Porównaj oferty

Cena prądu w Europie w 2024 r

Wysokie ceny energii elektrycznej to problem, z którym muszą się zmagać nie tylko Polacy. W całej Europie ceny prądu wraz z nadejściem 2024 roku znacznie wzrosły, wpływając tym samym na gospodarkę. Podwyżki rachunków za prąd liczone są już w liczbach dwucyfrowych, a wśród krajów, które najbardziej je odczuły, wymienić można między innymi Wielką Brytanię, Włochy, Czechy, a także Niemcy no i oczywiście Polskę.

Jak kształtują się ceny prądu w Europie w 2024 roku?

Nie ulega wątpliwości, że rosnące ceny energii elektrycznej są problemem, z którym zmaga się cała Europa. Tylko w Wielkiej Brytanii od kwietnia 2024 roku wysokość cen prądu sprawiła, że rachunki za niego wzrosły o 56% w porównaniu do ubiegłego roku. Sytuacja ta nie jest jednak odosobnionym przypadkiem. Podobne wzrosty rachunków za prąd musieli zaakceptować również mieszkańcy innych europejskich krajów. W Słowacji odbiorcy energii elektrycznej muszą zapłacić każdego miesiąca od 3 do nawet 12 euro więcej, z kolei w Czechach wydatki związane z zakupem prądu wzrosły o 17%. Największe podwyżki cen energii elektrycznej miały miejsca jednak we Włoszech, gdzie ceny prądu miały wzrosnąć aż do 65%, podwyżka ta została jednak obniżona za pomocą środków rządowych do podobnego poziomu jak w Wielkiej Brytanii. Jak więc widać w całej Europie cena 1 kWh energii elektrycznej wraz z 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosła.

Jak Europa radzi sobie z podwyżkami cen energii elektrycznej?

Rosnące ceny energii elektrycznej w Europie są poważnie odczuwalne w portfelach wszystkich Europejczyków. W wielu państwach starego kontynentu postanowiono więc wprowadzić rozwiązania, które miały, choć w pewnym stopniu uchronić odbiorców energii elektrycznej od drożyzny lub zminimalizować jej skutki.

W Polsce wprowadzona została przede wszystkim obniżka VAT z 23% do 0%, która ma obowiązywać do 31 lipca 2022 roku. W związku z tym, że sytuacja w Niemczech nie prezentuje się wcale lepiej niż u nas, wprowadzono tam podobne rozwiązanie do zastosowanego w Polsce. Polega ono jednak na obniżeniu podatków dla producentów zielonej energii. Dzięki temu wysokość rachunków za prąd u naszego sąsiada zza wschodniej granicy miała się zmniejszyć o 1/5. We Włoszech przeznaczono z kolei 3,8 mld euro na obniżenie cen energii dla gospodarstw domowych, a w Czechach również obniżono VAT na energię elektryczną.

Dlaczego ceny energii elektrycznej w Europie rosną?

Podstawową przyczyną rosnących cen energii elektrycznej jest wzrost cen surowców, z których jest ona głównie produkowana, czyli węgla oraz gazu. Pod koniec grudnia 1 MWh gazu kosztował bowiem na holenderskiej giełdzie TTF aż 180 euro, czyli kilka razy więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Wyższe koszty zakupu surowców energetycznych przekładają się wobec tego na większe koszty produkcji prądu. Według analiz ekspertów nic jednak nie zapowiada tego, aby w najbliższym czasie sytuacja na rynku Europejskim miała się zmienić. W związku z tym przewidywane są już kolejne podwyżki cen prądu na 2025 rok.

Aktualności
Zielony prąd jako kryterium zakupowe
19 cze 2024
Zielony prąd jako kryterium zakupowe

Rośnie świadomość ekologiczna Polaków, a wraz z nią bardziej dystansujemy się do komunikacji marketingowej nawiązującej do ochrony środowiska. Cenimy sobie ekologiczne produkty, ale szukamy autentyczności - to główne wnioski płynące z 6. edycji badania EKObarometr realizowanego przez instytut badawczy SW Research.

Czytaj więcej
Średnie zużycie prądu w domu jednorodzinnym
29 sty 2024
Średnie zużycie prądu w domu jednorodzinnym

Niestabilna sytuacja energetyczna w Europie przekłada się na rosnące ceny prądu także w Polsce. Dodatkowo wprowadzona od 1 stycznia 2023 roku tak zwana Tarcza Solidarnościowa, która ma chronić przed podwyżkami energii poprzez zamrożenie ceny 1 kWh prądu, jeśli jego roczne zużycie nie przekracza określonej wartości sprawia, że coraz więcej osób zwraca uwagę na to jakie zużycie energii generuje dom jednorodzinny. Postanowiliśmy więc sprawdzić to w tym artykule.

Czytaj więcej
Alternatywne źródła energii: wady i zalety
13 gru 2023
Alternatywne źródła energii: wady i zalety

Rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną, rokrocznie wprowadzane podwyżki cen prądu oraz negatywny wpływ elektrowni węglowych na środowisko naturalne sprawia, że od kilku lat na coraz większej popularności zyskują alternatywne źródła energii. Czym one jednak są i czy aby na pewno mają same zalety? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Czytaj więcej
Ile prądu zużywa mieszkanie w bloku?
4 gru 2023
Ile prądu zużywa mieszkanie w bloku?

Zastanawiasz się nad tym ile prądu zużywa mieszkanie w bloku? Z tego artykułu dowiesz się między innymi jakie jest średnie zużycie prądu w bloku, a także jakie czynniki wpływają najbardziej na zużycie prądu w mieszkaniu znajdującym się w budynku wielorodzinnym z wielkiej płyty i w jaki sposób można w nim zmniejszyć rachunki za energię.

Czytaj więcej