Strona główna > Aktualności > Prąd 2023 > Licznik elektroniczny energii elektrycznej

Licznik elektroniczny energii elektrycznej

12345

Ocena 5.0/5 (2 głosy/ów)

Odczytanie danych z licznika nie jest problemem, gdy jest to tradycyjny licznik energii. W nowych, elektronicznych może to stanowić problem, gdyż na wyświetlaczu pojawia się więcej pozycji liczbowych.
Licznik elektroniczny energii elektrycznej

Licznik elektroniczny energii elektrycznej

Elektroniczne liczniki energii elektrycznej to wielotaryfowe urządzenia pomiarowe, służące do bezpośredniego pomiaru zużycia energii elektrycznej w sieciach prądu przemiennego. Obecnie są bardzo szeroko stosowane do rozliczeń z zakładami energetycznymi w gospodarstwach domowych  i w przemyśle. Liczniki elektroniczne wyświetlają kilka informacji. W rozróżnieniu jakie informacje są wyświetlane przydatny jest kod OBIS (identyfikuje daną zmienną urządzenia za pomocą znaków cyfrowych) wyświetlany w górnym lewym rogu. Informacje przydatne w ich odczycie znajdują się zazwyczaj na obudowie licznika. W najczęściej stosowanych licznikach kody OBIS oznaczają sumaryczne zużycie energii, zużycie energii w I strefie (dzień), zużycie energii w II strefie (noc, weekend). Oto przykładowy widok wyświetlacza licznika:

licznik elektroniczny

Kiedy na ekranie pojawia się kod 1.8.0 - oznacza to sumaryczne zużycie energii (w przypadku gdy korzystamy z taryfy jednostrefowej jest to jedna i ta sama wartość). W przypadku korzystania z taryfy wielostrefowej kod 1.8.1 - oznacza zużycie w szczycie, natomiast 1.8.2 - oznacza zużycie energii w strfie drugiej. Mogą też zdarzyć się liczniki, w których strefy czasowe opisane są za pomocą liter alfabetu.

  • A - oznacza strefę szczytową

  • B - strefę pozaszczytową

Odczyt wskazania licznika

Elektroniczne liczniki energii elektrycznej działają tak samo jak te treadycyjne, ale posiadają wbudowaną pamięć, w której zapisywane są dane

pomiarowe. Zakres wyświetlanych informacji zależy od grupy taryfowej, według której rozliczany jest. Odbiorca w zależności od rozwiązania konstrukcyjnego licznika może za pomocą przycisku na urządzenia wyśiwetlać samodzielnie informacje, które chce przejrzeć. Kolejne wciśnięcia przycisku powodują pojawianie się kolejnych informacji.

Po pomoc do źródła

W razie, gdyby konieczna okazała się pomoc w odczycie licznika elektronicznego zapraszamy do odwiedzenia stron firmy Energa należących do Energi, a także PGE, na których to w sposób graficzny przedstawiony jest sposób odczytu miernika. Ci z nas, którzy odczytają licznik i są zaskoczeni wysokością zużycia odsyłamy do artykułu: jak zaoszczędzić energię elektryczną, w którym przedstawiamy gotowe rozwiązania w tym zakresie.


Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót