Porównaj oferty

30 lip 2021

Prąd - baza wiedzy

Jak oszczędzać pieniądze w domu?

Oszczędzanie pieniędzy w domu to zmora wielu osób. Warto jednak pochylić się nad nim, zwłaszcza jeśli po opłaceniu wszelkich rachunków za prąd, wodę i gaz, zrobieniu zakupów spożywczych i wykonaniu bieżących wydatków pieniądze, jakie zostają, nie pozwalają na fundowanie sobie przyjemności. Należy więc wiedzieć, że już małe zmiany są w stanie przynieść duże korzyści, dzięki którym oszczędzanie pieniędzy stanie się prostsze. Na czym one polegają oraz jak oszczędzać pieniądze? O tym poniżej.

Wróć do: Aktualności Jak oszczędzać pieniądze w domu?

Jak za pomocą małych zmian odciążyć budżet domowy?

Oszczędzanie pieniędzy w domu najlepiej zacząć od prostych czynności, czyli przeanalizowania tego, na co najwięcej ich wydajemy. Jeśli jest to jedzenie, warto dokładnie przyjrzeć się temu, co kupujemy w sklepach spożywczych i czy, aby każda z tych rzeczy jest nam niezbędna. Dobrym rozwiązaniem jest w tym przypadku także spisywanie na kartce przed wyjściem do sklepu najpotrzebniejszych produktów. Mając bowiem przy sobie listę zakupów, o wiele trudniej będzie nam sięgać kompulsywnie po rzeczy nieznajdujące się na niej.

Dodatkowo planując oszczędzanie, warto także zrezygnować z codziennej kawy w drodze do pracy, kupowanej w ulubionej kawiarni, na rzecz tej zabieranej z domu. Wymienić w domu żarówki na energooszczędne. Pamiętać o wyłączaniu światła i urządzeń elektronicznych, kiedy z nich nie korzystamy. Długie kąpiele zamienić na krótkie prysznice, a gotowanie wody w czajniku elektrycznym, na czajnik z gwizdkiem. Te proste sposoby pozwolą bowiem przynieść spore oszczędności. Ponadto należy się także pochylić nad rachunkami za energię i gaz, ponieważ to one najczęściej sprawiają, że życie jest drogie. Jeśli więc zauważymy, że to one przeszkadzają w oszczędzaniu, warto zastanowić się co zrobić oprócz wyżej wymienionych porad, aby mniej za nie płacić. Rozwiązaniem w tym przypadku może być bowiem zmiana sprzedawcy medium.

Z jakich elementów składa się faktura za prąd i gaz?

Dodatkowe oszczędności można znaleźć, przyglądając się swoim fakturom za media. Każda z nich niezależnie od dostawcy i sprzedawcy energii czy gazu składać się będzie z pewnością z takich elementów jak dane korespondencyjne nadawcy i sprzedawcy, a także jej numeru. Na rachunkach znajdziemy także pod tabelą z wyszczególnionymi opłatami ich sumę. Składa się ona z dwóch elementów opłat sprzedawcy, czyli:

 • opłat czynnych — będących opłatą naliczoną za realne zużycie w danym okresie rozliczeniowych. Wyliczana jest ona więc na podstawie zużytych kWh mnożonych przez koszt za 1 kWh w złotówkach lub zużytych metrów sześciennych gazu i ceny za niego.
 • Opłat handlowych — będących stałą, miesięczną opłatą naliczoną bez względu na wielkość zużycia prądu czy gazu. U niektórych sprzedawców nazywana jest ona także opłatą manipulacyjną lub abonamentową.

Co istotne niewiele osób wie, że może mieć realny wpływ na wysokość tych pozycji na swoich fakturach, poprzez zmianę sprzedawcy medium. O tym, jak to zrobić piszemy poniżej.

Drugi rodzaj opłat składających się na wysokość rachunku są natomiast opłaty dystrybutora, na które nie mamy wpływu i nie możemy ich obniżyć w żaden sposób. W Polsce w przypadku energii elektrycznej działa bowiem obecnie 5 operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD), którzy dzielą nasz kraj na strefy. Wobec tego dystrybutorami energii są:

 • w centralnej i północnej części polski Energa,
 • w północno-zachodniej części Polski Enea,
 • w południowo-zachodniej części polski Tauron
 • we wschodniej części polski PGE,
 • z kolei w Warszawie i okolicach Innogy.

Nie oznacza to jednak, że dystrybutorzy muszą być za każdym razem jednocześnie jego sprzedawcami, choć w praktyce bardzo często jest tak za sprawą umów kompleksowych, z czego nie zdaje sobie sprawy większość osób.

Jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej lub gazu?

Od początku 2021 roku sprzedawcę prądu oraz gazu zmieniło niemal 20 tysięcy osób, chcąc oszczędzać na rachunkach za media. Taka skala jest więc jedynie dowodem na to, że rozwiązanie to jest jednym ze sposobów oszczędzania. Aby więc zrobić to samo, wystarczą jedynie 4 proste kroki, niewymagające dużej ilości pracy i czasu.

Przeanalizuj dotychczasowe wydatki za energię oraz gaz

Analizując rachunki, jakie płacisz każdego miesiąca, za prąd i gaz możesz w łatwy sposób zauważyć, że rocznie sumy te wynoszą nawet kilka tysięcy złotych. Zastanów się więc, czy obecna taryfa jest dla Ciebie odpowiednia. Być może w przypadku energii elektrycznej zmiana jej na dwustrefową lub weekendową, będzie dla Ciebie korzystniejszym rozwiązaniem. Pamiętaj to samo zrobić w przypadku zobowiązań za gaz.

Znajdź odpowiedniego sprzedawcę gazu i prądu

Skoro już wiesz, ile wynosi opłata manipulacyjna oraz cena 1 kWh energii elektrycznej i za 1 metr sześcienny gazu u dotychczasowych sprzedawców postaraj się znaleźć tańsze oferty. Możesz zrobić to, przeglądając ich strony lub korzystając z wygodnych porównywarek ofert. Podczas tego zwróć uwagę na takie elementy jak:

 • okres na jaki zawierana jest umowa,
 • kary za odstąpienie od umowy przed terminem jej zakończenia,
 • wysokość opłat stałych (manipulacyjnej lub handlowej),
 • dodatkowe opłaty.

Skontaktuj się ze sprzedawcą w celu dopełnienia umowy

Zmiana dostawcy energii elektrycznej oraz gazu wymaga podpisania nowych umów, a także wypowiedzenia starych. Jeśli więc znajdziesz interesującą Cię ofertę, która pozwoli Ci zaoszczędzić, skontaktuj się z wybranymi firmami. Podpisz z nimi umowę oraz pełnomocnictwo i pozostaw wszelkie formalności w ich rękach. Większość z nich zajmuje się bowiem nimi za klientów.

Ciesz się z pieniędzy, które udało Ci się zaoszczędzić

Na zmianie dostawcy medium do domu można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie. Pamiętaj jednak, że nowo podpisana umowa najczęściej zaczyna obowiązywać od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego. Oznacza to więc, że jeśli wypowiesz starą i podpiszesz nową umowę 15 stycznia. Sprzedaż gazu czy energii elektrycznej przez nową firmę będzie realizowana dopiero od 1 lutego.

Jak dodatkowo zaoszczędzić na energii elektrycznej?

Jeśli chcesz oszczędzać pieniądze na dużą skalę, które przeznaczasz każdego miesiąca na zakup energii elektrycznej, zastanów się także nad montażem fotowoltaiki. Rozwiązanie to pozwoli Ci bowiem nie tylko uzupełnić wymienione powyżej sposoby, ale także uniknąć stale wprowadzanych podwyżek cen energii elektrycznej oraz uniezależni Cię niemal w 100% od jej dostawców i sprzedawców, gdyż będziesz ją sobie produkować samodzielnie z czystej, odnawialnej energii słonecznej.

I choć dla wielu osób oszczędności nie kojarzą się raczej z wydatkami, te poniesione na montaż instalacji fotowoltaicznej należy traktować jako inwestycję długoterminową, niczym oprocentowane konto oszczędnościowe, która przyniesie pieniądze już w niedalekiej przyszłości. Dlaczego? Ponieważ okres zwrotu zainwestowanych pieniędzy w fotowoltaikę wynosi najczęściej około od 5 do 10 lat. Dodatkowo tego typu inwestycja pozwala oszczędzać w skali roku nawet kilka tysięcy zwrotu, w momencie, kiedy jej koszt zostanie zwrócony w 100%. Dodatkowo warto także wspomnieć, że koszt montażu paneli fotowoltaicznych na dachu domu może być również obniżany. Chociażby za pomocą licznych dofinansowań czy dotacji, a także ulg podatkowych.

Podsumowując, chcąc przygotować się do oszczędzania, należy przede wszystkim przyjrzeć się swoim wydatkom i wyeliminować z nich najwyższe koszty lub chociaż znacznie je obniżyć. Następnie należy poszukać oszczędności w rachunkach za prąd i gaz, czy zakup wody. Ostatecznie warto także rozważyć montaż fotowoltaiki, która całkowicie wyeliminuje z wydatków pieniądze, jakie trzeba przeznaczyć na zakup energii elektrycznej.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

3.67 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić