Jeśli planujesz montaż instalacji fotowoltaicznej, dzięki której będziesz w stanie samodzielnie zaspokoić swoje zapotrzebowanie na prąd za pomocą energii elektrycznej, jaką wyprodukuje ona z promieni słonecznych, z pewnością zdajesz sobie sprawę, że składa się na nią wiele różnorodnych elementów tworzących spójny i sprawny system. Wśród nich wyróżnić można między innymi panele fotowoltaiczne, konstrukcję montażową, okablowanie, a także falowniki fotowoltaiczne, na których skupiamy się w poniższym rankingu. Od jakości każdego z tych elementów zależy natomiast jakość całej instalacji. W związku z tym niezwykle istotny jest ich poprawny dobór. Ilość parametrów oraz informacji nie ułatwia jednak wcale tego zadania, dlatego też powstał nasz ranking falowników fotowoltaicznych, w którym porównujemy firmy słynące z produkcji falowników. Znajdziesz w nim więc wszystko to, co niezbędne, aby dobrać jego odpowiednią markę do swoich potrzeb!
Jak powstał nasz ranking falowników 2023?
Nasz ranking inwerterów fotowoltaicznych powstał przy współpracy z ekspertami z branży odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu podane w nim informacje są w pełni wiarygodne oraz jednocześnie przejrzyste i czytelne. Na pozycje danej marki nie miał natomiast wpływu żaden producent inwerterów fotowoltaicznych. Przy jej ustalaniu brane pod uwagę były natomiast takie kwestie jak:
- stosunek ceny do jakości, jaką prezentuje inwerter fotowoltaiczny danej marki,
- sprawność i moc inwertera,
- pozycja w testach niezawodności,
- renoma producenta oraz jego doświadczenie w branży fotowoltaicznej,
- opinie klientów, które są najlepszym odzwierciedleniem tego, czy obietnice producentów mają pokrycie w rzeczywistości, jeśli chodzi o parametry, jakimi cechuje się inwerter.
Na podstawie tych informacji powstał ranking inwerterów fotowoltaicznych, który mamy nadzieję ułatwi Ci porównanie falowników oraz ich producentów między sobą i wybranie najlepszego z modeli, który będzie w pełni dostosowany do potrzeb Twojej instalacji fotowoltaicznej.
Najlepsze falowniki - ranking
1 Falowniki Sofar Solar
Sofar Solat to europejska marka, która działa na rynku już od wielu lat. Warto wiedzieć, iż według wielu opinii jest to jeden z najlepszych producentów falowników stringowych i hybrydowych. Propozycja tego producenta obejmuje także urządzenia do magazynowania energii. Sofar produkując swoje falowniki, stawia głównie na wysoką jakość wykonania oraz atrakcyjne ceny!
2 Falowniki Solis
Przedsiębiorstwo Solis znane jest niemalże na całym świecie jako najbardziej doświadczona firma w branży instalacji fotowoltaicznych oraz wiatrowych. Warto wiedzieć, że produkty firmy takie, jak np. falowniki cieszą się uznaniem w ponad 100 krajach, gdzie pracują wręcz bezbłędnie. Można śmiało powiedzieć, iż falowniki Solis to sprzęt dopracowany do perfekcji. Marka uznawana jest przez wiele osób za pioniera technologicznego w branży OZE.
3 Falowniki Bruk-Bet
Bruk-Bet to popularna firma w całym kraju, która jest obecnie wręcz liderem jeśli chodzi o branżę OZE. Warto wiedzieć, że przedsiębiorstwo zajmuje się nie tylko produkcją kostki brukowej, ale także falowników przeznaczonych do układów instalacji fotowoltaicznej. Wieloletnie doświadczenie w produkcji falowników sprawia, że te są wysoce wydajne, wytrzymałe i odporne na jakiekolwiek usterki przez wiele lat.
4 Falowniki Fronius
Fronius to austriacka firma, która założona została już w 1945 roku. Następnie od 1992 roku przedsiębiorstwo zajęło się produkcją inwerterów, by do dnia dzisiejszego wciąż wytwarzać falowniki najwyższej jakości. Marka Fronius widnieje na polskim rynku już od 10 lat. Bez zawahania się można powiedzieć, że pomimo ciężkiej drogi do sukcesu firma Fronius spełniła swój cel i do dnia dzisiejszego zajmuje się branżą OZE, a dokładnie produkcją falowników.
5 Falowniki Solar Edge
Solar Edge to połączenie firmy z korzeniami amerykańskimi wraz z tymi, które pochodzą z Izraela. Ta firma należy do ścisłej czołówki jeśli chodzi o produkcję paneli fotowoltaicznych, a także falowników do całych systemów z branży OZE. Początki przedsiębiorstwa mają swoje miejsce już w 2006 roku, co oznacza, iż Soler Edge jest znane na rynku już od ponad 15 lat!
6 Falowniki Huawei
Według ogólnie przyjętej opinii marka Huawei zajmuje się obecnie nie tylko wytwarzaniem telefonów i akcesoriów telekomunikacyjnych. Obecnie przedsiębiorstwo stawia głównie na inteligentne rozwiązania pozwalające na rozszerzenie działalności i udziału paneli fotowoltaicznych na rynku. Marka stawia na nowoczesne systemy produkcyjne, co przełożyło się na fakt, iż jest to jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych falowników na rynku i nie tylko.
7 Falowniki FoxEss
FoxEss to przedsiębiorstwo handlowe i produkcyjne zajmujące się tworzeniem i dystrybucją rozwiązań przeznaczonych do działań OZE. Marka zajmuje się produkcją falowników od ponad 12 lat istnienia, dzięki czemu nie ma ryzyka, iż urządzenie przestanie działać. Lider światowej produkcji falowników i paneli fotowoltaicznych – taka właśnie jest firma FoxEss, która łączy w sobie nowoczesne technologie oraz precyzję wykonania swoich produktów.
8 Falowniki Growatt
Firma Growatt to producent, którego początki pojawiły się w Chinach. To właśnie tam marka rozpoczęła produkcję na masową skalę falowników, a ten fakt trwa aż do dnia dzisiejszego. Na tę chwilę Growatt sprzedaje swoje wyroby do ponad 100 krajów na świecie. Warto wiedzieć, że przedsiębiorstwo sprzedaje około 2 miliony inwerterów w zależności od zapotrzebowania rynkowego.
9 Falowniki GoodWe
Dostawca falowników GoodWe ma za sobą już lata doświadczenia w dostarczaniu oraz montażu falowników oraz paneli PV. Co ciekawe, to kolejny przedsiębiorca z Chin, który stawia na sprawdzone rozwiązania i chce przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów. Na tę chwilę marka GoodWe cieszy się uznaniem konsumentów ze względu na wysoką jakość sprzedawanych inwerterów. Można śmiało powiedzieć, iż falowniki GoodWe to bestseller na rok 2022 i nie tylko!
10 Falowniki SMA
Różne testy niezawodności oraz odporności inwerterów jasno wskazują, iż warto postawić na produkty marki SMA. Urządzenia od tego producenta według najnowszych danych przez długi czas działają wręcz bezawaryjnie. Ta spółka wie, jak ważny jest stały dostęp do prądu, dlatego nawet z własnej farmy paneli fotowoltaicznych. Jeśli postawisz na inwertery SMA, na pewno nie pożałujesz i zyskasz wieloletnią gwarancję na urządzenie.
11 Falowniki Solplanet
Solplanet to marka firmy AISWEI od 15 lat specjalizującej się w produkcji falowników. Falowniki Solplanet to precyzja niemieckiej inżynierii i chińska efektywność produkcji. Dzięki temu połączeniu spełniamy najwyższe międzynarodowe standardy jakości. W naszej ofercie znajdują się: falowniki jednofazowe, trójfazowe, hybrydowe oraz stacje ładowania EV. Produkty Solplanet cechuje: łatwość montażu, niezawodność, komfort oraz doskonały dizajn. W 2021 roku inwerter hybrydowy otrzymał prestiżową Red Dot Award przyznawaną najlepszemu wzornictwu.
Czym są falowniki i jaką pełnią funkcję w instalacjach fotowoltaicznych?
Falowniki fotowoltaiczne, określane niekiedy także zamiennie jako inwertery są niezbędnym elementem każdej instalacji PV. Odpowiadają one za zamianę prądu stałego DC, produkowanego przez panele w prąd przemienny AC płynący w naszych gniazdkach i zasilający urządzenia elektryczne.
W związku z tym każdy falownik zbudowany jest z układu przetwarzającego prąd stały w prąd zmienny oraz układy wejściowego przeznaczonego do połączenia go z modułami fotowoltaicznymi i układu sterującego odpowiadającego za jego bezpieczną pracę. Dodatkowym elementem, z jakiego składają się falowniki fotowoltaiczne jest także układ śledzenia maksymalnego punktu pracy modułów określany skrótem MPPT.
Znaczenie odpowiednio dobranego falownika do instalacji fotowoltaicznych jest o tyle istotne, iż odpowiada on także za parametry pracy sieci, kontrolując częstotliwość oraz napięcie. Ponadto za jego pomocą optymalizowana jest także praca całej instalacji na podstawie zbieranych przez niego danych.
Rodzaje falowników
Na rynku znaleźć można przede wszystkim dwa rodzaje falowników sklasyfikowane pod względem faz przyłączeniowych. Pierwsze z nich to modele jednofazowe, które najczęściej stosowane są w przydomowych instalacjach fotowoltaicznych o niewielkiej mocy.
Drugi ich rodzaj to natomiast falowniki trójfazowe, które analogicznie montowane są w instalacjach o większej mocy użytkowanych przez przedsiębiorstwa, hotele, pensjonaty czy placówki publiczne. Przy czym nie jest to jednak regułą, gdyż falowniki zawsze powinny być dostosowane do istniejącej już instalacji elektrycznej w obiekcie. Jeśli więc w domu zastosowana jest instalacja trójfazowa, pomimo instalacji produkującej prąd ze słońca o niewielkiej mocy zastosowany w niej powinien być inwerter trójfazowy.
Na co zwrócić uwagę analizując ranking inwerterów fotowoltaicznych?
Przy wyborze falownika analizując nasz ranking falowników fotowoltaicznych, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów, od których zależy ich sprawność, bezpieczeństwo użytkowania oraz jakość. Pierwszym z nich są certyfikaty i normy unijne oraz polskie pozwalające na ich zastosowanie w naszym kraju. Każdy inwerter powinien więc spełniać dyrektywy unijne 2014/35/UE, 2014/30/UE, a także polskie normy VDE 0126-1-1 i VDE-AR-N-4105. Oprócz tego istotne jest jeszcze co najmniej 7 poniższych kwestii.
Moc, jaką ma falownik
Pierwszą z nich jest moc falownika, która określa, ile jest on w stanie oddać energii wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczne do instalacji elektrycznej w budynku.
Dobrej jakości inwerter powinien więc mieć ilość mocy na poziomie około od 80% do 95% mocy zainstalowanych i działających z nim paneli fotowoltaicznych. W związku z tym w przypadku domowych instalacji PV najczęściej stosowane są inwertery o mocy od 1,5 do 10 kW.
Sprawność, jaką cechuje się inwerter
Kolejną kwestią jest to jaką część prądu stałego, który wyprodukują panele fotowoltaiczne, inwerter jest w stanie przemienić na prąd zmienny. Parametr ten określany jest jako sprawność falownika i mierzony jest on w wartościach procentowych. Cieszące się dużą popularnością najlepsze modele falowników mają sprawność na poziomie około 98%.
Funkcja chłodzenia inwertera
Inwerter podczas swojej pracy nagrzewa się, generując tym samym straty energii elektrycznej, dlatego też powinien on być wyposażony w system chłodzenia. Jest nim najczęściej chłodzenie konwekcyjne lub aktywne, a od jego rodzaju zależy także poziom głośności pracy tego urządzenia, który w przypadku jego montażu blisko pomieszczeń mieszkalnych może być uciążliwy, dlatego tę informację także warto sprawdzić.
Ilość zastosowanych urządzeń MPPT
Urządzenia MPPT (Maximum Power Point Tracker) pozwalają śledzić maksymalny punkt mocy paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu cała instalacja może działać nawet do 20% sprawniej. W zależności od rodzaju instalacji falownik powinien mieć co najmniej jedno tego typu urządzenie, a w przypadku paneli rozlokowanych po obu stronach dachu co najmniej dwa.
Okres gwarancji, jaką ma inwerter
W przypadku gwarancji standardowy falownik najczęściej objęty jest nią na okres od 5 do 12 lat. Niektórzy producenci tych urządzeń umożliwiają jednak jej przedłużenie nawet do 25 lat, warto więc skorzystać z tej opcji, gdyż od sprawności działania tego urządzenia zależy sprawność produkcji energii całej instalacji fotowoltaicznej.
Bezpieczeństwo pracy, jakie zapewnia falownik
Falownik podłączony jest zarówno do instalacji fotowoltaicznej, jak i sieci energetycznej. W związku z tym w jego przypadku niezwykle istotne są parametry bezpieczeństwa pracy tego urządzenia.
Oznacza to więc, że powinny one spełniać klasę ochronności IP co najmniej IP65 chroniącą je przed działaniem pyłów oraz wody. Dodatkowo należy także sprawdzić, czy są one wyposażone w zabezpieczenia przeciwpożarowe oraz przeciwprzepięciowe.
Doświadczenie i renoma firmy produkującej inwertery
Ostatnią kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, dobierając falownik do instalacji fotowoltaicznych, jest renoma i doświadczenie wybranego producenta. Na nic zdadzą się doskonałe parametry urządzenia, czy też długi okres gwarancji, jeśli kontakt z firmą, która odpowiada za jego wyprodukowanie, będzie utrudniony lub – co gorsza – zbankrutuje ona w najbliższym czasie.
Dlatego też najlepiej wybierać falowniki marek, które działają już jakiś czas na rynku oraz mogą poszczycić się pozytywnymi opiniami swoich klientów zarówno jeśli chodzi o jakość produktów, jak i obsługę posprzedażową.
Jak wybrać odpowiedni falownik do instalacji fotowoltaicznej?
Choć instalacja fotowoltaiczna nie jest w stanie funkcjonować bez falownika, dobierając go do niej, należy pamiętać, że jego żywotność niemal zawsze będzie krótsza niż samych paneli. Pomimo to warto wybierać w jego przypadku najlepszą z możliwych opcji, analizując przed jego zakupem nasz ranking falowników fotowoltaicznych, porównując za jego pomocą parametry, jeśli chodzi poszczególnych producentów oraz ceny ich urządzeń, a także opinie, jakie pozostawiają o nich ich dotychczasowi użytkownicy. Dzięki temu można będzie mieć bowiem pewność, że działanie instalacji fotowoltaicznych będzie w pełni sprawne i bezproblemowe przez długi czas.