Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo
Strona główna > Aktualności > Wskazówki przy zmianie sprzedawcy prądu > Jak działa licznik przedpłatowy na prąd?

Jak działa licznik przedpłatowy na prąd?

12345

Ocena 5.0/5 (1 głosy/ów)

Jak działa licznik przedpłatowy na prąd?

Licznik przedpłatowy – urządzenie, które można mieć zamontowane w swoim domu zamiast standardowego licznika. Założenie tego przyrządu można rozumieć jako zmianę sposobu rozliczania się ze sprzedawcą. Nie każda firma energetyczna umożliwia montaż, ale coraz więcej firm posiada taką opcję w swojej ofercie. Co zmienia się dla odbiorcy od momentu rozpoczęcia użytkowania nowego sposobu rozliczenia za prąd? Jak działa licznik przedpłatowy?

licznik przedplatowylicznik przedpłatowy

Licznik przedpłatowy a stadnardowy Czym się różni?

Zwykły licznik dodaje do swojego stanu obecnego kolejne zużyte kWh energii. Taki odczyt obserwujemy na wyświetlaczu i na podstawie tego firma energetyczna przysyła nam rachunki, lub wysyła powiadomienia na e-mail, gdy rozliczamy się w pełni przez internet. W przypadku licznika typu pre-paid (przedpłatowego) po wciśnięciu odpowiedniego klawisza(w zależności od modelu) widzimy ile prądu możemy jeszcze zużyć i ile już skonsumowaliśmy(przez cały okres użytkowania i w bieżącym doładowaniu). Tylko od nas zależy czy kupimy prąd. Kupno możemy realizować na stronie sprzedawcy, lub w określonych przez niego punktach sprzedaży. Mogą to być sieci supermarketów, sklepy spożywcze, stacje benzynowe. Urządzenie typu przedpłatowego oznacza dla odbiorcy minimalnie większe wydatki za energię. Jednak w momencie, gdy nie kupujemy prądu to nie jesteśmy obarczeni opłatami stałymi, które są dodawane do okresowego rozliczenia w przypadku zwykłych liczników.

licznik prądulicznik energii elektrycznej

Jak działa licznik przedpłatowy?

Zasada działania jest bardzo prosta. W razie braku środków na koncie(liczniku), musimy go doładować we wspomnianych wcześniej miejscach. Gdy nie doładujemy swojego konta, a korzystamy z prądu, to niektórzy sprzedawcy dają możliwość 1-dniowego korzystania na kredyt, które jest bardzo drogie. Po dniu, bądź dwóch(w zależności od firmy) dostawy prądu do naszego lokalu zostają przerwane i musimy po prostu licznik doładować. Działanie liczników przedpłatowych jest analogiczne jak działanie telefonów na kartę. Brak środków oznacza brak możliwości korzystania z urządzenia, w tym przypadku brak prądu.

Jak doładować swój licznik przedpłatowy?

Przypomnijmy najpierw gdzie można kupić doładowanie:
  • supermarkety
  • sieci sklepów spożywczych
  • stacje paliwowe
  • strona internetowa sprzedawcy
Kupując doładowanie przy kasie sprawa wygląda identycznie jak wspomniane wcześniej doładowanie telefonu na kartę. Prosimy o konkretną kwotę i otrzymujemy rachunek, na którym znajduje się dwudziesto cyfrowy kod. Następnie wpisujemy go do naszego urządzenia i czekamy na potwierdzenie doładowania. Kupując doładowanie przez internet wypełniamy odpowiedni formularz, podajemy numer naszej karty i po wykonaniu przelewu otrzymujemy informację o zrealizowaniu płatności. Otrzymany kod należy wprowadzić do licznika. W tym momencie przekazaliśmy środki, które umożliwią dalszy odbiór energii. Proces bardzo prosty i intuicyjny, w razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej jest skontaktować się z pracownikami infolinii sprzedawcy.
Licznik przedpłatowy jest prostym urządzeniem, które znalazło swoje miejsce na rynku. Pierwsze doładowania mogą wydawać się skomplikowane, ale jeśli zastosujesz się do naszych porad to z pewnością nie sprawi to większych kłopotów. Czy decydując się na ten rodzaj rozliczenia możemy liczyć na tańszy prąd? Oczywiście! Pierwszym krokiem w tym kierunku jest zmiana sprzedawcy prądu, który może dostosować swoją ofertę do naszych indywidualnych potrzeb związanych z innym sposobem odbierania prądu.

Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót