Porównaj oferty

16 gru 2014

Prąd - baza wiedzy

Licznik elektroniczny energii elektrycznej

Odczytanie danych z licznika nie jest problemem, gdy jest to tradycyjny licznik energii. W nowych, elektronicznych może to stanowić problem, gdyż na wyświetlaczu pojawia się więcej pozycji liczbowych.

Wróć do: Aktualności Licznik elektroniczny energii elektrycznej

Licznik elektroniczny energii elektrycznej

Elektroniczne liczniki energii elektrycznej to wielotaryfowe urządzenia pomiarowe, służące do bezpośredniego pomiaru zużycia energii elektrycznej w sieciach prądu przemiennego. Obecnie są bardzo szeroko stosowane do rozliczeń z zakładami energetycznymi w gospodarstwach domowych i w przemyśle. Liczniki elektroniczne wyświetlają kilka informacji. W rozróżnieniu jakie informacje są wyświetlane przydatny jest kod OBIS (identyfikuje daną zmienną urządzenia za pomocą znaków cyfrowych) wyświetlany w górnym lewym rogu. Informacje przydatne w ich odczycie znajdują się zazwyczaj na obudowie licznika. W najczęściej stosowanych licznikach kody OBIS oznaczają sumaryczne zużycie energii, zużycie energii w I strefie (dzień), zużycie energii w II strefie (noc, weekend). Oto przykładowy widok wyświetlacza licznika:

licznik elektroniczny

Kiedy na ekranie pojawia się kod 1.8.0 - oznacza to sumaryczne zużycie energii (w przypadku gdy korzystamy z taryfy jednostrefowej jest to jedna i ta sama wartość). W przypadku korzystania z taryfy wielostrefowej kod 1.8.1 - oznacza zużycie w szczycie, natomiast 1.8.2 - oznacza zużycie energii w strfie drugiej. Mogą też zdarzyć się liczniki, w których strefy czasowe opisane są za pomocą liter alfabetu.

  • A - oznacza strefę szczytową

  • B - strefę pozaszczytową

Odczyt wskazania licznika

Elektroniczne liczniki energii elektrycznej działają tak samo jak te treadycyjne, ale posiadają wbudowaną pamięć, w której zapisywane są dane

pomiarowe. Zakres wyświetlanych informacji zależy od grupy taryfowej, według której rozliczany jest. Odbiorca w zależności od rozwiązania konstrukcyjnego licznika może za pomocą przycisku na urządzenia wyśiwetlać samodzielnie informacje, które chce przejrzeć. Kolejne wciśnięcia przycisku powodują pojawianie się kolejnych informacji.

Po pomoc do źródła

W razie, gdyby konieczna okazała się pomoc w odczycie licznika elektronicznego zapraszamy do odwiedzenia stron firmy Energa należących do Energi, a także PGE, na których to w sposób graficzny przedstawiony jest sposób odczytu miernika. Ci z nas, którzy odczytają licznik i są zaskoczeni wysokością zużycia odsyłamy do artykułu: jak zaoszczędzić energię elektryczną, w którym przedstawiamy gotowe rozwiązania w tym zakresie.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić