Porównaj oferty

Fotowoltaika dla przedsiębiorcy. Dobrze zarządzane firmy zarabiają na prądzie

Koszty zakupu prądu stanowią istotny wydatek w każdej działalności. Ostatnie 2 lata nie były łatwe dla przedsiębiorstw, w których udział kosztów zakupu prądu jest znaczący. Ceny energii na Towarowej Giełdzie Energii biły rekordy. Chodź obecnie sytuacja się ustabilizowała i wygląda na to, że kolejne drastyczne podwyżki nam nie grożą to pewni możemy być jednego: taniej nie będzie. Zadbać o stabilne koszty zakupu energii możemy na dwa sposoby:

  1. Pierwszy z nich nie wymaga inwestycji. Wystarczy zmienić sprzedawcę energii i podpisać umowę na stałą cenę na okres nawet 48 miesięcy.
  2. Drugi wymagający wyłożenia nie małej sumy pieniędzy to inwestycja w system fotowoltaiczny dla firmy.

W drugim przypadku musimy się liczyć przynajmniej z częściowym wydatkiem, który poniesiemy przy starcie prac nad instalacją. Resztę możemy sfinansować kredytem lub leasingiem. Dzięki inwestycji we własne źródło energii podwyżki cen prądu nie powinny dla nas stanowić problemu przez najbliższe 25 lat. Mało tego, po upływie maksymalnie 12 lat taka inwestycja będzie nam przynosić już tylko zyski. Tyle bowiem maksymalnie powinien wynosić okres zwrotu z tego typu inwestycji.

Kiedy zwróci się inwestycja w fotowoltaikę w mojej firmie?

To kluczowe pytanie jakie zadaje sobie każdy właściciel firmy, który zainteresowany jest tego typu inwestycją. Tak jak napisaliśmy wyżej maksymalny okres zwrotu z inwestycji nie powinien przekroczyć 12 lat. Pamiętajmy jednak, że czynników, które decydują o tym jakie będą ceny fotowoltaiki w firmie jest dużo. Począwszy od lokalizacji firmy, rodzaju gruntu lub dachu na którym ma być założona, mocy instalacji po jej finansowanie. Poniżej przestawimy przykład, który pokaże ile wyniesie zwrot z inwestycji w przypadku kiedy:

  1. Firma zlokalizowana jest w Poznaniu
  2. Instalacja będzie się znajdować na płaskim dachu
  3. Moc instalacji wyniesie ok. 50 kWp, a dokładnie 49,56 kWp - 177 paneli
  4. Miesięczny rachunek za prąd w firmie wynosi 3 000 złotych
  5. Inwestycja będzie finansowana przez kredyt z 10% wkładem własnym. Kredyt zaciągnięty będzie na 7 lat z oprocentowaniem 5% w skali roku
  6. Zakładamy, że cena za prąd każdego roku będzie wzrastać o 2% rok do roku.

fotowoltaika dla firmy

Koszt całej inwestycji wyniesie 307 902,70 złotych netto. Widzimy wyraźnie, że po 10 roku użytkowania inwestycja w instalacje fotowoltaiczną nam się zwróci. Pamiętajmy też, że od stycznia 2021 roku doliczana do rachunków za prąd będzie opłata mocowa. Szacuje się, że w jej wyniku okres zwrotu z inwestycji zmniejszy się nawet o 2 lata! Wszystko w zależności od mocy instalacji.

Jak wybrać najlepszą ofertę i firmę do wykonania instalacji PV w przedsiębiorstwie?

Wiemy już ile może wynieść czas zwrotu z inwestycji. Pokazaliśmy to wyżej na konkretnych przykładzie stosując do obliczeń sprzęt najwyższej jakości, a także bez uwzględnienia jakiejkolwiek dotacji. Pamiętajmy, że dla każdego przedsiębiorcy oferta musi zostać przygotowana w sposób indywidualny. Porównanie ofert na fotowoltaikę dla firm nie jest łatwe. Ranking firm fotowoltaicznych może ułatwić wybór, tak samo jak porównywarka fotowoltaiki. Handlowcy stosuję wiele sztuczek w celu pokazanie, że szybkość zwrotu z inwestycji wyniesie w przypadku skorzystania z ich firmy nie 10, a 6 lat. Jak to możliwe? Wszystko zależy od danych wejściowych jakie są konieczne do przygotowania oferty i obliczenia w jakim czasie inwestycja nam się zwróci. To na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę jeśli analizujemy i porównujemy oferty to:

  • Jaka cena za 1 kWh energii elektrycznej została wpisana do kalkulacji. Musi ona odpowiadać stawce jaką płacimy w naszej firmie, a nie średniej rynkowej stawce, która zazwyczaj jest zawyżana
  • Jaki został przyjęty procentowy wzrost ceny prądu rok do roku. Naszym zdaniem założenie, że ceny w ciągu najbliższych lat będą rosły w tempie 2%-3% jest poprawne. Niestety nie brakuje ofert, w których do obliczeń wprowadza się prognozowany wzrost cen na poziomie 4, 5 czy nawet 6% rok to roku!
  • Jaką sprawność zastosowanych paneli fotowoltaicznych gwarantuje nam ich producent po 20 latach eksploatacji

W praktyce stosując różne dane wejściowe z tych wymienionych wyżej dokładnie ta sama instalacja w ofercie firmy X może zostać przedstawiona, że zwróci się w ciągu 6 lat, a w ofercie firmy Y, która wprowadza bardziej rzeczywiste prognozy czas zwrotu z inwestycji wyniesie 9-10 lat.

W przypadku firm zajmujących się wykonywaniem instalacji fotowoltaicznej dla firm zwróćmy uwagę na:

  • doświadczenie w wykonywaniu instalacji PV dla firm. Podkreślmy słowo "dla firm". Instalacje dla biznesu mają większą moc i często ich wykonanie jest dużo bardziej skomplikowane, niż małych przydomowych mikroinstalacji
  • zakres prac jakie firma oferuje. Czy sprowadza się on tylko i wyłącznie do montażu i podłączenia instalacji, czy dodatkowo otrzymamy wsparcie czy wyborze finansowania i zdobyciu dotacji na instalację PV dla naszej firmy
  • ważny jest także szacowany czas realizacji. Im szybciej ona powstanie tym wcześniej zaczniemy na niej zarabiać

Nie zapominajmy także o opiniach klientów, którzy z usług firmy skorzystali. Jeśli jest taka możliwość warto wybrać się na wykonaną już instalację i zobaczyć w jaki sposób montaż został wykonany.

Fotowoltaika dla firm: ulgi, dotacje i dofinansowanie

Koszt instalacji 1 kWp to od 4 000 złotych nawet do 6 000 złotych. Jeśli zakładamy, że nasza instalacja będzie mieć moc 50 kWp łatwo obliczyć, że musimy liczyć się z inwestycją na poziomie między 200 000 a 300 000 złotych. Niewiele firm stać na to, aby zapłacić za taką instalację w 100% od razu z własnych środków. Poza preferencyjnym kredytem lub też leasingiem możemy starać się o dofinansowanie do fotowoltaiki.

W zależności od aktualnie dostępnych programów możemy liczyć na zwrot nawet na poziomie 50% wartości inwestycji. To jakie ulgi, dotacje czy dofinansowania są realizowane z programów ogólnopolskich, europejskich czy też regionalnych na poziomie województwa najlepiej pytać firmy, do których składamy zapytanie o ofertę. Programy takie obowiązują przez kilka-kilkanaście miesięcy. Zachęcamy także do śledzenia naszego bloga. Opisujemy w nim wszystkie najważniejsze zmiany jakie zachodzą w istniejących programach, a także informujemy o pojawiających się nowych możliwościach finansowania instalacji fotowoltaicznej w firmie.

Jak można sfinansować system fotowoltaiczny dla firmy?

Do najpopularniejszych form finansowania instalacji fotowoltaicznej dla firm należy:

  1. Preferencyjny kredyt na inwestycje w OZE lub leasing
  2. Środki własne

Porównajmy w takim razie jak opisana przez nas wcześniej instalacja 50 kWp zmieni okres zwrotu i w zależności od wybrania jednej z dwóch powyższych form finansowania:

fotowoltaika dla firmy porównanie

Finansowanie z własnej kieszeni całości inwestycji daje nam o 2 lata wcześniejszy zwrot z inwestycji, a w perspektywie 20 lat działania instalacji zarobimy ok. 30 tysięcy więcej niż w przypadku skorzystania z leasingu czy kredytu. Warto jednak na koniec podkreślić, że obie kalkulacje pokazują realny zwrot z inwestycji w czasie ok. 10 lat przy założeniu, że nie będziemy korzystać z żadnego dofinansowania. Fotowoltaika to obecnie jedna z najlepszych form zainwestowania pieniędzy firmy. Jeśli chcesz sprawdzić ile zapłacisz za instalacje obecnie mamy dla Ciebie narzędzie: fotowoltaika kalkulator ofert gdzie po wpisaniu podstawowych infomracji otrzymasz informację zwrotną na temat wyceny całej inwestycji.