedzy

Polacy znają coraz więcej metod zmniejszania rachunków za energię.

Badania społeczne przeprowadzone w ramach kampanii Inteligentne sieci energetyczne - dla domu, środowiska i gospodarki wykazały, że Polacy mają coraz większą wiedzę na temat oszczędzania energii. Akcje informacyjne przynoszą porządane skutki.

Wróć do: Aktualności Polacy znają coraz więcej metod zmniejszania rachunków za energię.

Z tego artykułu dowiesz się

W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi w ubiegłym roku świadomość i wiedza ankietowanych w zakresie oszczędzania energii wzrosła niemal dwukrotnie. Badania przeprowadzane są w dwóch budynkach demonstracyjnych w Kaliszu w ramach kampanii "Inteligentne sieci energetyczne - dla domu, środowiska i gospodarki".

Badania społeczne

Jest to element działań edukacyjno-badawczych w obiektach, w których zainstalowane zostały liczniki zdalnego odczytu energii - tzw. liczniki inteligentne. Pierwszy etap badań objął 425 gospodarstw domowych i dotyczył postaw konsumentów energii wobec oszczędzania energii, zagadnień związanych z inteligentnymi licznikami, użytkowaniem sprzętu AGD oraz akcją edukacyjną. W marcu tego roku rozpoczęto drugi etap badań na 386 gospodarstwach domowych. W trakcie badań połowa uczestniczących w projekcie gospodarstw domowych została objęta akcją informacyjną, polegającą na otrzymywaniu m.in. broszur i ulotek z informacjami na temat sposobów oszczędzania energii elektrycznej oraz redukcji zużycia energii przy wykorzystaniu inteligentnych liczników. Wyniki drugiego etapu wskazały, że w porównaniu z pierwszym etapem wzrósł odsetek uczestników badania świadomych co do ilości zużywanej przez nich energii oraz z 7 proc. do ponad 24 proc. powiększył się odsetek badanych, którzy przyznali, że zużywają za dużo prądu.

Pozytywy

Zadowalające są też informacje o rzeczywistych działań podejmowanych przez konsumentów w celu oszczędzania energii. Z 67 proc. do prawie 76 proc. - wzrosła ilość osób, które wymieniły żarówki na energooszczędne, a także liczba osób deklarujących, że po naładowaniu sprzętu wyłączają ładowarkę z sieci - z prawie 78 proc. do 83,5 proc. Najczęściej deklarowanym działaniem prooszczędnościowym nadal pozostało jednak unikanie niepotrzebnego włączania światła. Odsetek osób, które nie potrafiły określić jakie są działania oszczędności energii spadł z ponad 10,5 proc. do 4 proc. Mieszkańcy pytani o przydatność otrzymanych podczas akcji informacyjnej materiałów edukacyjnych w większości ocenili je jako przydatne, a aż 72 proc. zadeklarowało, że korzysta z nich na co dzień. Zmiana nawyków codziennego życia jest procesem trudnym i długotrwałym. Konsumenci energii wykazują też dużą potrzebę bycia edukowanymi w zakresie korzystania z energii elektrycznej oraz możliwości wglądu do swojego profilu zużycia energii elektrycznej np. przez Internet. Niektórzy z ankietowanych nie zdawali sobie sprawy, że korzystają z inteligentnych liczników, część na bieżąco kontrolowało stan zużycia energii w swoim gospodarstwie domowym.
więcej na mojaenergia.pl

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić