Porównaj oferty

Dofinansowanie do rachunków za gaz

Osoby, które na co dzień korzystają z gazu do ogrzewania ciepłej wody użytkowej oraz utrzymania komfortowej temperatury w domu w okresach grzewczych, powinny dowiedzieć się, czym jest dofinansowanie do rachunków za gaz. W czasach wszędzie rosnących cen taka forma pomocy okazuje się zdecydowanie przydatna. Należysz do tej grupy osób, które korzystają z gazu? W takim razie sprawdź, komu przysługuje dopłata do gazu i dlaczego!

Dofinansowanie do rachunków za gaz – na czym to polega?

Na rok 2022 rząd przygotował dotacje do ogrzewania gazem dla domów i mieszkań. Taka forma pomocy została uznana głównie ze względu na fakt, iż wiele rodzin w Polsce mocno odczuwa skutki rosnących cen energii, paliwa oraz żywności. Ceny gazu w kraju również rosną jak oszalałe, dlatego warto sprawdzić, w jaki sposób ubiegać się i czym jest w praktyce dopłata do ogrzewania gazowego nieruchomości.

W praktyce kwota dofinansowania wypłacana jest w jednej lub dwóch ratach – tutaj wiele zależy od tego, kiedy złożysz wniosek o dotację. Pamiętaj jednak, że urząd do przyznania dofinansowania wymaga spełnienia określonych kryteriów dochodowych, a mianowicie:

  • jednoosobowe gospodarstwa domowe – do 500 złotych dotacji dla dochodów poniżej 2100 złotych,
  • gospodarstwa 2, 3-osobowe – do 750 złotych przy dochodzie na osobę do 1500 złotych,
  • gospodarstwa 4, 5-osobowe – do 1062,50 złotych przy dochodzie nie większym niż 1500 złotych na osobę,
  • gospodarstwa 6-osobowe i więcej – do 1437,50 złotych, pod warunkiem że dochód nie przekracza 1500 złotych na osobę.

Warto dodać, że maksymalne kwoty dotacji do ogrzewania gazowego są przyznawane tylko dla tych gospodarstw, dla jakich główne źródło ogrzewania to: kotły na stare paliwa, kominki, kozy, ogrzewacze elektryczne oraz kuchnie węglowe. Co ciekawe, dodatek w formie dotacji na ogrzewanie gazem przyznawany jest nawet po przekroczeniu progu dochodowego. W tym przypadku kwota świadczenia pomniejszana jest na zasadzie: złotówka za złotówkę. Oznacza to, że im wyższy dochód na osobę gospodarstwa domowego, tym niższa kwota dofinansowania.

Jak i kiedy złożyć wniosek o dopłatę do ogrzewania gazowego?

Wniosek o dopłatę do ogrzewania gazowego można złożyć osobiście w urzędzie lub uzupełnić formularz i przesłać go poprzez portal ePUAP. Uwaga! Elektroniczny wniosek będzie rozpatrzony tylko wtedy, kiedy podpiszesz go swoim autoryzowanym podpisem elektronicznym. Sam, wniosek powinieneś złożyć maksymalnie do 31 października bieżącego roku. Po upływie tego terminu żadne nowe wnioski nie będą rozpatrywane. Pełną dokumentację w tym zakresie złożysz bez problemu w urzędzie gminy lub miasta, a także przez portal internetowy urzędu – o ile posiadasz podpis kwalifikowany.