Porównaj oferty

20 lis 2023

Prąd - baza wiedzy

Ile kosztuje audyt energetyczny?

Audyt energetyczny to jeden z dokumentów, który pozwala w szczegółowy sposób określić parametry użytkowe budynku związane z jego zapotrzebowaniem na energię. Czym on jednak tak właściwie jest, a także jaka jest cena jego wykonania w przypadku mieszkań i domów? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Wróć do: Aktualności Ile kosztuje audyt energetyczny?

Czym jest audyt energetyczny?

Audyt energetyczny pozwala uzyskać najważniejsze informacje związane z zapotrzebowaniem budynku na energię, a tym samym kosztami jego użytkowania. Na jego podstawie wystawiany jest natomiast certyfikat energetyczny budynku.

Choć nie ma jednoznacznych wytycznych związanych z tym w jaki sposób powinien być przeprowadzany audyt energetyczny, dotyczące go przepisy znaleźć można w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 17 marca 2009 r. w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Zgodnie z nimi powinien się on więc składać z 8 części.

Podczas przeprowadzania audytu energetycznego brane pod uwagę jest przede wszystkim to, jakie roczne zużycie energii generuje zastosowana w budynku:

  • instalacja grzewcza,
  • instalacja klimatyzacyjna,
  • instalacja wentylacyjna,
  • metoda przygotowywania ciepłej wody użytkowej,
  • instalacja oświetlenia we wszystkich pomieszczeniach.

Na tej podstawie wyliczane są z kolei następnie koszty związane z eksploatacją danego budynku, dla którego przeprowadzany jest audyt dotyczące zarówno rachunków za prąd, który będzie w nim zużywany, jak i energii cieplnej.

Jakie informacje znajdują się w certyfikacie energetycznym budynku?

Certyfikat energetyczny budynku uzyskany po przeprowadzeniu audytu budynku ważny jest przez 10 lat od jego sporządzenia lub do momentu przeprowadzenia znaczących prac remontowych, takich jak prace termomodernizacyjne. Informacje jakie znaleźć można w certyfikacie energetycznym budynku, dzielą się natomiast na 4 części i dotyczą:

  • rodzaju, przeznaczenia, adresu, powierzchni użytkowej, roku powstania, wskaźników rocznego zapotrzebowania na energię budynku,
  • dokładnych parametrów techniczno-użytkowych budynku, takich jak liczba jego kondygnacji czy rodzaj zastosowanych w nim instalacji,
  • wskaźników zapotrzebowania energetycznego ocenianych instalacji w budynku,
  • objaśnień i uwag związanych z efektywnością energetyczną budynku.

Audyt energetyczny — cena w przypadku mieszkań i domów

Jeśli chodzi o audyt energetyczny, cena jego przeprowadzenia uzależniona jest przede wszystkim od tego, czy ma być on wykonany dla domu, czy też mieszkania oraz ich metrażu. Dodatkowo wpływ na nią ma także miejsce wykonania świadectwa energetycznego oraz czas potrzebny na przeprowadzenie związanych z tym czynności.

W związku z tym w przypadku mieszkań cena audytu energetycznego jest znacznie niższa. Najczęściej oscyluje ona w granicach od 200 zł wzwyż. Z kolei, jeśli chodzi o domy, wynosi ona od 500 zł wzwyż, przy czym może sięgać nawet kilku tysięcy złotych w zależności czy jest to budynek jedno, czy wielorodzinny oraz jaki jest jego metraż.

Planując przeprowadzenie audytu energetycznego, należy jednak pamiętać, że wykonać go może wyłącznie tak zwany audytor energetyczny, mający odpowiednie uprawnienia związane z projektowaniem w budownictwie. Znaleźć ich można natomiast w specjalnym rejestrze Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Czy audyt energetyczny jest obowiązkowy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami certyfikat energetyczny powinien być sporządzony w przypadku nowopowstających oraz oddanych do użytku po 1 stycznia 2009 roku budynków. Od 28 kwietnia 2023 roku przepisy te ulegają jednak zmianie. Audyt energetyczny będzie musiał być przeprowadzony dla wszystkich domów i mieszkań, które nie będą wykorzystywane na własny użytek. Sprzedaż lub wynajem nieruchomości będzie się więc wiązała z koniecznością przekazania certyfikatu energetycznego kupującemu lub najemcy. Dodatkowo audyt energetyczny jest także niezbędne do uzyskania różnorodnych dofinansowań, na przykład na pompy ciepła w ramach programu Czyste Powietrze.

Podsumowując, audyt energetyczny budynku pozwala ocenić to jakie ma on zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz cieplną, a dokumentem potwierdzającym jego przeprowadzenie jest certyfikat energetyczny. Cena audytu energetycznego jest z kolei uzależniona od tego, czy jest on przeprowadzany dla domu, czy mieszkania, ich metrażu budynku lub lokali i ich lokalizacji.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić