Porównaj oferty

Skoda Citigo-e

Skoda Citigo-e to elektryczna odmiana dobrze znanego każdemu z Polskich ulic modelu Citigo, który jednocześnie jest pierwszym elektrykiem czeskiego koncernu samochodowego, wypuszczonym na rynek w 2019 roku. Zaliczana jest ona do jednych z najtańszych modeli samochodów elektrycznych dostępnych na polskim rynku oraz jej koszt mieści się w limitach rządowych dopłat do tego typu aut. Pomimo zmiany silnika benzynowego na elektryczny Skoda Citigo-e zachowała swój miejski, kompaktowy wygląd i mierzy niemal 360 centymetrów długości, 191 centymetrów szerokości oraz 148 centymetrów wysokości. Jej rozstaw osi wynosi natomiast 242,2 centymetra. Dzięki temu z łatwością można nią zaparkować nawet na ciasnych parkingach, przez co idealnie sprawdza się ona jako ekologiczny pojazd do miasta. Na uwagę zasługuje także bagażnik Skody, którego pojemność to 250 litrów, natomiast po złożeniu oparcia tylnej kanapy aż 923 litry.

Skoda Citigo-e - cena w Polsce

Pierwszy elektryczny model Skody dostępny jest w dwóch wariantach wyposażenia oraz z możliwością wyboru lakieru nadwozia z palety 7 kolorów, 4 niemetalizowanych i 3 metalizowanych, z czego żółty odcień Sunflower jest bazowym kolorem.

W związku z tym za 5-drzwiową Skodę Citigo-e, która swobodnie pomieści w środku 4 osoby, zapłacić trzeba od 82 050 złotych w wersji z wyposażeniem Ambition obejmującym między innymi:

  • automatyczną klimatyzację,
  • systemy ABS, ESC, LANE ASSIST,
  • materiałową tapicerkę,
  • system rekuperacji energii,
  • gniazdo Type 2.

Skoda Citigo-e z wyposażeniem w wersji Style to natomiast wydatek rzędu od 90 050 zł, w ramach którego kierowcy otrzymują skórzaną multifunkcyjną kierownicę, dodatkowe 4 głośniki, oświetlenie Ambiente, a także przyciemnianą tylną i boczne tylne szyby.

Oznacza to więc, że zakup Skoda Citigo-e w obu przypadkach może być dofinansowany z rządowych programów dopłat do aut elektrycznych, gdyż jej cena mieści się w ustalonych limitach.

Skoda Citigo-e - zasięg

Skoda Citigo-e wyposażona została przez swojego producenta w akumulator o pojemności 36,8 kWh, dzięki temu jest ona w stanie przejechać na jednym ładowaniu do 260 kilometrów. Średnie generowane przez nią zużycie energii na odcinku 100 kilometrów plasuje się natomiast na poziomie od 14,5 do 16,4 kWh. Warto jednak wspomnieć, że model ten, jak większość samochodów elektrycznych posiada także system rekuperacji, który pozwala odzyskać energię elektryczną podczas hamowania, co dodatkowo wydłuża jej zasięg.

Ładowanie akumulatora w Skodzie Citigo-e zajmuję natomiast:

  • około godziny w przypadku zastosowania szybkiej ładowarki 40 kW,
  • niewiele ponad 4 godziny w przypadku zastosowania ładowarki o mocy 7,2 kW,
  • niemal 13 godzin w przypadku ładowania go z gniazdka w domu.

Skoda Citigo-e - dane techniczne

Jeśli chodzi o dane techniczne i parametry użytkowe Skoda Citigo-e pod maską skrywa silnik o mocy 83 koni mechanicznych z jednobiegową przekładnią redukcyjną i maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 212 Nm. W związku z tym przyspiesza ona od 0 do 100 km/h w 12,3 sekundy, co nie jest co prawda jakiś oszałamiającym wynikiem. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę to, że Skoda Citigo-e od 0 do 50 km/h przyspiesza w zaledwie 5 sekund, można łatwo zauważyć, że pozwala ona zwinnie ruszać ze świateł lub włączać się do ruchu podczas wyjazdu z bocznych uliczek. Maksymalna prędkość jaką jest w stanie rozwinąć Skoda Citigo-e to z kolei 130 km/h. Zastosowany w tym modelu silnik przekazuje natomiast napęd na przednią oś.

Aktualności
Samochody elektryczne a VAT
13 cze 2022
Samochody elektryczne a VAT

Rozszerzenie zakresu beneficjentów, którzy od 22 listopada 2021 roku mogą skorzystać z dofinansowań na zakup samochodów elektrycznych o podmioty niebędące osobami fizycznymi, w tym także przedsiębiorców miało sprawić, że firmy chętniej zaczną decydować się na rozbudowę swojej floty pojazdów o zeroemisyjne elektryki. W praktyce okazuje się jednak, że o ile zakup samochodu elektrycznego do firmy może być dzięki temu tańszy, kwestię związane z rozliczaniem VAT-u pozostają w tym przypadku niezmienne. 

Czytaj więcej
Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?
18 wrz 2021
Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

Dla przeciwników w pełni elektrycznych samochodów głównym argumentem jest czas, jaki należy poświęcić na ich naładowanie, zwłaszcza podczas długich tras, kiedy ich zasięg jest niedostateczny, aby pokonać je na jednym akumulatorze. Mają w tym trochę racji, gdyż ładowanie auta elektrycznego na pewno nie trwa tyle, co tankowanie samochodów spalinowych, jednak czas ten nie jest także tak duży, aby go aż tak strasznie demonizować. Poza tym jest świetną okazją na zrobienie sobie przerwy od siedzenia za kółkiem, wpływającej na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Jeśli więc jesteś ciekaw, ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego i od czego to zależy, zachęcamy do lektury.

Czytaj więcej
Czym się różni samochód hybrydowy od elektrycznego?
19 maj 2022
Czym się różni samochód hybrydowy od elektrycznego?

Samochody z napędem hybrydowym oraz w pełni elektrycznym jeszcze do niedawna były rzadkością obecnie coraz więcej pojazdów poruszających się po drogach to modele nisko lub zeroemisyjne. I choć oba te rodzaje samochodów zaliczane są do modeli, które są przyjazne środowisku, znacznie się one od siebie różnią przede wszystkim pod względem zastosowanego w nich napędu. W związku z tym, czym jest samochód elektryczny oraz hybrydowy, a także jakie są ich zalety?

Czytaj więcej
Samochód elektryczny czy hybryda: co będzie dla Ciebie lepsze?
11 sty 2024
Samochód elektryczny czy hybryda: co będzie dla Ciebie lepsze?

Samochody zasilane energią elektryczną z roku na rok są coraz częściej wybieranymi modelami przez kierowców. Dostępne są one zarówno w wersji wyłącznie elektrycznej, jak i hybrydowej. Jeśli więc nie wiesz, czy samochód elektryczny, czy hybryda będzie dla Ciebie lepszy, koniecznie zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na ich temat, które pomogą Ci podjąć odpowiednią decyzję.

Czytaj więcej

Przeczytaj jeszcze