Strona główna > Aktualności > Samochody elektryczne 2023 > Ile ładuje się samochód elektryczny na stacji?

Ile ładuje się samochód elektryczny na stacji?

12345

Ocena 5.0/5 (1 głosy/ów)

Samochody elektryczne wymagają regularnego ładowania baterii, z których czerpana jest energia niezbędna do ich zasilania. Ładowanie to może się natomiast odbywać za pomocą klasycznych gniazdek 230 V, domowych stacji ładowania oraz na publicznych stacjach ładowania udostępnianych dla kierowców przez ich operatorów. Poniżej skupiamy się więc na tym ile potrzeba czasu, aby naładować samochód elektryczny na publicznej stacji ładowania oraz od czego to zależy.

Ile ładuje się samochód elektryczny na stacji?

Od czego zależy czas ładowania samochodu elektrycznego na stacji?

Na początku warto przede wszystkim podkreślić, że na pytanie dotyczące tego ile ładuje się samochód elektryczny, nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Czas potrzebny do naładowania samochodu elektrycznego zależy od wielu różnorodnych czynników. Cztery najważniejsze z nich omówiliśmy natomiast poniżej. 

Oprócz tego duże znaczenie w tym przypadku mają także warunki pogodowe oraz to, czy chcemy wyłącznie naładować samochód elektryczny do wartości około 80%, czy też do pełna. Ładowanie elektryka do pełna sprawia bowiem, że od około 80% stanu naładowania baterii szybkość ładowania zaczyna drastycznie spadać, przez co czas potrzebny na nie automatycznie staje się dłuższy. 

Pojemność baterii a długość ładowania

Pierwszym istotnym czynnikiem wpływającym na to ile potrzeba czasu na naładowanie samochodu elektrycznego jest to, w jaką baterię jest on wyposażony. Największe ich modele mogą mieć bowiem pojemność nawet powyżej 100 kW, w takim przypadku potrzeba więc więcej czasu, aby zgromadzić w nich optymalną ilość energii na poziomie około 85%. 

Rodzaj i moc ładowarki w kontekście długości ładowania auta na prąd

Kolejną kwestią mającą wpływ na czas ładowania samochodu elektrycznego jest rodzaj i moc stosowanej do tego ładowarki. Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce wyposażone są bowiem w:

  • ładowarki AC ładujące prądem zmiennym, które najdłużej uzupełniają stan baterii w pojazdach elektrycznych,
  • ładowarki DC ładujące prądem stałym, których moc najczęściej wynosi 50 kW,
  • superchargery, czyli ładowarki typu DC o mocy równej nawet 350 kW, które pozwalają naładować samochód elektryczny najszybciej. 

Maksymalna prędkość ładowania uzależniona od modelu samochodu elektrycznego

Niemal wszystkie samochody elektryczne w Polsce, a także na świecie mają także swoje ograniczenia związane z maksymalną prędkością ładowania. W związku z tym niekiedy zastosowanie nawet najmocniejszej ładowarki może nie pozwolić z tego względu na skrócenie czasu ładowania. 

Czas ładowania na poszczególnych stacjach ładowania

W Polsce stacje najpopularniejszym operatorem stacji ładowania jest marka GreenWay, zaraz po niej wymieniany jest natomiast Orlen, który od niedawna niemal na wszystkich swoich stacjach pozwala na naładowanie samochodu elektrycznego. 

Zarówno w przypadku marki GreenWay, jak i Orlenu najczęściej udostępnianymi przez tych operatorów stacji ładowania ładowarkami dla kierowców samochodów elektrycznych są modele DC o maksymalnej mocy ładowania do 50 kW, w związku z tym naładowanie za jej pomocą Nissana Leaf zajmuje około 30 minut. 

Jeśli jednak kierowca chciałby skorzystać z innego rozwiązania, w przypadku tego samego modelu samochodu elektrycznego naładowanie go do pełna zajęłoby mu:

  • 109 minut w przypadku ładowarki o mocy 22 kW,
  • 218 minut w przypadku ładowarki o mocy 11 kW,
  • 333 minuty w przypadku ładowarki o mocy 7,2 kW.

Jak więc widać, różnica w tym przypadku jest naprawdę spora. Dlatego też najlepszą opcją jest korzystanie z szybkich ładowarek DC, które, choć są nieco droższe, pozwalają w szybki sposób naładować samochód elektryczny oraz ruszyć w dalszą trasę. 

Podsumowując, nie można jednoznacznie wskazać, ile czasu potrzeba na naładowanie samochodu elektrycznego nie znając pojemności zastosowanej w nim baterii oraz mocy użytej do tego ładowarki. Faktem jest jednak to, że korzystanie ze stacji ładowania oferujących szybkie ładowarki pozwala znacznie skrócić czas ładowania z kilku godzin do nawet kilkudziesięciu minut. Przy czym należy pamiętać, że takie rozwiązanie jest także droższe.


Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót