Z tego artykułu dowiesz się
Zmiana sprzedawcy energii: prądu i gazu. Dane URE
O tym ile osób indywidualnych oraz firm zmieniło sprzedawcę prądu i gazu możemy dowiedzieć się z raportów przygotowanych przez Urząd Regulacji Energetyki. Dane te przedstawimy w kolejnych akapitach. Czy jednak monitoring prowadzony przez Urząd Regulacji Energetyki w 100% oddaje to ile osób i firm w Polsce jest świadomym odbiorcą prądu i gazu ziemnego na wolnym rynku energii? Naszym zdaniem zdecydowanie NIE. Raporty URE pokazują liczbę zmian sprzedawcy, czyli sytuację, w której przechodzimy z firmy X do Y, a to nie wyczerpuje tematu. Nasza definicja świadomego odbiorcy energii elektrycznej jest szersza. Do grona aktywnych uczestników rynku należy doliczać także osoby, które świadomie zdecydowały się aneksować umowę sprzedaży prądu lub gazu z dotychczasowym sprzedawcą prądu lub gazu, korzystając z różnego rodzaju promocji. Nasza definicja aktywnego uczestnika rynku energii: prądu i gazu jest następująca:
Aktywny uczestnik rynku energii to osoba fizyczna lub firma, która nie jest rozliczana w oparciu o taryfową (standardową) ofertę tzw. sprzedawcy z urzędu, ale wybrała inną ofertę u tego samego sprzedawcy tzw. z urzędu lub zmieniła firmę sprzedającą prąd lub gaz.
To bardzo istotna różnica. W raportach URE nie ma danych dotyczących osób i firm, które np. chciały zdecydować się na zamianę sprzedawcy prądu lub gazu, otrzymały konkurencyjne - dużo bardziej atrakcyjne warunki umowy niż te dostępne w standardowych (taryfowych) ofertach, ale które finalnie i tak nie zdecydowały się na zmianę sprzedawcy prądu lub gazu ponieważ ich obecny sprzedawca z urzędu w celu utrzymania klienta obniżył 1 kWh cena była jeszcze bardziej atrakcyjna i podpisał z nami nową umowę. Ta sytuacja to największa zaleta wolnego rynku energii możemy sami zadecydować ile i od kogo będziemy kupować prąd lub gaz ziemny. Dążymy do tego aby energia dla firm i gospodarstw domowych była tańsza. O ile pokaże nam narzędzie o nazwie: prąd dla firm kalkulator.
Jak został przydzielony inny sprzedawca od 2007 roku do 2018 roku
Możliwość zmiany sprzedawcy prądu mamy od 2007 roku. Początkowo możliwość taka była dostępna tylko dla największych odbiorców prądu, później dla wszystkich firm, a finalnie z możliwości wyboru sprzedawcy od którego kupimy prąd mamy wszyscy. Poniżej przedstawiamy dane, które pokazują ile osób fizycznych i firm zdecydowało się w ciągu ponad 10 lat na zmianę sprzedawcy prądu.
Opracowanie Optimal Energy na bazie danych ze strony Urzędu Regulacji Energetyki
Opracowanie Optimal Energy na bazie danych ze strony Urzędu Regulacji Energetyki
Jak pokazują powyższe wykresy do roku 2015 liczba zmian sprzedawcy prądu zarówno wśród firm jak i klientów indywidualnych rosła bardzo dynamicznie. W kolejnych latach liczba nowych odbiorców prądu, którzy zdecydowali się na zmianę sprzedawcy prądu również rosła, ale już nie tak dynamicznie. Co naszym zdaniem jest powodem, że do 2015 roku zainteresowanie zmianą sprzedawcy prądu wydaje się być mniejsze? Odpowiedź została udzielona w pierwszym akapicie dzisiejszego wpisu. Duże firmy energetyczne zaczęły aktywniej działać na rynku i mocno zabiegać o utrzymanie swoich klientów. Dane na temat liczby aneksowanych umów niestety nie są dostępne.
Zmiana sprzedawcy gazu od 2011 roku do 2018 roku
Rynek gazu ziemnego został uwolniony później. Rok 2011 to początek liberalizacji. Tak samo jak w przypadku prądu - początkowo wybór sprzedawcy był możliwy tylko dla największych odbiorców gazu, później dla wszystkich firm, a na końcu z możliwości zmiany sprzedawcy gazu mogli skorzystać klienci indywidualni. W październiku 2017 roku w 100% uwolniono z regulacji cen rynek gazu ziemnego dla firm. Poniżej dane dotyczące dynamiki przeprowadzania zmian sprzedawcy gazu w Polsce.
Opracowanie Optimal Energy na bazie danych ze strony Urzędu Regulacji Energetyki
Sprzedaż gazu ziemnego na wolnym rynku rozwija się cały czas liniowo. Możliwości dostaw gazu z różnych kierunków świata, atrakcyjne oferty alternatywnych sprzedawców gazu sprawiają, że każdego roku na zmianę sprzedawcy gazu decyduje się ok 60 tysięcy odbiorców.