Porównaj oferty

4 paź 2018

Prąd - baza wiedzy

Kto wymyślił prąd?

Prąd – odkrycie, które jest symbolem rozwoju techniki poprzedniego stulecia. Zanim rozpowszechniono go do takiego stopnia jaki znamy dzisiaj minęło kilkaset lat. Pierwsze odkrycia i badania w temacie elektrostatyki datuje się na połowę XVII wieku. Kto jest ojcem technologii, z której dzisiaj wszyscy korzystamy? A może zgodnie z myślą „sukces ma wielu ojców” i w tym przypadku trzeba wyróżnić co najmniej kilkanaście ważnych osobistości ze świata nauki?

Wróć do: Aktualności Kto wymyślił prąd?

Jak to się zaczęło?

Wielu uczonych zajmowało się zjawiskami elektryczności w okresie baroku, jednak nie postrzegano wtedy tego tak jak widzimy to teraz. Przypadkowe odkrycie podczas pocierania bursztynu kawałkiem futra przyniosło nieoczekiwane konsekwencje. Nic zresztą dziwnego, większość z nas słysząc o nowych technologiach nie ma pojęcia o tym co tak naprawdę się za nimi kryje, jakie możliwości ze sobą niosą. Nie inaczej było w tym przypadku. Kluczowymi postaciami z tego okresu byli: William Gilbert, Robert Boyle i Stephen Grey. Ich odkrycia zapoczątkowały dalszy rozwój tej części dyscypliny badawczej.

Rozwój – pierwsze wynalazki

XVIII wiek przyniósł kolejne wynalazki i odkrycia związane z elektrycznością. Pierwszy piorunochron - kojarzymy z tym Benjamina Franklina. Michael Farady opracował podstawy elektromagnetyzmu, które są podstawą dzisiejszej nauki o energii elektrycznej. Warto zaznaczyć też wpływ Lugie’go Galvani, który powiązał prąd z odbieraniem bodźców w ciele zwierząt (to także przyczyniło się do rozwoju medycyny), a także Allesandro Volta, który stworzył pierwszą maszynę produkującą statyczny ładunek elektryczny. Nie można zapomnieć o Andre Ampere, ponieważ on także odcisnął swoje piętno w historii, prowadząc badania nad elektromagnetyzmem. Musicie przyznać, że większość z tych nazwisk jest do dziś bardzo dobrze kojarzona, wszyscy uczyliśmy się o ich odkryciach gdy jeszcze chodziliśmy do szkoły.

Energia elektryczna XIX i XX wiek – przeskok o lata świetlne

W dwóch poprzednich stuleciach zdano sobie sprawę z tego jaki potencjał wiąże się z wcześniej wymienionymi odkryciami. Kolejne odkrycia Michaela Faraday’a, Georga Ohm’a i dziesiątek innych równie ważnych naukowców przybliżały nas do używania prądu na skalę, którą znamy dzisiaj. Krótko po tych odkryciach zaczęto używać prądu w praktyce, tworząc pierwsze urządzenia i przyrządy , które z niego korzystały. Początkowo był to telegraf, telefon i żarówka, bardzo dobrze nam znane, prawda? Ruszyła lawina projektów, nowatorskich pomysłów, które przypominają nam świat, który dziś widzimy. Pierwsze elektrownie, sieci elektryczne – zostały stworzone przez Thomasa Edisona, silnik elektryczny to zasługa Nikoli Tesli. Późniejszy rozwój nie trudno sobie samemu dopowiedzieć - radia, radary, telewizja, komputery - powoli zaczęły wkraczać do domów zamożnych europejczyków i mieszkańców reszty(wtedy biedniejszego) świata.

XXI wiek

Wiele przytoczonych nazwisk to dzisiaj jednostki miary powszechnie używane w fizyce, znajdujące się w układzie jednostek SI i kojarzone z tematem prądu. Energia elektryczna z której korzystamy dzisiaj każdego dnia, wywarła ogromny wpływ na wygląd całego świata. W zasadzie nie da się jej już uniknąć, żyć bez niej. W dzisiejszych czasach najważniejsze dla rozwoju technologii jest szukanie i wykorzystywanie alternatywnych, odnawialnych źródeł energii, które zapewnią nam bezpieczeństwo energetyczna na najbliższe lata.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

3.75 (4 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić