Porównaj oferty

6 wrz 2013

Prąd - baza wiedzy

Jak oszacować koszty ogrzewania w nowym mieszkaniu?

Wiadomym jest, że koszt ciepła potrzebnego do utrzymania ciepła w budynku ma największy udział w opłatach eksploatacyjnych domu czy mieszkania. Kupując nowe lokum, warto wybrać te, które wykonano, a także zaprojektowano zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz z użyciem energooszczędnych rozwiązań, eliminujących zbędne straty ciepła. Podpowiadamy jak sprawdzić i porównać poziom energochłonności naszego przyszłego mieszkania lub domu.

Wróć do: Aktualności Jak oszacować koszty ogrzewania w nowym mieszkaniu?

Wybierając nowy dom lub mieszkanie, naturalną rzeczą jest, że główną uwagę zwracamy na cenę zakupu. Jednocześnie jednak powinniśmy pomyśleć o wysokości opłat eksploatacyjnych, jakie będziemy musieli ponosić w trakcie jego wieloletniego użytkowania. Największy bowiem udział w opłatach ma koszt ogrzewania (wynosi on ponad 70%). To, w jakim stopniu konieczne będzie ogrzewanie pomieszczenia zimą lub chłodzenie latem, zależy od poziomu energochłonności budynku. Niedawno przedstawione statystyki, w tym dane prezentowane przez Instytutu Ekonomii Środowiska efektywność energetyczna w Polsce – Przegląd 2012 udowadniają tezę, że energochłonność polskich budynków systematycznie maleje. W latach 2010-2012 współczynniki dla zużycia energii obniżały się dla budynków wielorodzinnych o prawie 6% rocznie, a w przypadku domów jednorodzinnych o 3 % rocznie. Na rynku znaleźć można mieszkania i domy o różnym standardzie energetycznym. Przy zakupie warto poświęcić chwilę czasu i porównać kilka różnych ofert. Sprawdzenia wymaga ile energii zużywa każdy z rozpatrywanych budynków, aby zdecydować się na ten, który gwarantuje najniższe wydatki eksploatacyjne.

Koszty ogrzewania nowego mieszkania

Podstawową informację o ilości zużywanej przez budynek energii zawierają wskaźniki energii użytkowej (Eu) i końcowej (Ek). Eu mówi nam o energetycznej jakości konstrukcji budynku, jego najtrwalszych elementów, których zmiana podczas normalnej eksploatacji byłaby bardzo kłopotliwa i kosztowna. Najniższe wskaźniki posiadają budynki dobrze zaizolowane, dzięki czemu, niezależnie od rodzaju zużywanego paliwa, potrzebują niewiele dodatkowej energii na ogrzanie. Wskaźnik Eu możemy znaleźć na drugiej stronie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, obowiązkowej dokumentacji podczas sprzedaży lub budowie domu lub mieszkania. Wskaźnik Eu jest często mylony ze wskaźnikiem energii pierwotnej (Ep) budynku, który znajduje się na pierwszej stronie świadectwa energetycznego i przedstawiony jest w postaci kolorowej grafiki. Określa on bowiem ile energii pochodzącej z nieodnawialnych źródeł zużywa budynek. Nie musi on zatem wcale odzwierciedlać kosztów eksploatacji. Opisuje jedynie pewien aspekt oddziaływania budynku na środowisko.

Wiedza od dewelopera

Poza wskaźnikiem Eu, warto też zaczerpnąć od sprzedawcy lub dewelopera informacje o zastosowanych energooszczędnych rozwiązaniach. Z raportu Instytutu Ekonomii Środowiska wynika, że z ponad 40 000 świadectw energetycznych, liczba domów jednorodzinnych, które charakteryzują się bardzo dobrą izolacją termiczną wzrosła z 2,3% w roku 2010 do 15,5% w 2012. Nastąpił też znaczny wzrost w sektorze zastosowania ogrzewania słonecznego, m.in. dzięki możliwości uzyskania dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z przeprowadzonych badań wynika, że w roku 2010 w kolektory słoneczne wyposażony był tylko jeden dom na sto, a w zeszłym roku już cztery.
Coraz wyższe standardy energetyczne stosuje się również w budownictwie wielorodzinnym. Osoby, które planują zakup mieszkania powinny upomnieć się u deweloperów o przedstawienie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. Należy sprawdzić, jaki jest wskaźnik określający zużycie Eu. Warto również prosić o informacje o rozwiązaniach obniżających energochłonność mieszkania, które zostały zastosowane. Deweloper może nie być skłonny do udzielania takich informacji lub, może kazać nam na nie czekać, ale taka informacja jest do wglądu przez nabywcę, dlatego nie należy rezygnować z jej uzyskania. Dużym powodzeniem cieszą się mieszkania w budynkach, w których zastosowano np. rolety zewnętrzne na dużych powierzchniach przeszklonych. Chronią one pomieszczenia przed nadmiernym przegrzaniem latem. Pozwala to obniżyć koszty ogrzewania nawet o kilkanaście procent w porównaniu z tradycyjnymi mieszkaniami. O wiele niższe koszty eksploatacji, materiały wysokiej klasy rekompensują wyższą cenę zakupu.

Badanie rynku dotyczące energooszczędności

Przeprowadzone na początku tego roku badanie opinii społecznej Energooszczędność w moim domu, udowodniło, że Polacy doceniają zalety energooszczędnych budynków. Osoby, które już korzystają w swoich mieszkaniach z energooszczędnych ulepszeń zauważają efekt tych działań w postaci niższych rachunków za energię. Zapytani o największą korzyść z mieszkania w energooszczędnym domu najwięcej osób wskazało aspekt finansowy (prawie 50% ankietowanych). Na drugim miejscu znalazła się ochrona środowiska – 22%, na trzecim poprawa jakości i komfortu życia 16%, a na czwartym pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców 12%.
Źródło: Rynek Infrastruktury


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (4 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić