Z tego artykułu dowiesz się
Czym jest przydomowa elektrownia wiatrowa?
Przydomowe elektrownie wiatrowe to instalacje składające się z kilku urządzeń umożliwiających przetwarzanie energii wiatrowej na prąd oraz jej magazynowanie. Są nimi więc nie tylko wiatraki produkujące prąd określane mianem turbiny wiatrowej, ale także:
- licznik,
- okablowanie,
- akumulator.
Przydomowe elektrownie wiatrowe cechują się stosunkowo niewielką mocą. Pomimo to są one w stanie wytworzyć dostateczną ilość energii elektrycznej, potrzebnej do zasilania urządzeń elektrycznych w gospodarstwach domowych. Tym samym zainwestowanie w nie jest kolejnym ze sposobów na obniżenie rachunków za prąd.
W jaki sposób przydomowe elektrownie wiatrowe produkują prąd z wiatru?
Prąd z wiatraka w przypadku przydomowych elektrowni wiatrowych jest w pełni ekologiczny, a korzystanie z niego pozwala nie tylko wygenerować oszczędności, ale także obniżyć generowany przez gospodarstwa domowe ślad węglowy. Pozyskiwany jest on dzięki turbinom wiatrowym odpowiedzialnym za przekształcanie energii kinetycznej w energię elektryczną. Cały ten proces prezentuje się natomiast następująco:
- wiatr wprawia w ruch łopaty wirnika w turbinie,
- generowany ruch wiatraka za pomocą przekładni przekazywany jest do generatora,
- generator działający jak prądnica wytwarza energię elektryczną,
- wyprodukowany prąd z wiatru przekazywany jest do falownika, a następnie gospodarstwa domowego.
Pod względem osi obrotu wirników elektrownie wiatrowe podzielić można natomiast na modele poziome (HAWT) oraz pionowe (VAWT). Przy czym w Polsce montowane są przede wszystkim pierwsze z nich.
Czy w Polsce są odpowiednie warunki do tego, aby zamontować wiatrak produkujący prąd?
Ilość prądu z wiatru, jaka jest możliwa do pozyskania z zastosowaniem przydomowych elektrowni wiatrowych, zależy przede wszystkim od ich modelu oraz panujących w danym regionie warunków wiatrowych. W związku z tym, o ile ich użytkownicy mają wpływ na pierwszy z wymienionych elementów, nie są oni jednak w stanie wpłynąć na warunki wiatrowe, które panują w miejscu ich zamieszkania. Dlatego warto zaznaczyć, że w Polsce, wbrew pozorom mamy bardzo korzystne warunki pogodowe dla elektrowni wiatrowych. Na 365 dni w roku, średnio aż 250 z nich to dni wietrzne. Średnia prędkość wiatru w naszym kraju oscyluje natomiast w granicach od 3 do 4 m/s. Dodatkowo analizując mapę warunków wiatrowych w Polsce, można zauważyć, że poza nielicznymi wyjątkami na całym obszarze kraju panują dobre warunki do tego, aby zainwestowanie w wiatrak na prąd mogło przynieść wymierne korzyści.
Jaką moc powinien mieć wiatrak produkujący prąd?
Chcąc zainwestować w wiatrak wytwarzający prąd, który będzie wykorzystywany do zasilania urządzeń elektrycznych w domu, należy skupić się przede wszystkim na elektrowniach wiatrowych o mocy od 3 do 5 kW. Tego typu wiatraki produkujące prąd są w stanie zapewnić energię elektryczną nie tylko dla oświetlenia, ale także małego sprzętu AGD, a nawet przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Ich koszt waha się natomiast w granicach około od 20 000 do 40 000 zł
Czy warto inwestować w wiatrak wytwarzający prąd?
Opłacalność inwestycji w przydomowe elektrownie wiatrowe uzależniona jest przede wszystkim od regionu w jakim ma być ona zamontowana, a także jej mocy. Z pewnością jest ona dobrym rozwiązaniem uzupełniającym instalacje fotowoltaiczne.
Do najważniejszych zalet wiatraków produkujących prąd zaliczyć można natomiast przede wszystkim:
- produkcję prądu z wiatru zarówno w nocy, jak i w dzień przez większą część roku,
- możliwość magazynowania wytworzonej energii,
- prostą obsługę,
- stosunkowo łatwy montaż.
Przy czym mają one także swoje wady, do których zalicza się głównie wysoki koszt montażu oraz trudny do oszacowania czas zwrotu z inwestycji. Dodatkowo ich wydajność uzależniona jest w dużej mierze od regionu, w panujących w nim warunków wiatrowych. Dlatego też przed montażem wiatraka produkującego prąd, warto dokładnie przeanalizować wszelkie za i przeciw.