Porównaj oferty

22 sie 2014

Prąd - baza wiedzy

Ile kosztuje zmiana sprzedawcy prądu?

Ile kosztuje zmiana sprzedawcy energii? Kto poniesie ewentualne koszty i z czym mogą być one związane?

Wróć do: Aktualności Ile kosztuje zmiana sprzedawcy prądu?

Z tego artykułu dowiesz się

Sam proces zmiany sprzedawcy energii jest całkowicie za darmo, jeśli oczywiście proces zmiany sprzedawcy przeprowadzimy samodzielnie tzn. polegając tylko na sobie i nowym sprzedawcy energii elektrycznej. Koszty pojawią się natomiast wtedy, gdy będziemy chcieli skorzystać z usług firmy doradczej, która pomoże nam wybrać odpowiednią ofertę, wykona za nas wszystkie obliczenia i w naszym imieniu dokona wszelkich formalności. Koszty tej usługi zależą od firmy, która prowadzi niniejszą działalnośc, ale i od tego co w ramach tej usługi jest oferowane.

Wymiana liczników

Kolejna rzecz, która może nas spotkać kiedy zmiana dostawcy energii nastąpi to jest konieczność dostosowania układów pomiarowych. W przypadku gospodarstw domowych wlaścicielem licznika jest operator, który to ponosi koszty ewentualnego dostosowania liczników, zatem w gospodarstwie domowym nie poniesiemy żadnych kosztów związanych z ewentualną wymianą licznika. W przypadku firm, właścicielem układu pomiarowego jest firma i to ona musi zapłacić za ewentualne dostosowanie liczników. Wyjątek stanowią firmy korzystające z taryfy C, które nie muszą dostosowywać układów pomiarowych we własnym zakresi, gdyż tak jak w przypadku gospodarstw domowych podłączone są do sieci niskiego napięcia i właścicielem liczników jest dystrybutor sieci. Koszty wymiany licznika zwracają się w okresie od kilku miesięcy do roku w zależności od cen energii u nowego sprzedawcy oraz zużycia energii. Istnieje też mozliwość, że nie poniesiemy jednorazowej opłaty za wymianę liczników, tylko będzie ona doliczana systematycznie do naszych faktur za energię i zostanie spłacona w systemie ratalnym. Aby dowiedzieć się czy nasze układy pomiarowe dostosowane są do wymagań nowej taryfy w nowej wybranej ofercie u nowego sprzedawcy, powinniśmy wysłać do naszego operatora systemu dystrybucyjnego pismo. W oparciu o to pismo otrzymamy warunki techniczne, które należy opracować i uzgodnić z dystrybutorem projektu technicznego, a następnie przeprowadzić ewentualną modernizację układu zakończoną odbiorem technicznym przedstawiciela dystrybutora wraz z potwierdzeniem, że układ jest przystosowany do zasady TPA.

Optimal Energy służy pomocą

W razie jakichkolwiek wątpliwości i pytań, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy doradzą jak dokonać właściwego wyboru nowego sprzedawcy i taryfy, tak aby nie ponieść niepotrzebnych kosztów.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić