Porównaj oferty

respect energy reklama

Opłata jakościowa za prąd

Rachunek za energię elektryczną to nie tylko cena prądu, przemnożona przez jego zużycie, to także szereg dodatkowych opłat stałych oraz zmiennych, których łącznie jest aż ponad 8. Jedną z nich jest natomiast opłata jakościowa, na której skupiamy się poniżej. Omawiamy więc, czym jest opłata jakościowa oraz od czego zależy jej wysokość na rachunku za prąd.

Czym jest opłata jakościowa za prąd?

Opłata jakościowa zaliczana jest do zmiennych opłat, które wchodzą w skład każdego rachunku za prąd, niezależnie od wybranego sprzedawcy energii czy wybranej u niego taryfy prądowej, gdyż nie jest ona ustalana i zależna od niego w żaden sposób. W związku z tym jej wysokość nie jest taka sama na każdym rachunku za energię elektryczną.

Opłata jakościowa jest przeznaczana na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem odpowiednich parametrów dostarczanej do odbiorców końcowych energii. Stawka tej opłaty ustalana jest natomiast przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA. Jej koszty pokrywane są natomiast zarówno przez gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorstwa, czyli wszystkich odbiorców prądu, którzy korzystają z krajowej sieci energetycznej.

W jaki sposób jest wyliczana opłata jakościowa za energię elektryczną?

Ze względu na fakt, iż opłata jakościowa jest opłatą zmienną, koszty z nią związane uzależnione są od ilości zużytych kilowatów energii elektrycznej w danym okresie rozliczeniowym. Oznacza to więc, że jej stawka określana jest w zł/kWh, a co za tym idzie im większe zużycie prądu, tym jej wysokość na rachunku jest wyższa.

Obecnie stawka opłaty jakościowej wynosi 0,0095 zł/kWh. Oznacza to więc, że w przypadku miesięcznego zużycia energii na poziomie 150 kWh, jedynie 1,43 zł na rachunku będzie stanowiła właśnie opłata jakościowa. Jak więc widać nie jest ona dużym kosztem. Analogicznie, jeśli zużycie prądu w danym okresie rozliczeniowym będzie wynosić 0 kWh, na rachunku za energię elektryczną nie wystąpi opłata abonamentowa.

Opłata jakościowa a instalacja fotowoltaiczna

Osoby korzystające z instalacji fotowoltaicznej podłączonej do sieci energetycznej również podlegają obowiązkowi uiszczania opłaty jakościowej, o ile oczywiście w danym okresie rozliczeniowym sprzedawca energii elektrycznej będzie dla nich dostarczał prąd z sieci. Jednak dzięki własnej produkcji prądu wysokość tej opłaty na fakturach prosumenckich jest jeszcze niższa niż w przypadku innych odbiorców energii elektrycznej, gdyż jak już wspomnieliśmy, uzależniona jest ona od zużycia prądu.

Aktualności
Co to jest świadectwo energetyczne? Czym różni się od audytu?
15 kwi 2025
Co to jest świadectwo energetyczne? Czym różni się od audytu?

W dobie rosnących rachunków za prąd, dbałość o efektywność energetyczną nabiera szczególnego znaczenia. Coraz więcej osób poszukuje sposobów na ocenę zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym lub firmie. Może im w tym pomóc świadectwo energetyczne. Co to jest? Czym różni się od audytu energetycznego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Czytaj więcej
Jaki jest średni rachunek za prąd w Polsce?
2 paź 2023
Jaki jest średni rachunek za prąd w Polsce?

Choć średni rachunek za prąd w 2023 roku był już i tak sporym obciążeniem dla gospodarstw domowych wiele wskazuje, że w 2024 roku może być on jeszcze wyższy pomimo wprowadzenia tak zwanej Tarczy Solidarnościowej zamrażającej ceny energii elektrycznej. Wiele gospodarstw domowych nie będzie bowiem w stanie spełnić wyśrubowanych limitów zużycia prądu, przez co w efekcie będą musiały zapłacić nawet o 50% więcej za każdy kWh energii, zużyty ponad limit. Wobec tego ile wynosi średni rachunek za prąd obecnie i jak go można obniżyć? Odpowiedzi na te pytania prezentujemy w artykule.

Czytaj więcej
Na jakie dopłaty do prądu możemy liczyć w 2025?
5 maj 2025
Na jakie dopłaty do prądu możemy liczyć w 2025?

Rosnące ceny energii elektrycznej to wyzwanie dla wielu domowych budżetów, a jednocześnie realny problem, zarówno dla osób prywatnych, jak i właścicieli firm. Czy w roku 2025 rządowe dopłaty do prądu wejdą w życie? Na jaką pomoc od państwa można liczyć? Kto ją otrzyma? Co z bonami energetycznymi, które stanowiły wsparcie finansowe dla gospodarstw domowych w roku 2024?

Czytaj więcej
Dodatek energetyczny – zwrot opłaty skarbowej będzie możliwy
31 sty 2014
Dodatek energetyczny – zwrot opłaty skarbowej będzie możliwy

Opłata skarbowa za dodatek energetyczny może zostać zwrócona. Jednak o zwrot opłaty mogą ubiegać się tylko osoby, które wystąpią o taki zwrot. Do tego wymagana jest zatem odpowiednia wiedza i mobilizacja do podjęcia działania i wypełnienia stosownych dokumentów.

Czytaj więcej