Porównaj oferty

8 lis 2021

Prąd - baza wiedzy

Jaka taryfa przy fotowoltaice?

Montując instalację fotowoltaiczną, wiele osób zwraca uwagę na poprawne dobranie jej mocy, odpowiednie usytuowanie paneli względem stron świata, a także klasę urządzeń. Wszystko po to, aby fotowoltaika była w stanie wygenerować jak największe oszczędności na energii elektrycznej zakupowanej dotychczas u dystrybutorów. Niewiele z nich wie jednak, że na ograniczenie wydatków przez instalacje ogromny wpływ ma także odpowiednio dobrana taryfa do fotowoltaiki. Wobec tego, jaka taryfa przy fotowoltaice jest najlepsza?

Wróć do: Aktualności Jaka taryfa przy fotowoltaice?

Czym są taryfy energii elektrycznej?

Taryfy energii to nic innego jak plan cenowy, określający warunki, a także koszty zakupu prądu od sprzedawcy energii. Jej rodzaj uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju odbiorcy, a także mocy, jaką on wykorzystuje. Aby poznać swoją taryfę, wystarczy przeanalizować faktury za energię elektryczną. Oznaczana jest ona na nich bowiem za pomocą symbolu składającego się z litery oraz cyfr, które mają w każdym przypadku odmienne znaczenie.

Jakie są taryfy energii elektrycznej?

W przypadku gospodarstw domowych stosowaną taryfą przez operatorów jest taryfa G, przy czym wyróżnia się kilka jej rodzajów, w których opłaty stałe wynoszą zawsze tyle samo, a zmienia się jedynie sposób rozliczania zakupu kWh prądu, od którego zależy wysokość rachunków za prąd.

Taryfa G11 - będąca najpopularniejszą z taryf, określana także jako taryfa jednostrefowa, gdyż stawka za zakup kWh prądu jest w niej stała i niezależna od godziny czy dnia w tygodniu.

Taryfa G12 - określana także jako dwustrefowa, w której cena zakupu kWh prądu zależna jest od pory dnia. Oznacza to więc, że w ciągu określonych 10 godzin doby zakupywany prąd jest tańszy, z kolei w pozostałych 14 godzinach droższy.

Taryfa G12W - działająca na tej samej zasadzie jak taryfa G12, przy czym za prąd mniej płacimy w niej także podczas weekendów.

Taryfa G13 - trójstrefowa, w której doba podzielona jest na trzy strefy, w których cena zakupu energii jest odmienna.

Stosunkowo nową taryfą jest natomiast taryfa G12as, określana także jako antysmogowa. Została ona wprowadzona w 2018 roku specjalnie z myślą o osobach wykorzystujących energię elektryczną do ogrzewania budynków za pomocą np. kotłów elektrycznych lub pomp ciepła.

Dlaczego dobór odpowiedniej taryfy przy fotowoltaice jest tak ważny?

Jak wiadomo, fotowoltaika nie produkuje energii elektrycznej w stałej ilości przez 24 godziny na dobę. Największe zyski z niej osiąga się bowiem za dnia, kiedy to większość posiadaczy tego typu instalacji przebywa poza domem, a także latem. W takiej sytuacji prosumenci mają więc możliwość oddawać nadwyżki wyprodukowanego ze słońca prądu do sieci energetycznej, a następnie odebrać je z 20% stratą. Dobór odpowiedniej taryfy prądu do fotowoltaiki pozwala więc zniwelować koszty związane z jej zakupem od dystrybutorów, kiedy oddane do sieci nadwyżki zostaną całkowicie wykorzystane. Czyli bilansować ją netto.

W związku z tym to jaka taryfa będzie najlepsza do fotowoltaiki, zależy od wielu czynników, wśród których wyróżnić można między innymi:

  • godziny, w których występuje szczytowe zużycie prądu przez gospodarstwa domowe, uzależnione od stylu życia domowników,
  • zapotrzebowanie na energię wykorzystywaną w szczytowych godzinach.

Chcąc więc dobrać poprawnie taryfę do instalacji fotowoltaicznej, a tym samym zniwelować koszty zakupu energii elektrycznej należy przeanalizować te kwestie. Może się bowiem okazać, iż obecne taryfa sprawia, że nie oszczędzamy tyle, ile można by było po jej zmianie.

Jaka taryfa przy fotowoltaice jest najlepsza?

Wśród specjalistów najlepszymi taryfami dla posiadaczy paneli fotowoltaicznych są taryfy G11 oraz G12. To one pozwalają bowiem najwięcej zaoszczędzić na zakupie energii elektrycznej w połączeniu z jej produkcja z odnawialnych źródeł energii. Oczywiście to jaką taryfę przy fotowoltaice należy wybrać w danym gospodarstwie domowym, zależy od jego profilu energetycznego. Warto więc poznać dla kogo dane rozwiązanie będzie najlepsze.

Fotowoltaika a taryfa G11

Najpopularniejsza taryfa G11, z której korzysta około 10 milionów gospodarstw domowych w naszym kraju, cechuje się jedną stałą stawką zakupu energii elektrycznej zarówno za dnia, jak i nocą. W związku z tym sprawdzi się ona przede wszystkim u posiadaczy instalacji fotowoltaicznej, u których zużycie prądu utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie zarówno za dnia, kiedy na przykład korzystają z urządzeń elektrycznych, jak i nocą, chociażby do ogrzewania budynku. Wszystko za sprawa tego, że jeśli instalacja fotowoltaiczna będzie zaspokajać zapotrzebowanie energetyczne niemal w całości jedynym kosztem związanym z posiadaniem taryfy G11 będą stałe opłaty, których wysokość w tym przypadku jest niewielka. Z kolei, jeśli nawet panele fotowoltaiczne nie będą w stanie wyprodukować potrzebnej energii elektrycznej, nie trzeba będzie zwracać uwagi na to, w jakich godzinach używamy prądu, gdyż przez całą dobę zapłacimy za niego tyle samo.

Fotowoltaika a taryfa G12

Taryfa G12 to z kolei rozwiązanie, które dzieli nam dobę na różne stawki zależne od pory dnia i nocy na podstawę rozliczania stref czasowych. Posiadając ją płacimy wobec tego

  • mniej za zakup kWh w godzinach poza szczytowych (od 22 do 6 oraz od 13 do 15),
  • więcej za zakup kWh w godzinach szczytowych (od 6 do 13 oraz od 15 do 22).

Ta taryfa przy fotowoltaice sprawdzi się wobec tego u osób, które w ciągu dnia przebywają poza domem, a większość czynności związanych z poborem prądu wykonują nocą lub korzystają z pomp ciepła czy ogrzewania prądem, którego nie jest w stanie zasilać fotowoltaika w godzinach nocnych, gdyż wtedy nie produkuje energii elektrycznej. Co istotne zaletą zastosowania taryfy G12 jest to, że wyższe stawki za zakup prądu występują w niej w godzinach pokrywających się ze szczytową produkcją energii przez panele fotowoltaiczne. W związku z tym, jeśli fotowoltaika jest w stanie w tym okresie w pełni zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne gospodarstw domowych, warto wybrać u sprzedawcy energii właśnie mniej popularną, ale korzystniejszą taryfę G12.

Jak zmienić taryfę posiadając instalację fotowoltaiczną?

Zmianę taryfy przy posiadaniu paneli energetycznych należy rozpocząć od określenia swojego profilu energetycznego, który wskazuje, w jakich godzinach w ciągu doby zużywamy w gospodarstwie domowym najwięcej prądu oraz porównania tego z ilością energii produkowanej przez instalację fotowoltaiczną. Następnie należy sprawdzić taryfę, która obowiązuje nas obecnie. Może się bowiem okazać, że jest ona poprawnie dobrana. Na te pytania odpowie porównywarka fotowoltaiki.

Jeśli jednak nie i chcielibyśmy ja zmienić, procedura z tym związana jest niezwykle prosta. Wystarczy wyłącznie powiadomić o tym dystrybutora energii, za pomocą wizyty w jego placówce, wypełnienie dostępnego na jego stronie formularza lub telefonu na infolinię. Potrzebne do tego będą przede wszystkim dane osobowe oraz numer licznika, którego ma dotyczyć zmiana, który znaleźć można, chociażby na fakturach za energię elektryczną. Przy czym należy pamiętać, że większość dystrybutorów energii umożliwia zmianę taryfy wyłącznie raz w roku, dlatego też decyzja o tym powinna być dokładnie przemyślana i poprzedzona odpowiednimi analizami.

Podsumowując to jaka taryfa przy fotowoltaice będzie najlepsza, zależy przede wszystkim od tego, ile instalacja fotowoltaiczna jest w stanie wyprodukować energii oraz sposoby jej wykorzystywania. Jeśli więc w pełni zaspokaja ona zapotrzebowanie energetyczne, a sama energia użytkowana jest w równomierny sposób przez całą dobę, w przypadku takich gospodarstw domowych najlepszą opcją będzie pozostanie przy standardowej taryfie G11, w innych przypadkach warto natomiast rozważyć przejście na taryfę dwustrefową G12. Dzięki temu możliwe bowiem będzie zmaksymalizowanie oszczędności, jakie jest w stanie zapewnić instalacja fotowoltaiczna.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić