Strona główna > Aktualności > Prąd 2023 > Odbiorcy coraz chętniej zmieniają sprzedawcę energii

Odbiorcy coraz chętniej zmieniają sprzedawcę energii

12345

Ocena 5.0/5 (2 głosy/ów)

Biorąc pod uwagę rok 2014 liczba gospodarstw domowych, które zmieniły sprzedawcę energii elektrycznej wzrosła o ponad 112%. Od początku procesu liberalizacji rynku dokonało tego blisko 288 tys. gospodarstw.
Spis treści - z tego artykułu dowiesz się:
Odbiorcy coraz chętniej zmieniają sprzedawcę energii

Zmiany sprzedawcy energii w liczbach

Raport URE przedstawiany jest co miesiąc na podstawie monitoringu zmian sprzedawcy energii. Z najnowszych danych wynika, że w grudniu 2014 r. do nowego dostawcy przeszło 9 497 gospodarstw domowych i 982 podmioty instytucjonalne. W 2014 r. najwięcej takich przejść w przypadku gospodarstw domowych odbyło się w maju - ponad 16 tys. W przypadku podmiotów instytucjonalnych - w styczniu, kiedy to dostawcę zmieniło ok. 8,4 tys. podmiotów. Jak dowodzi poniższy wykres, od początku procesu liberalizacji rynku energii, (od roku 2010) czyli na przestrzeni ostatnich pięciu lat, zmiany dostawcy dokonało ok. 288 tys. gospodarstw domowych i blisko 123 tys. podmiotów instytucjonalnych. W 2014 r. dynamika zmian w przypadku tych pierwszych wyniosła 112,2%, a przypadku tych drugich - 32,6%.

Liczba odbiorców energii - dynamika zmian

URE podaje również, że pod koniec roku tj. w grudniu w porównaniu do poprzednich miesięcy w roku zainteresowanie zmianą sprzedawcy energii słabnie, czego powodem może być krótszy czas pracy ze względu na dużą liczbę dni wolnych, czy konieczność zamknięcia większej liczby tematów z końcem roku. Zmiana sprzedawcy energii to proces wciąż opłacalny i szybki, jeśli dokona się właściwego wyboru.

więcej informacji na: ure.gov.pl


Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót