Porównaj oferty

9 maj 2020

Prąd - baza wiedzy

Podlicznik prądu. Zasady użytkowania, działania, i montaż.

Starasz się sumiennie prowadzić podsumowanie wydatków i dbasz o budżet domowy. Po pewnym czasie zauważasz wzrost zużycia kWh w okresowym rozliczeniu, jednak nie przypominasz sobie, żebyś używał więcej urządzeń wymagających prądu niż dotychczas. Może Twoja lodówka, pralka lub zmywarka zaczęły pobierać więcej prądu niż dotychczas? Jest to możliwe, ale jak to sprawdzić? W tym celu powstało urządzenie, które rozwieje wszelkie wątpliwości – podlicznik prądu.

Wróć do: Aktualności Podlicznik prądu. Zasady użytkowania, działania, i montaż.

Niepozorne urządzenie może przydać się nie tylko w przytoczonej wcześniej sytuacji. Kiedy mieszkasz ze znajomymi w jednym mieszkaniu lub jeden budynek jest zamieszkany przez dwie rodziny podłączone do jednego licznika i chcecie rozdzielić między siebie rachunki za energię, to takie rozwiązanie znajduje swoje zastosowanie. Wiążą się z tym pewne formalności, które opiszemy w dalszej części artykułu.

Jak działa podlicznik prądu?

Sposób działania jest bardzo prosty, identyczny jak licznika prądu. Wskazuje ilość zużytej energii w kWh. Można go podłączyć do każdego gniazdka i obserwować wyświetlane wartości. Podlicznik może zostać zamontowany także w instalacji elektrycznej, żeby sprawdzić ile energii jest zużywane w garażu, kuchni, łazience, czy przez wcześniej wspomniane pojedyncze urządzenia na przykład: komputer, lodówka.

Montaż podlicznika prądu

Praktyczna zasada jest taka, że jeśli montaż podlicznika prądu jest wykonywany za głównym licznikiem to wtedy nie trzeba instalacji takiego urządzenia zgłaszać. Taki sposób korzystania z podlicznika jest praktykowany w mieszkaniach studenckich czy nieruchomościach, z których korzysta kilka rodzin. Liczniki tego typu są najczęściej wykorzystywane nieformalnie do rozliczania się między najemcami. Można także używać je z czystej ciekawości, wtedy użytkowanie nie jest w żaden sposób regulowane prawnie.

Rozliczanie podlicznika prądu

To, że mamy w swoim mieszkaniu czy też nieruchomości zamontowany podlicznik nie oznacza rozdzielenia otrzymywanych rachunku na wskazania licznika podstawowego i podliczników. Wciąż przychodzić będzie jeden rachunek za sprzedaż i dystrybucję energii obciążający osobę, do której przypisany jest licznik. To ona na podstawie tego rachunku możemy rozliczać najemnców na podstawie wskazania zamontowanego miernika. Podlicznik prądu jest najlepszym rozwiązaniem rozliczania się za zużyty prąd w obrębie jednego przyłącza. Trzeba pamiętać, że montaż drugiego przyłącza energetycznego (niezlaeżnego licznika) będzie się wiązał z koniecznością ponoszenia np. comiesięcznych opłat stałych, które są przypisane nie do adresu gdzie zamontowany jest licznik tylko do indywidualnego numeru licznika tzw. numeru PPE

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

3.83 (6 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić