Z tego artykułu dowiesz się
- Jak odczytać stan licznika prądu? Kody OBIS
- Jak podać stan licznika prądu? Podstawowe zasady
- Jak odczytać licznik prądu G11 i G12 dla urządzeń montowanych przez PGE?
- Jak spisać licznik prądu, gdy dystrybutorem jest Tauron?
- Odczyt licznika prądu - Enea, Energa i Eon
- Jak odczytać licznik prądu, w zależności od modelu?
Jak odczytać stan licznika prądu? Kody OBIS
Chcesz sprawdzić, ile prądu zostało zużyte w tym miesiącu? Pomogą Ci w tym symbole na liczniku energii elektrycznej, znajdujące się w lewym górnym rogu wyświetlacza. Są to kody OBIS, będące identyfikatorami dla rejestrowanych przez urządzenie danych. Przypisana im wartość, a także procedura odczytu w dużej mierze zależy jednak od rodzaju urządzenia, a co za tym idzie, od operatora sieci dystrybucyjnej.
Aby poznać stan licznika prądu, niezbędne jest zrozumienie znaczenia określonych kodów OBIS. W większości przypadków tabelę z ich opisami można znaleźć na obudowie urządzenia. W celu uzyskania konkretnych informacji, np. o całkowitym zużyciu prądu, a także jego zużyciu w trakcie dnia lub nocy, czyli w tzw. szczycie i poza nim, należy skorzystać z umieszczonych na obudowie licznika klawiszy, naciskając je tak długo, aż w lewym górnym rogu wyświetlacza ukaże się odpowiedni kod.
Jak podać stan licznika prądu? Podstawowe zasady
Licznik prądu dostarczy Ci nie tylko danych, dotyczących jego zużycia, ale też informacji o taryfie, ilości faz oraz o aktualnej dacie i godzinie. Po odszukaniu odpowiedniego kodu OBIS, odczytanie stanu licznika nie powinno sprawić Ci żadnego problemu. Pamiętaj jednak, by zużycie energii elektrycznej podawać w pełnych kilowatogodzinach (kWh). To oznacza, że wyświetlana na urządzeniu wartość powinna zostać zaokrąglona do pełnej liczby. Zrezygnuj z podawania miejsc po przecinku. Nie zwracaj również uwagi na zera z przodu.
Jak odczytać licznik prądu G12? W przypadku kryjącej się za tym oznaczeniem dwustrefowej grupy taryfowej należy podać zużycie dla każdej ze stref osobno.
Jak odczytać licznik prądu G11 i G12 dla urządzeń montowanych przez PGE?
Metody odczytu zużytego prądu mogą różnić się, w zależności od jego sprzedawcy. Jak odczytać licznik prądu PGE? Zacznij od użycia przycisku przewijania, by wyświetlić żądany kod OBIS i sprawdzić jego wskazanie. Dla rozliczenia jednostrefowego (G11) kody te to: 1.8.0, 1.8.0.0 lub 15.8.0. Jeśli przytrzymasz przycisk przewijania przez 5 sekund, zapewnisz sobie dostęp do archiwalnych danych. Uzyskasz je po ukazaniu się na wyświetlaczu komunikatu LCD-2. Ponowne przytrzymanie przycisku przewijania oznacza powrót do wartości bieżących.
Odczytując stan licznika montowanego przez PGE zwróć uwagę na oznaczenia literowe obok kodów OBIS. To informacja o aktywnej strefie, istotna w przypadku taryfy G12, gdzie B stanowi symbol strefy niższych opłat. Istotne dla rozliczania dwustrefowego kody to:
- 1.8.1, 1.8.1.0, 15.8.1 - dla 1. strefy
- 1.8.2, 1.8.2.0, 15.8.2 - dla 2. strefy
Jak spisać licznik prądu, gdy dystrybutorem jest Tauron?
Odpowiedź na pytanie, jak odczytać licznik prądu Tauron zależy od rodzaju zainstalowanego urządzenia. W przypadku licznika jednostrefowego, możesz uzyskać informacje, dotyczące nazwy aktywnej taryfy (0.2.2) oraz energii czynnej całodobowej (15.8.1). Liczniki dwustrefowe wyświetlają dodatkowo dane o aktualnym czasie i dacie, a zapis energii czynnej całodobowo zastępują kody 15.8.1 (energia czynna w strefie dziennej) i 15.8.2 (energia czynna w strefie nocnej).
Jak sprawdzić licznik prądu trzystrefowy? Poza wyżej wymienionymi, w tym przypadku wprowadzony zostaje jeszcze jeden kod, dotyczący energii czynnej w strefie szczytowej popołudniowej. W sieci dystrybucyjnej Tauron funkcjonują również tzw. liczniki inteligentne. Ich odczyt odbywa się zdalnie.
Odczyt licznika prądu - Enea, Energa i Eon
Czy wiesz, jak odczytać licznik prądu Enea? Podobnie jak w przypadku innych operatorów sieci dystrybucyjnej, wiele zależy od taryfy i rodzaju urządzenia. Proces ten wymaga odczytania danych przy określonych kodach OBIS, wskazujących na daną strefę, z uwzględnieniem jednego miejsca po przecinku. Jeśli ostatnia wskazana liczba wynosi 5 lub więcej, wynik należy zaokrąglić w górę. Uzyskaną wartość można przesłać operatorowi drogą internetową.
Jak odczytać licznik prądu Energa? Zanim przystąpisz do działania, zapoznaj się z legendą, umieszczoną na urządzeniu. W ten sposób unikniesz pomyłki. Taryfę określa kod 0.2.2, natomiast 0.9.1 i 0.9.2 zawierają informacje o dacie i godzinie. Kod C.1.0. dotyczy numeru identyfikacyjnego licznika, a sumaryczne zużycie prądu odczytasz po wyświetleniu kodu 1.8.0. W przypadku firmy Energa odczyt licznika prądu wymaga również znajomości kodów 1.8.1 (zużycie prądu w strefie 1), 1.8.2 (zużycie prądu w strefie 2) i 1.8.3 (zużycie prądu w strefie 3).
Jak odczytać licznik prądu Eon? Pamiętaj, że kody OBIS mogą różnić się, w zależności od modelu posiadanego licznika. Sam odczyt przebiega jednak podobnie, jak w przypadku innych operatorów.
Jak odczytać licznik prądu, w zależności od modelu?
Do najpopularniejszych liczników na rynku należą modele Gama 350, 300, 150 i 100. Wyposażone w cyfrowy wyświetlacz i przycisk do przewijania, umożliwiają łatwy odczyt stanu zużytej energii elektrycznej. Poza kodami OBIS, które zostały opisane powyżej, warto zapamiętać jeszcze jeden, istotny dla prosumentów. 2.8.X informuje o ilości energii oddanej do sieci.
Stan licznika Norax 1 i Norax 3 można poznać, odczytując przypisane do danych kodów informacje. W tym przypadku nadwyżkę oddanego do sieci prądu odczytasz przy wartości kodu 2.8.0, a dla taryfy dwustrefowej 2.8.1 i 2.8.2.
Jak sprawdzić licznik prądu indukcyjny? W urządzeniach starszego typu pomiar zużytego prądu odbywa się poprzez obracający się dysk. Aby odczytać ilość zużytej energii elektrycznej, należy spisać widoczną na froncie licznika mechanicznego wartość. Ma ona postać kilku cyfr. Zapisz wyłącznie te, które znajdują się przed przecinkiem, ignorując umieszczone na początku zera.