Z tego artykułu dowiesz się
Liberalizacja rynku gazu i wprowadzenie zasady TPA, która regulowana jest za pomocą art.4 ust.2 w ustawie Prawo energetyczne sprawiły, że wszyscy odbiorcy końcowi gazu, w tym także gospodarstwa domowe mogą dowolnie zmieniać swojego sprzedawcę gazu ziemnego. W związku z tym pod koniec II kwartału 2021 roku ponad 270 tysięcy odbiorców skorzystało z tej możliwości, jaką jest zmiana dostawcy gazu ziemnego na innego. Jeśli więc Ty także zastanawiasz się nad tym, aby zmienić sprzedawcę gazu ziemnego, poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie garść porad.
Zmiana sprzedawcy gazu — właściwa decyzja
Zmiana dostawcy gazu ziemnego to przede wszystkim okazja do znalezienia oszczędności. Daje ona możliwość obniżenia swoich rachunków za gaz lub uzyskania zarówno przez przedsiębiorców, jak i osoby korzystające z błękitnego paliwa w gospodarstwie domowym stałej gwarancji ceny. Dzięki temu podpisując umowę z wybranym sprzedawcą, można uniknąć konsekwencji stale wprowadzanych podwyżek cen gazu, które swoje odzwierciedlenie mają w rachunkach za niego.
Obecnie na rynku gaz ziemny sprzedaje dla odbiorców końcowych, którym może być zarówno klient indywidualny, jak i przedsiębiorca niemal 200 firm. Taka ilość daje więc szeroki wybór, jeśli chodzi o najlepszą ofertę, w której zawarte mogą być także dodatkowe usługi dostawcy zwiększające jej atrakcyjność skierowane do nowych klientów. Przy okazji sprawdź ranking dostawców gazu, w którym umieszczamy najlepsze firmy.
Na największe oszczędności przy zmianie sprzedawcy mogą natomiast liczyć ci, którzy zużywają gaz ziemny w dużych ilościach, na przykład do ogrzewania domu i podgrzewania c.w.u.. W ich przypadku obniżka rachunku może wynosić nawet do 5% w skali jednego okresu rozliczeniowego.
Osoby planujące zmianę sprzedawcy gazu powinny także pamiętać, że związany z tym cały proces jest całkowicie bezpłatny. Nie wymaga on także wykonywania żadnych zmian w instalacji gazowej odbiorców. Aby go przeprowadzić w poprawny sposób, który da zmianę na lepsze, wystarczy więc jedynie poświęcić odrobinę czasu na przeanalizowanie ofert dostępnych na rynku, dokładne zapoznanie się z warunkami umowy, dopełnienie formalności, którymi może zająć się także nowy sprzedawca, działając w jego imieniu na podstawie udzielonego mu pełnomocnictwa i gotowe.
Zmiana dostawcy gazu w praktyce
Zmiana sprzedawcy gazu, określanego niekiedy także zamiennie jako dostawca jest niezwykle prosta, a z możliwości zmiany dostawcy gazu ma okazję skorzystać każdy, w tym także osoby prowadzące gospodarstwo domowe. Podobnie jak w przypadku zmiany sprzedawcy prądu, również i w tym przypadku odbiorcy końcowi mają do wyboru dwie opcje. Pierwszą z nich jest dokonanie zmiany dostawcy gazu ziemnego w samodzielny sposób. Potrzebne będą do tego takie informacje jak:
- obowiązująca grupa taryfową, do której odbiorcy są przypisywani na podstawie tego, ile rocznie zużywają paliwa gazowego,
- cena za 1 kWh gazu, jaką oferuje dotychczasowy sprzedawca,
- to ile wynosi opłata abonamentowa i handlowa,
- obowiązujący okres wypowiedzenia umowy.
Sama zmiana dostawcy gazu ziemnego zamyka się natomiast w czterech prostych krokach.
- Znalezienie odpowiedniego sprzedawcy.
- Podpisanie nowej umowy, mając przy sobie niezbędne informacje do przygotowania odpowiednich warunków.
- Wypowiedzenie umowy z dotychczasowym sprzedawcą gazu, zgodnie z obowiązującymi warunkami wypowiedzenia.
- Poinformowanie Operatora Systemu Dystrybucji o dokonanej zmianie, pamiętając, że ma on 21 dni na rozpatrzenie zgłoszenia.
Drugim rozwiązaniem pozwalającym zmienić dostawcę gazu jest natomiast podpisanie umowy z nowym sprzedawcą i udzielenie pełnomocnictwa dla jego pracowników. Dzięki niemu to nowy sprzedawca załatwi wszelkie formalności, powiadomi o tym OSD oraz dotychczasowego dostawcę gazu, wypowiadając z nim także umowę, nawet w przypadku umowy kompleksowej, która obowiązuje większość klientów indywidualnych i firmowych, którzy nie zmieniali jeszcze dostawcy błękitnego paliwa.
W trakcie trwania procesu, jakim jest zmiana dostawcy gazu, nie trzeba także obawiać się o ciągłość dostaw gazu. Umowa realizowana przez nowego sprzedawcę zaczyna bowiem obowiązywać od razu po zakończeniu tej starej, przez co paliwo gazowe jest stale dostarczane bez żadnych przerw do gospodarstwa domowego lub firmy.
Zmiana operatora gazu w OptimalEnergy
Jak już wspomnieliśmy zmiana sprzedawcy błękitnego paliwa i podpisanie z nim nowej umowy powinno być poprzedzone szczegółową analizą rynku i dostępnych na nim ofert. Ich ilość potrafi jednak skutecznie do tego zniechęcać. Dlatego też rozwiązaniem, które pozwala dokonać tego w szybki i prosty sposób jest nasza porównywarka cen gazu.
Dzięki porównywarce cen gazu Optimal Energy uzyskasz szczegółowe informacje na temat ofert firm sprzedających gaz w Twojej okolicy, które obejmują nie tylko cenę za 1 kWh błękitnego paliwa, ale także:
- wysokość opłaty abonamentowej,
- okresu, na jaki zawierana jest z danym sprzedawcą umowa,
- procentowego ujęcia średnich rocznych oszczędności na rachunkach za gaz, po wyborze danego sprzedawcy.
Właśnie z tego powodu podczas korzystania z niej niezbędne jest podanie kodu pocztowego miejscowości, w której odbywa się odbiór paliwa gazowego od sprzedawcy. Pozwala to nam bowiem określić wysokość wszystkich opłat, przez co podane wyniki są jak najbardziej zbliżone do informacji, jakie można uzyskać w Biurach Obsługi Klienta przy zmianie sprzedawcy gazu. Podczas jego zmiany warto więc z niej skorzystać i uzyskać w prosty i szybki sposób analizę najlepszych ofert, o każdej porze dnia i to bez konieczności wychodzenia z domu czy odwiedzania stron internetowych sprzedawców paliwa gazowego. Dzięki temu związany z tym proces jest jeszcze łatwiejszy.