Strona główna > Aktualności > Gaz 2023 > Który gaz jest tańszy?

Który gaz jest tańszy?

12345

Ocena 5.0/5 (2 głosy/ów)

Gaz ziemny to paliwo naturalne, które jest mieszanką węglowodorów. W głównej mierze jest to metan wymieszany, w niewielkiej ilości, z innymi gazami – siarkowymi, parą wodną, etanem, propanem, butanem. 
Który gaz jest tańszy?

To, że gaz możemy traktować jako paliwo wynika przede wszystkim z obecności metanu. Metan to gaz, który jest lekki (lżejszy od powietrza), bezbarwny, bezwonny i łatwopalny. Wydobycie na terenie Polski odbywa się głównie na Podkarpaciu, w Wielkopolsce i w województwie lubuskim, zaspokajając przy tym około 30% zapotrzebowania odbiorców na gaz w Polsce. Reszta jest uzupełniana przez import, głównie od naszego wschodniego sąsiada – Rosji, a także m.in. od Kataru, Stanów Zjednoczonych i Norwegii.

Wykorzystanie gazu ziemnego

Konsumpcja stale rośnie, co wpływa na wachania cen. Mimo to ten rodzaj paliwa zyskuje coraz większą popularność wśród polaków. Już dziś duża część gospodarstw domowych i przedsiębiorstw jest podłączona do tej instalacji, umożliwiającej komfortowe, bezpieczne i stosunkowo tanie ogrzewanie, czy korzystanie z kuchenki gazowej bez konieczności regularnej wymiany butli. Pozytywów jest sporo, jednak decyzja zawsze należy do konsumenta. Trzeba pamiętać o tym, że w razie, gdy nasza działka nie jest uzbrojona i dystrybutor gazu ziemnego nie ma w pobliżu sieci dystrybucji gazu, przyłącze gazu ziemnego nie będzie możliwe. W takim wypadku alternatywą jest skorzystanie z instalacji gazu płynnego

Tańszy gaz w zależności od rodzaju gazu?

Krótki wstęp teoretyczny za nami, czas na dokładne nawiązanie do tematu. Gaz ziemny może być tańszy, w zależności od tego jaki rodzaj wybierzemy. Gdzie znajduje się haczyk? W wartościach opałowych określonych typów, które znacząco różnią się tym parametrem. Oto zestawienie trzech wariantów, które można odbierać, wraz z ich wartościami opałowymi(w nawiasach zapisane są ich wcześniejsze nazwy):

gazy wysokometanowe:

E (GZ-50)

  • 35,4 MJ/Nm
  • 9,8 kWh/Nm3
  • 8400 kcal/Nm

gazy zaazotowane:

Lw (GZ-41,5)

  • 28,4 MJ/Nm3
  • 7,8 kWh/Nm3
  • 6700 kcal/Nm3

Ls (GZ-35)

  • 24,2 MJ/Nm3
  • 6,7 kWh/Nm3
  • 5750 kcal/Nm3

Od razu widać kilka różnic, gaz wysokometanowy wyróżnia się wysoką kalorycznością, druga grupa to gazy dostarczające o około 25% mniej energii. W związku z mniejszą kalorycznością, również cena za kWh jest niższa niż w przypadku podtypu E. Z prostych kalkulacji wynika jednak, że niska cena i wartość opałowa równa się potrzebie większej konsumpcji. Odwrotnie w przypadku gazu z większą zawartością metanu, tutaj zapłacimy więcej za gaz, którego nie potrzeba aż tak dużo na ogrzanie takiej samej powierzchni czy podgrzanie wody. O kaloryczności decyduje procentowy udział metanu w mieszance. W przypadku gazów wysokometanowych jest to ponad 90%, druga grupa to około 70% zawartości tego gazu.

Podsumowanie. Tańszy gaz niezależny od wartości opałowej

Ostateczny wniosek jest dosyć prosty, w zasadzie nie ma większej różnicy w kosztach, porównując rachunki za gaz odbiorców różnych typów gazu. Niemniej warto wiedzieć, że przy odpowiednio zaplanowanej instalacji można zaoszczędzić jakąś część domowego budżetu lub budżetu firmy.

Ważniejsze od tego jaki gaz spalamy jest świadome korzystanie z tego paliwa. Ma to dużo większy wpływ na wysokość rachunków. Dodatkowo w obniżeniu kosztów zakupu gazu pomoże zmiana sprzedawcy gazu, która jest bardzo prosta i skuteczna. Po wykonaniu tej czynności zapewniamy sobie dostawy tańszego gazu w określonym czasie do naszego domu i firmy. Podpisując umowę z nowym sprzedawcą możemy często zamówić dodatkowe usługi, które pozwolą zoptymalizować również wydatki na inne usługi.


Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót