Porównaj oferty

Ceny gazu ziemnego w Europie w 2024 r

Podwyżki cen gazu w Polsce wynikają z wielu czynników, jednym z nich jest między innymi także rosnąca cena tego surowca w całej Europie. Stawki zawierane w kontraktach zagranicznych przekładają się na ceny gazu na krajowym rynku hurtowym, a te z kolei wpływają na wysokość opłat za błękitne paliwo ponoszonych przez odbiorców końcowych. Dlatego też postanowiliśmy przeanalizować, jak prezentują się ceny gazu w Europie i co wpływa na ich rosnący poziom.

Ceny gazu w Europie w ubiegłym roku wzrosły 5-krotnie. W 2024 wracają do niższych poziomów

Pierwsze wysokie podwyżki cen gazu ziemnego w Europie zanotowane zostały już w 2021 roku. To właśnie wtedy w okresie od stycznia do września stawki za paliwo gazowe wzrosły aż o 170%. Nie był to jednak koniec lawinowych podwyżek, z którymi musimy się obecnie zmierzyć. W pierwszym kwartale 2022 roku średnia cena gazu ziemnego w Unii Europejskiej wzrosła bowiem do wartości wyższej o 5 raz niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W tym samym czasie w 2022 roku zanotowana została także rekordowa wysokość cen gazu, która chwilowo była równa 345 euro za 1 MWh tego paliwa.

Sytuacja związana z cenami gazy ziemnego sprawia, że aktualnie gospodarka w całej Europie zaczyna mieć poważne problemy. W wielu krajach, w tym także w Polsce surowiec ten jest bowiem podstawą przemysłu, który stanowi znaczną część PKB. Na szczęście początek 2024 wygląda obiecująco. Ciepła zima i ograniczenie zużycia przez przemysł gazu w całym 2024 roku powoduje, że ceny spadają.

Z czego wynikają tak wysokie ceny gazu w całej Europie?

Na wysokość cen paliwa gazowego w Europie wpływ ma wiele czynników. Pierwszym z nich jest rosnący popyt na gaz wywołany przez ożywienie gospodarki po okresie stagnacji związanym z pandemią. Nie bez wpływu na popyt ma pozostają także w tym przypadku warunki pogodowe. Tylko w 2021 roku mroźna zima wygenerowała bowiem 7,6% wzrost zapotrzebowania na gaz, który był wykorzystywany przez ciepłownie.

Wraz z rosnącym popytem zaczęły się pojawiać także ograniczenia związane z podażą. Jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie Rosja znacznie ograniczyła bowiem swoje dostawy błękitnego paliwa do Europy, to z kolei wpłynęło na zmniejszenie się rezerw gazu we wszystkich krajach europejskich. Rezerwy te zostały dodatkowo zmniejszone przez sytuację, w której na Rosję nałożone zostały sankcje, w ramach których Gazprom nie dostarcza już gazu do wielu krajów UE.

Ponadto należy również zauważyć, że od 2005 roku ceny gazu ziemnego w kontraktach długoterminowych zawieranych w Unii Europejskiej miały ścisłe powiązanie z cenami ropy naftowej. Aktualnie wyłącznie około 20% dostaw błękitnego paliwa ma tego typu powiązania, przez co wahania cen gazu w Europie są o wiele wyższe.

Aktualności
Jak obliczyć zużycie gazu w urządzeniach?
17 maj 2019
Jak obliczyć zużycie gazu w urządzeniach?

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego ile gazu zużywają urządzenia w kuchni czy nasz kocioł gazowy. To błąd, bo różnice w poszczególnych modelach są bardzo duże.

Czytaj więcej
Jak oszczędzać gaz ziemny?
5 sie 2021
Jak oszczędzać gaz ziemny?

Zapotrzebowanie na gaz z roku na rok wzrasta, a co za tym idzie, jego ceny również rosną, obciążając, podobnie jak rachunki za prąd, coraz bardziej domowe budżety. Nie ma więc nic w tym dziwnego, że coraz więcej osób poszukuje sposobów na oszczędzanie gazu. I o ile większość z nich pozowała przynieść niewielkie efekty, jak chociażby uszczelnianie okien, oszczędne gotowanie czy korzystanie z krótkich kąpieli w przypadku posiadania gazowych podgrzewaczy do ciepłej wody, o tyle istnieje kilka sposobów na oszczędzanie gazu, które są bardziej skuteczne.

Czytaj więcej
Pomocna ekipa PGNiG - opinie
4 lis 2021
Pomocna ekipa PGNiG - opinie

Sprzedawcy gazu i prądu ze względu na coraz większą konkurencję na rynku wciąż szukają nowych metod na przyciągnięcie klientów. Jedną z nich jest między innymi oferowanie dodatkowych usług w atrakcyjnych cenach obowiązujących w ramach podpisywanych z nimi umów. Na takie rozwiązanie zdecydowało się także PGNiG, wprowadzając do swojej oferty dodatkową usługę pod nazwą Pomocna Ekipa. Na czym ona polega i czy warto z niej skorzystać? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Czytaj więcej
Jaki gaz do ogrzewania domu wybrać?
27 paź 2023
Jaki gaz do ogrzewania domu wybrać?

Ogrzewanie domu gazem z roku na rok staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Osoby decydujące się na nie stają jednak przed wyborem związanym nie tylko z rodzajem kotła gazowego, ale także samego gazu, który może być w nich stosowany do wytwarzania ciepła w procesie spalania. Za pomocą jakich rodzajów gazu można więc ogrzewać dom i jakie są ich najważniejsze zalety oraz wady?

Czytaj więcej