Strona główna > Aktualności > Prąd 2021 > Grupa taryfowa prądu. Kwalifikacja i zmiana

Grupa taryfowa prądu. Kwalifikacja i zmiana

12345

Ocena 5.0/5 (2 głosy/ów)

Grupa taryfowa jaką posiadasz określa sposób w jaki rozliczasz się ze swoim sprzedawcą i dystrybutorem energii elektrycznej. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić swoją obecną grupę na inną, bardziej dla Ciebie korzystną.
Spis treści - z tego artykułu dowiesz się:
Grupa taryfowa prądu. Kwalifikacja i zmiana
Poniżej przestawione zostaną oznaczenia nazw poszczególnych taryf, a także wskazówki, które pomogą Ci wybrać odpowiednią taryfę dla Ciebie.

Grupa taryfowa prądu a rachunek za prąd

Zacznijmy od oznaczeń technicznych. Ogólnie nazwa danej taryfy składa się z 4 symboli, z czego zawsze występują trzy.

Pierwszy znak będący literą jest przydzielany w zależności od poziomu napięcia sieci:

 • A - dla wysokiego napięcia (WN)
 • B - dla średniego napięcia (SN)
 • C, D, O – dla niskiego napięcia (nN)
 • R – niezależnie od poziomu napięcia zasilania
 • G- gospodarstwa domowe

Drugi znak będący liczbą oznacza wielkość zmówionej mocy (moc umowna):

 • 1 – moc nie większa niż 40kW i prąd znamionowy zabezpieczenia przelicznikowego w torze prądowym nie większy niż 63A
 • 2 – moc wyższa od 40 kW lub prąd znamionowy zabezpieczeń przelicznikowych w torze prądowym większy od 63A

Wielkość ta w praktyce oznacza, że sumaryczna moc urządzeń podłączonych do jednej sieci jednocześnie nie może przekraczać 40 kW jeśli chcemy należeć do grupy 1 lub wynosi więcej niż 40kW wtedy jesteśmy przydzieleni do grupy 2.

Trzeci znak oznacza w ilu strefach czasowych chcemy się rozliczać:

 • 1 – jedna strefa czasowa
 • 2 - dwie strefy czasowe
 • 3 - trzy strefy czasowe

Daje nam to następujący wybór: w przypadku kiedy należymy do strefy 1 w ciągu całej doby płacimy tyle samo za energię elektryczną. W strefie 2 mamy podział doby na 2 przedziały, które są zróżnicowane pod względem ceny z kWh. Możemy dzięki temu uruchamiać różne urządzenia (np. pralkę) wtedy, kiedy występuje strefa za którą zapłacimy mniej. Przedziały czasowe występowania danych stref czasowych określa sprzedawca. W strefie 3 mamy oczywiście trzy strefy czasowe w ciągu doby, w których występują różne ceny za kWh i tak jak w przypadku strefy 2 ich przedziały określa sprzedawca.

Czwarty znak nie występuje we wszystkich grupach taryfowych. Jest to litera opisująca jak rozróżniać strefy czasowe opisane wcześniej, poniżej przedstawimy najczęściej pojawiające się oznaczenia:

 • a – podział doby na strefy szczytową i pozaszczytową
 • b – podział dobry na dzień i noc
 • w- podział doby na strefę szczytową i pozaszczytową np. rozszerzoną strefą pozaszczytową na cały weekend
 • g- podział dobry na dzień i noc np. z rozszerzoną strefą nocną

Grupa taryfowa prądu - zmiana

Skupmy się teraz na wyborze odpowiedniej strefy czasowej w jakiej się będziesz rozliczał. Jeżeli zdecydujesz się na G11 będziesz miał komfort stałej ceny przez całą dobę, pamiętaj jednak, że nie będziesz miał możliwości oszczędzania. Bo bez względu na porę dnia w której pracują Twoje urządzenia zapłacisz tyle samo. Takie pole manewru masz natomiast w przypadku grupa taryfowa to G12 i G13 gdzie stawka za kWh różni się w ciągu doby i są to często różnice bardzo wysokie. Możesz wtedy sobie zaplanować np. pranie w ciągu obowiązywania tańszej stawki. Dzięki temu masz wpływ na to ile zapłacisz ostatecznie za rachunek.

Grupa taryfowa prądu może zostać zmieniona zazwyczaj nie częściej niż raz do roku. Wniosek taki należy złożyć do swojego dystrybutora, który nie powinien mieć problemów ze zmianą naszej grupy taryfowej.


Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót