Strona główna > Aktualności > Prąd 2023 > Słownik pojęć Optimal Energy. Czym jest zasada TPA?

Słownik pojęć Optimal Energy. Czym jest zasada TPA?

12345

Ocena 5.0/5 (3 głosy/ów)

Co to jest zasada TPA?
Spis treści - z tego artykułu dowiesz się:
Słownik pojęć Optimal Energy. Czym jest zasada TPA?

TPA

Third Party Access (TPA) czyli zasada dostępu stron trzecich do sieci, daje prawo odbiorcy energii elektrycznej, czyli Tobie, do jej zakupu od dowolnie wybranego sprzedawcy.
Aktem prawnym Unii Europejskiej, w którym zawarto zasadę TPA jest dyrektywa 2003/54/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wspólnych zasad dla wewnętrznego rynku energii elektrycznej i uchylająca dyrektywę 96/92/WE. Dyrektywa ta nakłada obowiązek na państwa członkowskie (w tym na Polskę) umożliwienia odbiorcom energii elektrycznej zmianę sprzedawcy. Od 1 lipca wszyscy obywatele Polski mają możliwość wyboru sprzedawcy energii elektrycznej, bez względu na miejsce zamieszkania czy aktualną grupę taryfową w jakiej są rozliczani. W Polsce klientów rynku energii elektrycznej można podzielić na dwie główne grupy - pierwszą grupą są duzi odbiorcy energii elektrycznej (taryfy A, B oraz C), drugą natomiast, to odbiorcy indywidualni, którzy są rozliczani według taryfy G. Jak wskazuje sama nazwa zasady TPA, w całym procesie sprzedaży energii elektrycznej uczestniczą trzy podmioty:
  • pierwszym z nich jest odbiorca energii elektrycznej, który sam decyduje u kogo i za ile kupuje energię elektryczną  
  • drugim jest przedsiębiorstwo sprzedające energię elektryczną, które w każdej chwili możesz zmienić 
  • trzecim natomiast jest Operator Systemu Dystrybucyjnego. Jest to podmiot, który jest właścicielem całej infrastruktury przesyłowej oraz liczników, z których odczytywane jest Twoje zużycie prądu. OSD jest przydzielany do konkretnego obszaru i nie ma możliwości jego zmiany.

Zasada TPA to fundament wolnego rynku energii. 


Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót