Porównaj oferty

Lexus UX 300e

Pierwszym w pełni elektrycznym modelem japońskiego koncernu Lexus jest model UX 300e, który zaprezentowany został światu w 2019 roku, pomimo to do polskich salonów trafił on dopiero w 2021 roku. Ten model Lexusa jest już jednak dobrze znany, gdyż dotychczas był on oferowany w wersji hybrydowej, Lexus UX 300 e zyskał jednak w pełni elektryczny napęd, dzięki temu marka ta dołączyła do grona producentów aut elektrycznych na świecie. Lexus UX 300e to klasyczny crossover, który prezentuje się nowocześnie za sprawą swojego zewnętrznego designu. Mierzy on aż 449,5 centymetra długości, 184 centymetry szerokości, a także 154,5 centymetra wysokości. Osie osadzone są w nim natomiast na szerokości 264 centymetrów. Na minus w tym modelu jest jednak pojemność jego bagażnika, która pomimo dużej długości pojazdu wynosi zaledwie 367 litrów.

Lexus UX 300e — cena w Polsce

Pierwszy samochód elektryczny japońskiego koncernu — Lexus UX 300 e dostępny jest w polskich salonach w jednej wersji silnikowej, jednak z czteroma wariantami wyposażenia do wyboru. Dlatego też jego ceny mogą być różne w zależności od wybranej konfiguracji.

Za Lexus UX 300 e z podstawowym pakietem wyposażenia Pure trzeba więc zapłacić od 214 900 złotych. Z kolei w bogatszych wersjach wyposażenia zakup tego modelu to koszt rzędu:

  • od 219 900 złotych z wyposażeniem Business Edition obejmującym między innymi czujnik parkowania z funkcją samodzielnego hamowania,
  • od 247 900 złotych z wyposażeniem Prestige, w których znaleźć można np. wentylowane fotele, tapicerkę z naturalnej skóry oraz bezprzewodową ładowarkę indukcyjną do smartphonów,
  • od 277 900 zł z wyposażeniem Omotenashi, które obejmuje np. systemy BSM oraz RCTAB, elektrycznie sterowany szyberdach, kamerę cofania 360 stopni, projektor na przedniej szybie.

Lexus UX 300 e — zasięg

W przypadku zasięgu Lexus UX 300e może być klasyfikowany gdzieś pośrodku względem tego, co oferują jego konkurenci, nie jest on ani fascynująco wielkie, ani zbyt mały. Wynosi bowiem do 315 kilometrów. Przy średnim zużyciu energii elektrycznej jakie generuje ten model na poziomie 17 kWh na 100 kilometrów oraz zastosowanym w nim akumulatorze o pojemności 54,3 kWh.

Samo ładowanie akumulatora zajmuje natomiast:

  • około 7 godzin przy użyciu klasycznego gniazdka 230 V,
  • około 50 minut przy użyciu szybkiej ładowarki.

Lexus UX 300e — dane techniczne

Lexus UX 300 e to model, który dostępny jest w jednej wersji silnikowej. Pod maską pierwszego elektryka marki Lexus znajdziemy więc silnik o mocy 204 koni mechanicznych oraz o maksymalnym momencie obrotowym na poziomie 300 Nm. Dzięki temu Lexus UX 300 e przyspiesza od 0 do 100 km/h w 7,5 sekundy oraz pozwala rozwinąć nim maksymalną prędkość wynoszącą 160 km/h.

Lexus UX 300 e przenosi napęd na przednie koła. Samo jego prowadzenie jest płynne oraz nie ma on żadnego problemu z przyspieszaniem na przykład podczas wyprzedzania. Dobrze trzyma się drogi, nawet podczas pokonywania ostrych zakrętów, dzięki odpowiednio wyważonemu środkowi ciężkości. Wszystko to sprawiło więc, że Lexus UX 300 e to kolejny samochód elektryczny, który udowadnia, że tego typu auta mogą także dawać frajdę z jazdy oraz sprawdzać się zarówno w warunkach miejskich, jak i na trasie.

Aktualności
Dopłaty do samochodów elektrycznych
21 kwi 2022
Dopłaty do samochodów elektrycznych

Nie ulega wątpliwości to, że w samochodach elektrycznych pokładane są duże nadzieję związane ze zmniejszeniem emisji spalin w miastach. W związku z tym większość państw europejskich stara się przekonywać na różne sposoby kierowców do rezygnacji z modeli spalinowych na rzecz aut elektrycznych. Nie inaczej jest także w Polsce, gdzie na zakup samochodu elektrycznego można otrzymać dopłatę w ramach programu Mój elektryk, do którego kolejnej edycji nabór wniosków ruszył 22 listopada 2021 roku. 

Czytaj więcej
Jak działa samochód elektryczny?
25 kwi 2022
Jak działa samochód elektryczny?

Choć samochody elektryczne z roku na rok zyskują na coraz większej popularności, przez co ich liczba stale zwiększa się na polskich drogach, dla wielu osób wciąż pozostaje tajemnicą, to jak one działają. Dlatego też postanowiliśmy omówić to, w jaki sposób zbudowany jest samochód elektryczny, jaka jest zasada działania napędów elektrycznych zastosowanych w nich oraz to jakie osiągi pozwalają one uzyskać.

Czytaj więcej
Samochody elektryczne a VAT
13 cze 2022
Samochody elektryczne a VAT

Rozszerzenie zakresu beneficjentów, którzy od 22 listopada 2021 roku mogą skorzystać z dofinansowań na zakup samochodów elektrycznych o podmioty niebędące osobami fizycznymi, w tym także przedsiębiorców miało sprawić, że firmy chętniej zaczną decydować się na rozbudowę swojej floty pojazdów o zeroemisyjne elektryki. W praktyce okazuje się jednak, że o ile zakup samochodu elektrycznego do firmy może być dzięki temu tańszy, kwestię związane z rozliczaniem VAT-u pozostają w tym przypadku niezmienne. 

Czytaj więcej
Czy samochody elektryczne są droższe od spalinowych?
26 wrz 2022
Czy samochody elektryczne są droższe od spalinowych?

Popularność samochodów elektrycznych wynika z kilku kwestii. Te są przede wszystkim wysoce ekologiczne, komfortowe w użytkowaniu oraz znacznie mniej awaryjne niż pojazdy spalinowe. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że modele elektryczne są nieco droższe od aut tradycyjnych. To wynika głównie z tego względu, iż do ich produkcji używa się znacznie większych ilości elektroniki, układów scalonych, a do zasilania potrzebne są drogie w produkcji ogniwa bateryjne o dużej pojemności. Mimo to, rynek aut elektrycznych cieszy się rosnącym zainteresowaniem zarówno wśród miłośników nowoczesnych technologii, jak i osób chcących przyczynić się nieco do ochrony środowiska naturalnego.

Czytaj więcej