Porównaj oferty

respect energy reklama

Cena prądu w Kielcach w 2024

W Kielcach podobnie jak i w całej Polsce ceny energii elektrycznej znacznie wzrosły wraz z 1 stycznia 2024 roku. Rachunki za prąd w gospodarstwach domowych wynoszą obecnie nawet o 20 zł miesięcznie więcej, w porównaniu do ich wysokości z ubiegłego roku, przy zachowaniu takiego samego poziomu zużycia energii elektrycznej. Jednakowy wzrost procentowy stawek w taryfach dla gospodarstw domowych nie oznacza jednak, że ceny za 1 kWh prądu są identyczne w całej Polsce. Ile wobec tego kosztuje prąd w Kielcach?

Kto jest dystrybutorem energii elektrycznej w Kielcach?

Jednym z czynników wpływających na ceny energii elektrycznej w poszczególnych regionach Polski, jest to, kto jest odpowiedzialny na danym terenie za dystrybucję prądu. W Polsce istnieje wobec tego pięć największych firm energetycznych będących jednocześnie dystrybutorem i sprzedawcą energii elektrycznej. W przypadku Kielc jest nią Polska Grupa Energetyczna PGE, będąca na trzecim miejscu pod względem atrakcyjności swoich cen prądu za 1 kWh oraz wysokości stawek opłat dystrybucyjnych, będących jedną ze składowych finalnej wysokości rachunku za energię elektryczną.

Kielce — aktualna cena prądu za 1 kWh

Obowiązująca w 2024 roku cena prądu w Kielcach jest nieco wyższa niż średnia cena energii elektrycznej w Polsce wyliczona według danych w styczniu i wynosząca 92 grosze za 1 kWh prądu. Wynika ona przede wszystkim ze stawek oferowanych przez PGE dla swoich klientów, którzy mają z nią podpisaną umowę kompleksową. Pomimo to mieszkańcy Kielc nie płacą i tak najwyższych rachunków za prąd w Polsce.

Dodatkowym sposobem na obniżenie rachunków za prąd w Kielcach jest również wybranie niezależnego sprzedawcy energii i rozwiązanie umowy kompleksowej z wiodącą w tym regionie firmą. Bardzo często ich ceny prądu są bowiem o wiele niższe niż w przypadku sprzedawcy z urzędu, jakim na tym regionie jest PGE.

Cena energii elektrycznej w Kielcach w porównaniu do cen energii elektrycznej w innych miastach w Polsce

Aktualnie obowiązująca cena prądu w Kielcach jest na podobnym poziomie jak w Radomiu, Rzeszowie oraz Lublinie i Łodzi, gdzie dystrybutorem energii jest również firma PGE. Niższe rachunki za prąd od kielczan płacą natomiast między innymi mieszkańcy Zielonej Góry, Wrocławia, Krakowa, a także Bydgoszczy i Warszawy. Oznacza to więc, że wyłącznie w dwóch miastach wojewódzkich, czyli Olsztynie i Gdańsku ceny prądu za 1 kWh, a co za tym idzie comiesięczne rachunki za niego, są wyższe niż w Kielcach.

Aktualności
Nagrzewnica elektryczna czy gazowa? Co wybrać?
28 paź 2024
Nagrzewnica elektryczna czy gazowa? Co wybrać?

Jak ogrzać pomieszczenia, które nie posiadają centralnego systemu? Jak zapewnić sobie komfortowe warunki podczas pracy w zimnym warsztacie lub garażu? Co zrobić, jeśli istniejące ogrzewanie ulegnie awarii, bądź okaże się niewystarczające? Odpowiedzią na to pytanie jest nagrzewnica. To urządzenie, które może stanowić źródło ciepła w wielu miejscach i sytuacjach. Pozostaje pytanie, jaki typ nagrzewnicy wybrać?

Czytaj więcej
Zielony prąd jako kryterium zakupowe
19 cze 2024
Zielony prąd jako kryterium zakupowe

Rośnie świadomość ekologiczna Polaków, a wraz z nią bardziej dystansujemy się do komunikacji marketingowej nawiązującej do ochrony środowiska. Cenimy sobie ekologiczne produkty, ale szukamy autentyczności - to główne wnioski płynące z 6. edycji badania EKObarometr realizowanego przez instytut badawczy SW Research.

Czytaj więcej
Średnie zużycie prądu w domu jednorodzinnym
29 sty 2024
Średnie zużycie prądu w domu jednorodzinnym

Niestabilna sytuacja energetyczna w Europie przekłada się na rosnące ceny prądu także w Polsce. Dodatkowo wprowadzona od 1 stycznia 2023 roku tak zwana Tarcza Solidarnościowa, która ma chronić przed podwyżkami energii poprzez zamrożenie ceny 1 kWh prądu, jeśli jego roczne zużycie nie przekracza określonej wartości sprawia, że coraz więcej osób zwraca uwagę na to jakie zużycie energii generuje dom jednorodzinny. Postanowiliśmy więc sprawdzić to w tym artykule.

Czytaj więcej
Alternatywne źródła energii: wady i zalety
13 gru 2023
Alternatywne źródła energii: wady i zalety

Rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną, rokrocznie wprowadzane podwyżki cen prądu oraz negatywny wpływ elektrowni węglowych na środowisko naturalne sprawia, że od kilku lat na coraz większej popularności zyskują alternatywne źródła energii. Czym one jednak są i czy aby na pewno mają same zalety? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Czytaj więcej