Porównaj oferty

11 wrz 2018

Prąd - baza wiedzy

Sprzedaż rezerwowa energii elektrycznej. Pomagamy z niej wyjść

Problemy z płynnością finansową u sprzedawców prądu to z perspektywy ostatnich lat rzadkość. Jeśli jednak zdarzy się tak, że spółka obrotu, z którą mamy podpisaną umowę sprzedaży prądu ma kłopoty finansowe i zakończy działalność w zakresie sprzedaży prądu zostaniemy przeniesieni na tzw. sprzedaż rezerwową energii elektrycznej. To bardzo niekorzystna sytuacja dla nas. Cena za kWh prądu u sprzedawcy rezerwowego może być nawet dwa-trzy razy wyższa od tej, jaką płacimy obecnie.

Wróć do: Aktualności Sprzedaż rezerwowa energii elektrycznej. Pomagamy z niej wyjść

W ciągu ostatnich dni mieliśmy niestety dwa takie przypadki. Dwie spółki obrotu: Energia dla firm oraz Energetyczne Centrum wypowiedziały umowy swoim klientom. To czy sprzedawca ma prawo wypowiedzieć umowę z klientem zależy od treści samej umowy i dziś tego analizować nie będziemy. W tym wpisie przedstawimy czym jest tzw. taryfa rezerwowa energii elektrycznej, dlaczego dla nas (w rozumieniu klientów finalnych) nie jest korzystna, co zrobić aby jak najszybciej z niej wyjść.

sprzedaż rezerwowa energii elektrycznej dla domu


sprzedaż rezerwowa dla firm

Rezerwowy sprzedawca prądu. Kto to taki?

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia kilku podstawowych kwestii. Po pierwsze i najważniejsze: dostawy prądu do naszych firm i mieszkań nie zostaną wstrzymane nawet na chwilę! Schemat działania rynku energii gwarantuje ciągłość dostaw prądu. Wszystko za sprawą tzw. sprzedawcy rezerwowego energii elektrycznej. To firma, której rolą jest "opieka" nad klientami, którzy z powodu kłopotów swojego dotychczasowego sprzedawcy prądu teoretycznie zostaliby bez sprzedawcy prądu. W sieci próżno szukać oficjalnej definicji tzw. sprzedawcy rezerwowego. W praktyce jest to inny, aktywny sprzedawca prądu, który działa na tym samym rynku i ma podpisaną umowę z naszym dystrybutorem. W systuacji kryzysowej sprzedawca rezerwowy prądu ma obowiązek przejęcia klientów od sprzedawcy, który wypowiedział nam umowy.

To który sprzedawca zostanie nam przydzielony jako tzw. rezerwowy zależy od obszaru w jakim się znajdujemy. Co to oznacza: Operator Systemu Dystrybucyjnego potocznie nazywany Dystrybutorem, to firma, która odpowiada za dostawy prądu. W obszarze dystrybucji prądu mamy tzw. monopol naturalny. Dystrybucja energii elektrycznej w konkretnym obszarze zajmuje się tylko jedna firma. To ona gwarantuje nam ciągłość jego dostaw. Nasz Dystrybutor ma podpisane umowy ze sprzedawcami prądu, którzy w przypadku problemów automatycznie mogą stać się naszym sprzedawcą rezerwowym. W praktyce wygląda to tak, że:

  • Sprzedawca rezerwowy PGE Dystrybucja: sprzedawcą rezerwowym może być spółka PGE Obrót

sprzedawca rezerwowy pge

źródło: https://pgedystrybucja.pl/Dla-Klienta/Jak-zmienic-sprzedawce

  • Sprzedawca rezerwowy Tauron Dystrybucja: sprzedawcą rezerwowym może być spółka Tauron Sprzedaż

sprzedawca rezerwowy tauron

źródło: https://www.tauron-dystrybucja.pl/uslugi-dystrybucyjne/zmiana-sprzedawcy

  • Sprzedawca rezerwowy Energa Operator: sprzedawcą rezerwowym może być spółka Energa Obrót

sprzedawca rezerwowy energa

źródło: energa-operator pl/uslugi/zmiana_sprzedawcy/zasady_i_warunki.xml?media=print

  • Sprzedawca rezerwowy Enea Operator: Enea sprzedawcą rezerwowym może być spółka Enea S.A.

sprzedawca rezerwowy enea

źródło: operator.enea.pl/zmianasprzedawcy/listasprzedawcowipob

Taryfa rezerwowa prądu: bardzo droga!

Umowa sprzedaży rezerwowej wchodzi w życie z dniem zaistnienia przesłanki, którą jest w naszym przypadku zakończenie działalności przez naszego dotychczasowego sprzedawcę. Umowa rezerwowa obowiązuje do czasu znalezienia sobie przez klientów innego sprzedawcy prądu. Może także dojść do sytuacji, w której Operator Systemu Dystrybucyjnego, który reprezentuje nas przed tzw. sprzedawcą rezerwowym, wskaże określony czas w jakim będziemy rozliczani na stawkach obowiązujących w sprzedaży rezerwowej. Tak jak pisaliśmy na wstępie cena za kWh (MWh) energii elektrycznej może wynosić nawet ponad 500 zł/MWh! Jeśli chodzi o samą taryfę rezerwową prądu to:

  1. Może przyjąć inną nazwę niż obecna grupa taryfowa. Np. rozliczamy się w grupie taryfowej C11 to nasza nowa taryfa może się nazywać C11f. Zmiana samej nazwy taryfy nie zawsze występuje.
  2. Na pewno zmieni się cena za kWh prądu w każdej strefie. Będzie to niestety ale dużo wyższa stawka
  3. Zachowane zostaną strefy w taryfach. Czyli jeśli korzystaliśmy z grupy taryfowej G12 z podziałem na strefę dzienną i nocną, to dalej będziemy rozliczani w oparciu o te dwie strefy

Sprzedaż rezerwowa prądu w firmie? Pomożemy rozwiązać problem

Problem sprzedaży rezerwowej w firmie może być bardzo bolesny. Im więcej prądu zużywamy tym większe straty ponosimy. W celu szybkiego rozwiązania problemu należy jak najszybciej podpisać nową umowę na sprzedaż energii elektrycznej. Klikając w poniższy przycisk zostaniemy przeniesieni na formularz kontaktowy dedykowany dla takich właśnie firm. OptimalEnergy.pl przygotował specjalne rozwiązanie dla właścicieli firm, którzy zostali przeniesieni na sprzedaż rezerwową, aby maksymalnie szybko wyjść z drogiej sprzedaży rezerwowej.

sprzedaż rezerwowa dla firm

W jaki sposób klient indywidualny może najszybciej rozwiązać problem sprzedaży rezerwowej?

W przypadku gospodarstw domowych również uruchomiliśmy specjalny formularz. Po jego wypełnieniu oddzwonimy w celu przedstawienia sprawnego i bezpiecznego sposobu na opuszczenie sprzedaży rezerwowej.

sprzedaż rezerwowa energii elektrycznej dla domu


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.32 (19 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić