Porównaj oferty

Ile jest stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Jednym z kluczowych elementów dla rozwoju elektromobilności w Polsce jest infrastruktura przeznaczona ładowania samochodów elektrycznych. Większa ilość publicznych stacji ładowania to bowiem łatwiejszy dostęp do nich, który zachęca kierowców do przesiadania się z klasycznych samochodów spalinowych na modele napędzane elektrycznie. W związku z tym ile jest obecnie dostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce? Gdzie można znaleźć ich najwięcej oraz jakie są prognozy dotyczące tej kwestii?

Wróć do: Aktualności Ile jest stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Liczba stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce w 2021 roku

Według danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych oraz Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego pod koniec drugiego kwartału 2021 roku w Polsce funkcjonowało 1521 publicznych stacji ładowania. Pod koniec sierpnia tego samego roku liczba publicznych stacji ładowania wzrosła natomiast już do 1621 sztuk. 31% tych stacji stanowiły natomiast szybkie stacje ładowania prądem stałym DC, a pozostałe 61% to ładowarki wykorzystujące prąd zmienny AC.

Ogólnodostępna mapa stacji ładowania wskazuje natomiast, że liderem pod względem liczby udostępnionych dla kierowców samochodów elektrycznych punktów ładowania jest firma GreenWay, należy do niej bowiem ponad 18,5 procent infrastruktury. Oprócz niej największą liczbę stacji ładowania posiada także PKN Orlen, Tauron, EV+ oraz PGE.

Czy obecna ilość stacji ładowania jest wystarczająca?

Choć liczba stacji ładowania w naszym kraju nie jest zbyt duża w porównaniu z innymi krajami europejskimi i tak kierowcy wybierający samochody elektryczne w Polsce nie mogą narzekać z na brak wolnych miejsc przy punktach ładowania. Według raportu Atmoterm SA oraz Forum Elektromobilności, który został przeprowadzony na zlecenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii na jeden publiczny punkt ładowania przypadają bowiem trzy samochody elektryczne. Dla porównania w Niemczech lub Wielkiej Brytanii na jedną stację ładowania przypada natomiast aż 10 tego typu pojazdów chcących z niej skorzystać.

Gdzie znaleźć można największą liczbę stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Rozwój infrastruktury przeznaczonej do ładowania samochodów elektrycznych skupia się przede wszystkim w pobliżu większych miast. Aż 54% stacji ładowania zlokalizowanych jest bowiem w miastach zamieszkiwanych przez więcej niż 100 tysięcy mieszkańców. Najwięcej znaleźć można ich przede wszystkim w Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Krakowie oraz Gdańsku. Jeśli chodzi natomiast o największą dostępność stacji ładowania w województwach, pierwsze miejsce zajmuje województwo mazowieckie, a zaraz za nim znajduje się — śląskie, dolnośląskie i małopolskie. Dane te nie są jednak zaskoczeniem, ponieważ jeśli chodzi o ranking samochodów elektrycznych pod względem ich rejestracji, województwa te także wiodą prym.

W jakich miejscach znajdują się stacje ładowania w Polsce?

Dostęp do ogólnodostępnych stacji ładowania w naszym kraju nie jest utrudniony. Większość z nich dostępna jest dla kierowców samochodów elektrycznych przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Jeśli chodzi natomiast o miejsca, w jakich można je znaleźć to:

  • 32% stacji ładowania zlokalizowanych jest na parkingach publicznych,
  • 23% stacji ładowania zlokalizowanych jest na terenie galerii handlowych,
  • 17,5% to ilość stacji ładowania udostępnianych na terenie hoteli,
  • 12% stanowią natomiast stacje ładowania dostępne na stacjach paliw.

Jakie są prognozy związane z rozwojem infrastruktury przeznaczonej do ładowania samochodów elektrycznych?

Infrastruktura ładowania samochodów elektrycznych, zaraz obok możliwości ubezpieczenia samochodu elektrycznego na korzystnych warunkach jest jedną z kluczowych kwestii dla rozwoju elektromobilności w Polsce. Dlatego też w raporcie PSPA jego autorzy szacują, że do 2025 roku może powstać w naszym kraju nawet ponad 40 tysięcy stacji ładowania. Prognozy te są niezwykle optymistyczne, jednak wiele wskazuje na to, że są one także prawdziwe, gdyż projekt Ministerstwa Klimatu i Środowiska zakłada wprowadzenie dotacji na budowę punktów ładowania w najbliższym czasie.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić