Z tego artykułu dowiesz się
W Kielcach podobnie jak i w całej Polsce ceny energii elektrycznej znacznie wzrosły wraz z 1 stycznia 2024 roku. Rachunki za prąd w gospodarstwach domowych wynoszą obecnie nawet o 20 zł miesięcznie więcej, w porównaniu do ich wysokości z ubiegłego roku, przy zachowaniu takiego samego poziomu zużycia energii elektrycznej. Jednakowy wzrost procentowy stawek w taryfach dla gospodarstw domowych nie oznacza jednak, że ceny za 1 kWh prądu są identyczne w całej Polsce. Ile wobec tego kosztuje prąd w Kielcach?
Kto jest dystrybutorem energii elektrycznej w Kielcach?
Jednym z czynników wpływających na ceny energii elektrycznej w poszczególnych regionach Polski, jest to, kto jest odpowiedzialny na danym terenie za dystrybucję prądu. W Polsce istnieje wobec tego pięć największych firm energetycznych będących jednocześnie dystrybutorem i sprzedawcą energii elektrycznej. W przypadku Kielc jest nią Polska Grupa Energetyczna PGE, będąca na trzecim miejscu pod względem atrakcyjności swoich cen prądu za 1 kWh oraz wysokości stawek opłat dystrybucyjnych, będących jedną ze składowych finalnej wysokości rachunku za energię elektryczną.
Kielce — aktualna cena prądu za 1 kWh
Obowiązująca w 2024 roku cena prądu w Kielcach jest nieco wyższa niż średnia cena energii elektrycznej w Polsce wyliczona według danych w styczniu i wynosząca 92 grosze za 1 kWh prądu. Wynika ona przede wszystkim ze stawek oferowanych przez PGE dla swoich klientów, którzy mają z nią podpisaną umowę kompleksową. Pomimo to mieszkańcy Kielc nie płacą i tak najwyższych rachunków za prąd w Polsce.
Dodatkowym sposobem na obniżenie rachunków za prąd w Kielcach jest również wybranie niezależnego sprzedawcy energii i rozwiązanie umowy kompleksowej z wiodącą w tym regionie firmą. Bardzo często ich ceny prądu są bowiem o wiele niższe niż w przypadku sprzedawcy z urzędu, jakim na tym regionie jest PGE.
Cena energii elektrycznej w Kielcach w porównaniu do cen energii elektrycznej w innych miastach w Polsce
Aktualnie obowiązująca cena prądu w Kielcach jest na podobnym poziomie jak w Radomiu, Rzeszowie oraz Lublinie i Łodzi, gdzie dystrybutorem energii jest również firma PGE. Niższe rachunki za prąd od kielczan płacą natomiast między innymi mieszkańcy Zielonej Góry, Wrocławia, Krakowa, a także Bydgoszczy i Warszawy. Oznacza to więc, że wyłącznie w dwóch miastach wojewódzkich, czyli Olsztynie i Gdańsku ceny prądu za 1 kWh, a co za tym idzie comiesięczne rachunki za niego, są wyższe niż w Kielcach.