Porównaj oferty

19 maj 2025

Gaz - informacje

Przepisanie licznika gazu - jak to zrobić?

W przypadku zmiany właściciela domu lub mieszkania nie należy zapominać o obowiązku przepisania licznika gazu. Choć mogłoby wydawać się inaczej, proces ten nie jest skomplikowany. Wystarczy odpowiednie przygotowanie. Jak przepisać gaz na siebie? Jakie dokumenty będą potrzebne? Gdzie należy je złożyć i w jakim terminie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Wróć do: Aktualności Przepisanie licznika gazu - jak to zrobić?

Przepisanie licznika gazu - kiedy?

Kiedy należy przepisać licznik gazu? To konieczne wówczas, gdy następuje zmiana właściciela nieruchomości. Sprzedaż i kupno mieszkania lub domu nie są jednak jedynymi sytuacjami, gdy niezbędne jest dopełnienie tej formalności. Obowiązek ten spoczywa również na osobach, które decydują się na wynajem lokalu lub jego zakończenie.

Przepisanie licznika gazu po śmierci dotychczasowego właściciela dotyczy osób, które dziedziczą nieruchomość. Zaniechania w tym obszarze mogą stać się przyczyną problemów w przyszłości, gdy pojawi się awaria instalacji gazowej, a możliwość podjęcia działań naprawczych wciąż przypisana będzie do zmarłego.

Jak przepisać licznik gazu?

Aby przepisać licznik gazu, należy przygotować odpowiednie dokumenty. Najważniejszym z nich jest protokół zdawczo-odbiorczy, określający stan gazomierza w momencie przekazywania licznika. Inne niezbędne dokumenty to:

  • potwierdzenie prawa do lokalu nowego właściciela lub najemcy
  • wypowiedzenie umowy poprzedniego odbiorcy
  • nowa umowa, zawarta z przyszłym odbiorcą

Jak przepisać gaz na siebie w przypadku wynajmu? Wówczas potwierdzeniem prawa do lokalu będzie umowa najmu. W przypadku zakupu nieruchomości, niezbędne będzie okazanie potwierdzonego notarialnie aktu własności. Warto wiedzieć, że zasady przepisywania liczników gazu są zróżnicowane, w zależności od wybranego dostawcy. Zapoznaj się z nimi, zanim przystąpisz do dopełniania formalności.

Przepisanie licznika gazu po śmierci

W przypadku śmierci dotychczasowego odbiorcy gazu, należy przepisać licznik na tę osobę, która posiada obecnie prawo do lokalu. Aby tego dokonać, niezbędne jest okazanie aktu zgonu dotychczasowego właściciela nieruchomości. Prawo do przepisania licznika, a także rezygnacji z umowy z dotychczasowym dostawcą gazu posiada osoba, która znajduje się w posiadaniu sądowego postanowienia o spadku lub aktu poświadczenia dziedziczenia.

Przepisanie licznika gazu po śmierci uprawnia nowego odbiorcę do przedterminowego rozwiązania umowy z dostawcą gazu, bez naliczenia przez niego kary umownej. Zmiana dostawcy gazu w wielu przypadkach sprzyja oszczędnościom i pozwala na wybór najkorzystniejszej z dostępnych ofert.

Nowy właściciel nie przepisał licznika gazu - co zrobić?

Jak formalnie przebiega przepisanie licznika gazu? Wymaga ono sporządzenia protokołu zdawczo-odbiorczego przez dotychczasowego oraz nowego odbiorcę. Na podstawie dokumentu, dostawca gazu sporządza fakturę rozliczeniową dla poprzedniego właściciela, a wraz ze wskazaną na protokole datą rozpoczyna się naliczanie opłat dla nowego odbiorcy. W sytuacji, gdy przepisanie licznika gazu zostanie zaniedbane, rachunkami za gaz w dalszym ciągu obciążany będzie poprzedni właściciel. Brak wprowadzanych opłat może skutkować wzrostem jego zadłużenia oraz odcięciem gazu, co będzie niekorzystne dla obu stron.

Aby uniknąć przykrych konsekwencji, należy dopilnować, by wszelkie formalności, związane z przepisaniem licznika zostały dopełnione. W przeciwnym razie pozostanie konieczność spłacenia zadłużenia przez poprzedniego właściciela oraz sądowne dochodzenie zwrotu poniesionych kosztów od nowego odbiorcy Niezbędne będzie również rozwiązanie umowy z dostawcą gazu, czego efektem będzie odcięcie prądu w wynajmowanej lub sprzedanej nieruchomości.

Przepisanie licznika gazu - ile kosztuje?

Zmiana odbiorcy gazu nie wiąże się z żadnymi kosztami. Nie wymaga również obecności pracownika gazowni. Wystarczy wypełniony przez obie strony - dotychczasowego właściciela i nowego odbiorcę - protokół zdawczo-odbiorczy. Dokument ten należy dostarczyć do dostawcy gazu osobiście, drogą listowną lub online. Nie warto z tym zwlekać, by uniknąć problemów i wątpliwości, dotyczących przyszłych rozliczeń.

Jeśli przepisanie licznika gazu nie nastąpi, nie trzeba obawiać się kary. Istnieje jednak ryzyko obciążenia dodatkowymi kosztami lub komplikacjami w dostawie gazu. Aby uniknąć nieporozumień, warto zachować kopię protokołu i przechowywać ją przez okres 2 lat. Po tym czasie roszczenia, dotyczące nieopłaconych faktur za gaz przedawniają się.

PGNiG - przepisanie umowy na nowego właściciela

Zasady przepisywania liczników nieco różnią się od siebie, w zależności od dostawcy. Jak to wygląda w przypadku PGNiG? Aby wypełnić protokół zdawczo-odbiorczy, warto sięgnąć po gotowy formularz, dostępny na stronie internetowej dostawcy. Zawiera on miejsce na dane, dotyczące adresu punktu poboru paliwa gazowego. Należy w nim umieścić także numer fabryczny licznika gazu, stan gazomierza oraz datę przekazania nieruchomości.

Jak przepisać licznik gazu PGNiG? W dokumencie trzeba zawrzeć dane osoby, która przekazuje nieruchomość i tej, która ją przejmuje. Istotne jest również określenie, co należy zrobić z ewentualną nadpłatą pieniężną na rachunku. Decyzja ta należy do poprzedniego odbiorcy. W przypadku PGNiG, cesja umowy wymaga jej wypowiedzenia przez dotychczasowego właściciela. Licznik można przepisać drogą internetową, przy wykorzystaniu eBOK, bez wychodzenia z domu.

PGNiG - przepisanie licznika online

Aby przepisać licznik online, należy aktywować konto eBOK, a następnie wybrać z dostępnych opcji „Obsługa umowy” oraz „Przepisanie umowy”. Następnie należy wybrać umowę do przepisania, wypełnić dostępny online formularz i zatwierdzić go. Wówczas osoba, która przejmuje nieruchomość otrzyma wiadomość z linkiem do strony, na której zawrzeć można nową umowę z dostawcą gazu. Zanim jednak do tego dojdzie, niezbędne jest potwierdzenie przez nią stanu licznika i daty przejęcia gazomierza.

Jak widzisz, przepisanie licznika gazu to nic trudnego. Wystarczy kilka prostych kroków, by dopełnić formalności i uniknąć przyszłych problemów.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić