Porównaj oferty

9 paź 2012

Prąd - baza wiedzy

Czym jest zasada TPA? Jak z niej skorzystać i czy jest to skomplikowane?

Third Party Access (TPA) czyli zasada dostępu stron trzecich do sieci, daje prawo odbiorcy energii elektrycznej, czyli Tobie,  do jej zakupu od dowolnie wybranego sprzedawcy

Wróć do: Aktualności Czym jest zasada TPA? Jak z niej skorzystać i czy jest to skomplikowane?

Z tego artykułu dowiesz się

Zasada TPA. Podstawa prawna

Aktem prawnym Unii Europejskiej, w którym zawarto zasadę TPA jest dyrektywa 2003/54/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wspólnych zasad dla wewnętrznego rynku energii elektrycznej i uchylająca dyrektywę 96/92/WE. Dyrektywa ta nakłada obowiązek na państwa członkowskie (w tym na Polskę) umożliwienia odbiorcom energii elektrycznej zmianę sprzedawcy. Nowa ustawa Prawo energetyczne, została tak napisana, aby dać możliwość wprowadzenia tych zmian. Początkowo, od 1 lipca 2004 roku prawo takie otrzymali wszyscy odbiorcy, poza tymi, którzy rozliczają się w taryfie G czyli gospodarstw domowych. Okres przejściowy, który trwał 3 lata zakończył się w 2007 roku. Od 1 lipca wszyscy obywatele Polski mają możliwość wyboru sprzedawcy energii elektrycznej, bez względu na miejsce zamieszkania czy aktualną grupę taryfową w jakiej są rozliczani.

Zasada TPA w Polsce

W Polsce klientów rynku energii elektrycznej można podzielić na dwie główne grupy. Ten podział wiąże się z tym co zostało napisane wcześniej. Pierwszą grupą są duzi odbiorcy energii elektrycznej, którzy prawo zmiany sprzedawcy dostali już w 2004 roku. Należą do nich odbiorcy, którzy rozliczają się według stawek obowiązujących dla taryf A, B oraz C. Drugą natomiast, to odbiorcy indywidualni, którzy są rozliczani według taryfy G.

Jak wskazuje sama nazwa zasady TPA, w całym procesie sprzedaży energii elektrycznej uczestniczą trzy podmioty:

  • pierwszym z nich jesteś Ty, czyli odbiorca energii elektrycznej, który sam decyduje u kogo i za ile kupuje energię elektryczną
  • drugim jest przedsiębiorstwo sprzedające energię elektryczną, które w każdej chwili możesz zmienić
  • trzecim natomiast jest Operator Systemu Dystrybucyjnego. Jest to podmiot, który jest właścicielem całej infrastruktury przesyłowej oraz liczników, z których odczytywane jest Twoje zużycie prądu. OSD jest przydzielany do konkretnego obszaru i nie ma możliwości jego zmiany.

Cała zasada TPA nie mogłaby funkcjonować, gdyby nie unbundling (z ang. wydzielenie), dzięki któremu w sektorze energetycznym nastąpił podział na działalność dystrybucyjną (właściciel całej infrastruktury energetycznej) działalność wytwórczą (produkcja energii elektrycznej przez elektrownie) oraz działalność handlowa (sprzedaż energii elektrycznej).


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.5 (4 opinii)

Komentarze (1)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Jarek

10 mar 2023

Bardzo fajnie wyjaśnione

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić