Porównaj oferty

20 lut 2015

Prąd - baza wiedzy

Odbiorcy coraz chętniej zmieniają sprzedawcę energii

Biorąc pod uwagę rok 2014 liczba gospodarstw domowych, które zmieniły sprzedawcę energii elektrycznej wzrosła o ponad 112%. Od początku procesu liberalizacji rynku dokonało tego blisko 288 tys. gospodarstw.

Wróć do: Aktualności Odbiorcy coraz chętniej zmieniają sprzedawcę energii

Z tego artykułu dowiesz się

Zmiany sprzedawcy energii w liczbach

Raport URE przedstawiany jest co miesiąc na podstawie monitoringu zmian sprzedawcy energii. Z najnowszych danych wynika, że w grudniu 2014 r. do nowego dostawcy przeszło 9 497 gospodarstw domowych i 982 podmioty instytucjonalne. W 2014 r. najwięcej takich przejść w przypadku gospodarstw domowych odbyło się w maju - ponad 16 tys. W przypadku podmiotów instytucjonalnych - w styczniu, kiedy to dostawcę zmieniło ok. 8,4 tys. podmiotów. Jak dowodzi poniższy wykres, od początku procesu liberalizacji rynku energii, (od roku 2010) czyli na przestrzeni ostatnich pięciu lat, zmiany dostawcy dokonało ok. 288 tys. gospodarstw domowych i blisko 123 tys. podmiotów instytucjonalnych. W 2014 r. dynamika zmian w przypadku tych pierwszych wyniosła 112,2%, a przypadku tych drugich - 32,6%.

Liczba odbiorców energii - dynamika zmian

URE podaje również, że pod koniec roku tj. w grudniu w porównaniu do poprzednich miesięcy w roku zainteresowanie zmianą sprzedawcy energii słabnie, czego powodem może być krótszy czas pracy ze względu na dużą liczbę dni wolnych, czy konieczność zamknięcia większej liczby tematów z końcem roku. Zmiana sprzedawcy energii to proces wciąż opłacalny i szybki, jeśli dokona się właściwego wyboru.

więcej informacji na: ure.gov.pl


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić