Porównaj ceny energii: prądu i gazu. Wybierz najlepszą ofertę.

Obniż swój rachunek za:

Dołącz do grona naszych zadowolonych użytkowników, którzy w ostatnim miesiącu wybierając najlepsze oferty z porównywarki cen energii: prądu i gazu Optimal Energy, średnio zaoszczędzili zmieniając sprzedawcę energii w domu 350 zł, a w firmie prawie 3 000 zł!

Porównujemy 96% ofert aktywnych sprzedawców energii w całej Polsce
Ostatnia aktualizacja cen sprzedawców pądu w porównywarce 21.03.2018
Strona główna > Aktualności > Rynek energii > Polacy coraz bardziej świadomi sposobów oszczędzania energii w gospodarstwach domowych. Znamy coraz więcej metod zmniejszania rachunków za energię.

Polacy coraz bardziej świadomi sposobów oszczędzania energii w gospodarstwach domowych. Znamy coraz więcej metod zmniejszania rachunków za energię.

12345

Ocena 5.0/5 (2 głosy/ów)

Polacy coraz bardziej świadomi sposobów oszczędzania energii w gospodarstwach domowych. Znamy coraz więcej metod zmniejszania rachunków za energię.

W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi w ubiegłym roku świadomość i wiedza ankietowanych w zakresie oszczędzania energii wzrosła niemal dwukrotnie. Bania przeprowadzane sa w dwóch budynkach demonstracyjnych w Kaliszu w ramach kampanii "Inteligentne sieci energetyczne - dla domu, środowiska i gospodarki".

Badania społeczne to element działań edukacyjno-badawczych w obiektach, w których zainstalowane zostały liczniki zdalnego odczytu energii - tzw. liczniki inteligentne. Pierwszy etap badań objął 425 gospodarstw domowych i dotyczył postaw konsumentów energii wobec oszczędzania energii, zagadnień związanych z inteligentnymi licznikami, użytkowaniem sprzętu AGD oraz akcją edukacyjną. W marcu tego roku rozpoczęto drugi etap badań na 386 gospodarstwach domowych.

W trakcie badań połowa uczestniczących w projekcie gospodarstw domowych została objęta akcją informacyjną, poleghającą na otrzymywaniu m.in. broszur i ulotek z informacjami na temat sposobów oszczędzania energii elektrycznej oraz redukcji zużycia energii przy wykorzystaniu inteligentnych liczników. Wyniki drugiego etapu wskazały, że w porównaniu z pierwszym etapem wzrósł odsetek uczestników badania świadomych co do ilości zużywanej przez nich energii oraz z 7 proc. do ponad 24 proc. powiększył się odsetek badanych, którzy przyznali, że zużywają za dużo prądu.


Zadowalające są też informacje o rzeczywistych działań podejmowanych przez konsumentów w celu oszczędzania energii. Z 67 proc. do prawie 76 proc. - wzrosła ilość osób, które wymieniły żarówki na energooszczędne, a także liczba osób deklarujących, że po naładowaniu sprzętu wyłączają ładowarkę z sieci - z prawie 78 proc. do 83,5 proc. Najczęściej deklarowanym działaniem prooszędnościowym nadal pozostało jednak unikanie niepotrzebnego włączania światła. Odsetek osób, które nie potrafiły określić jakie są działania oszczędności energii spadł z ponad 10,5 proc. do 4 proc.

Mieszkańcy pytani o przydatność otrzymanych podczas akcji informacyjnej materiałów edukacyjnych w większości ocenili je jako przydatne, a aż 72 proc. zadeklarowało, że korzysta z nich na co dzień. Zmiana nawyków codziennego życia jest procesem trudnym i długotrwałym. Konsumenci energii wykazują też dużą potrzebę bycia edukowanymi w zakresie korzystania z energii elektrycznej oraz możliwości wglądu do swojego profilu zużycia energii elektrycznej np. przez Internet. Niektórzy z ankietowanych nie zdawali sobie sprawy, że korzystają z inteligentnych liczników, część na bieżąco kontrolowało stan zużycia energii w swoim gospodarstwie domowym.

więcej na mojaenergia.pl

Tagi: zmiana dostawcy prądu, tanszy prad,
Powrót

PowrótWszelkie prawa zastrzeżone. © 2018 OPTIMALENERGY.pl