Porównaj oferty

10 lis 2014

Prąd - baza wiedzy

Jak obniżyć rachunki za energię elektryczną

Każdy z nas chciałby płacić mniej za energię. Rachunki za prąd są bowiem nieodzowną częścią naszego życia i chcąc nie chcąc musimy płacić, za towar, który używamy każdego dnia.

Wróć do: Aktualności Jak obniżyć rachunki za energię elektryczną

Jak obniżyć rachunki za energię elektryczną?

Pierwszy sposób na obniżenie rachunków za prąd, o którym już wspominaliśmy w naszych poprzednich artykułach i o którym słyszał zapewne każdy z nas to po prostu oszczędzanie energii. Jak oszczędzać energię i jak te oszczędności przełożą się na konkretne kwoty pieniężne można się dowiedzieć nie tylko z naszego bloga, ale też ze stron sprzedawców energii oraz URE. Proste działania i kwestia pilnowania systematyczności wśród pracowników lub pozostałych domowników to jednak tylko jedna z metod zmniejszenia rachunku. Jakie są pozostałe?

Zmiana sprzedawcy energii

Zmieniając dotychczasowego dostawcę na tańszego, nie będziemy musieli nawet zmieniać swoich przyzwyczajeń (choć i tak byłoby miło, gdybyśmy pilnowali w jaki sposób użytkujemy energię). Zmiana sprzedawcy energii będzie bowiem opłacalna, jeśli cena energii będzie niższa od naszej obecnej, ale też jeśli zmniejszymy lub wyeliminujemy całkowicie opłatę handlową, co jest możliwe, gdyż wysokość tej opłaty zależy od sprzedawcy energii, a niektórzy dostawcy nie pobierają jej w ogóle. Zamiana sprzedawcy może też nastąpić bez wychodzenia z domu za pomocą formularzy on-line i niesie za sobą nie tylko korzyści wynikające z oszczędności pieniężnych, ale też zwiększenie komfortu obsługi.

Zmiana taryfy energii

Kolejny sposób obniżania kwot na fakturze za energię elektryczną to zmiana taryfy. Jest to sposób dający bardzo znaczące korzyści. Na czym rzecz polega? W każdej chwili możemy zmienić taryfę z jednostrefowej, w której płacimy jedną stawkę za energię elektryczną w ciągu doby, na taryfę dwustrefową lub nawet trzystrefową, w których to energia jest tańsza w niektórych godzinach doby. Oczywiście na samej zmianie taryfy oszczędności nie uda się osiągnąć. Trzeba bowiem zoptymalizować swoje zużycie energii w taki sposób, aby największy pobór energii następował właśnie w tych godzinach doby, kiedy energia jest najtańsza. Dzięki temu uda nam się płacić za nią mniej, co objawi się w postaci niższej sumy na rachunku.

Oszczędności na kilka sposobów

Dzięki wybraniu jednej z powyższych opcji możemy cieszyć się niższymi rachunkami za energię elektryczną. Możemy też łączyć kilka z nich i nawet powinniśmy. Oszczędne użytkowanie energii to podstawa, a jeśli do tego zmienimy sprzedawcę i taryfę, możemy co miesiąc odkładać do skarbonki całkiem pokaźną sumę.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić