Porównaj oferty

Taryfa G13

Taryfa prądu to nic innego jak plan cenowy, zgodnie z którym rozliczane jest zużycie energii elektrycznej przez sprzedawców energii elektrycznej. Wśród podstawowych taryf prądowych przeznaczonych dla gospodarstw domowych, a więc oznaczanych literą G wyróżnić można taryfę jednostrefową G11 oraz taryfy dwustrefowe. Dodatkowo w ofercie sprzedawców prądu w ostatnim czasie coraz częściej pojawia się także taryfa G13, czyli trójstrefowa. Czym więc ona jest i czy warto z niej skorzystać?

Czym jest taryfa G13 i dla kogo jest przeznaczona?

Taryfa G13 to jak już wspomniano we wstępie trójstrefowa taryfa prądu. W związku z tym dzieli ona na trzy a dwie strefy godzinowe, w których obowiązują inne ceny energii elektrycznej. Dodatkowo godziny obowiązywania tańszych i wyższych cen prądu uzależnione są w tym przypadku także od pory roku. W taryfie G13 występuje bowiem rozgraniczenie na porę letnią obowiązującą od 1 kwietnia do 30 września oraz zimową obowiązującą od 1 października do 31 marca.

Ta trójstrefowa taryfa prądowa przeznaczona jest dla wszystkich gospodarstw domowych. Oprócz nich skorzystać z niej mogą jednak dodatkowo także osoby kupujące energię elektryczną od sprzedawców prądu, która ma zasilać:

 • lokale zbiorowego mieszkania, takie jak internaty, plebanię, klasztory, hotele robotnicze,
 • pomieszczenia gospodarcze, takie jak strychy, piwnice, składziki,
 • domki letniskowe,
 • węzły cieplne i hydrofornie,
 • oświetlenie zainstalowane w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych w takich pomieszczeniach jak klatki schodowe, suszarnie, wspólne pralnie.

Taryfa G13 godziny obowiązywania stref czasowych

Podział godziny taryfy G13 pozwala wyróżnić trzy grupy godzin, w których prąd jest najtańszy, w umiarkowanej cenie oraz najdroższy. Ramy czasowe ich obowiązywania różnią się natomiast między sobą w zależności od pory roku. W związku z tym:

 • najniższe ceny prądu w taryfie G13 obowiązują latem w godzinach od 13:00 do 19:00 i od 22:00 do 7:00, z kolei zimą od 13:00 do 16:00 i od 21:00 do 7:00,
 • średnie stawki cen za prąd w taryfie G13 obowiązują latem oraz zimą w godzinach od 7:00 do 13:00, będących szczytem przedpołudniowym,
 • najwyższe ceny prądu w taryfie G13 obowiązują latem w godzinach od 19:00 do 22:00, z kolei zimą od 16:00 do 21:00, będących szczytem popołudniowym.

Cennik taryfy G13

Ceny energii elektrycznej w taryfie G13 uzależnione są od oferujących ją sprzedawców prądu, których obecnie w naszym kraju jest wyłącznie kilku. Uśredniając je, można jednak wywnioskować, że w 2023 roku:

 • najniższe ceny prądu w tym przypadku wynoszą około 0,30 zł za 1 kWh,
 • średnie ceny prądu w tym przypadku wynoszą około 0,45 zł za 1 kWh,
 • najwyższe ceny prądu w tym przypadku wynoszą około 0,65 zł za 1 kWh.

Dokładne stawki jakie oferuje taryfa G13 prezentuje natomiast cennik każdego sprzedawcy prądu, który ma ją w ofercie. Wśród największych firm energetycznych obecnie oferuje ją natomiast wyłącznie firma Tauron.

Kiedy warto skorzystać z taryfy G13?

Taryfa G13 to rozwiązanie, które nie sprawdzi się w każdym gospodarstwie domowym. Pozwoli ono jednak na obniżenie rachunków za prąd z pewnością osobom, które większość dnia spędzają poza domem, wracając do niego dopiero w godzinach wieczornych. Dzięki temu ich zużycie energii elektrycznej będzie przypadało na okres najniższych stawek za 1 kWh prądu.

Dodatkowo skorzystanie z taryfy G13 powinny także rozważyć gospodarstwa domowe stosujące ogrzewanie elektryczne lub za pomocą pomp ciepła. Jeśli po przeanalizowaniu zużycia prądu generowanego przez te źródła ciepła okaże się, że co najmniej jego 65% przypada na godziny, w których obowiązują niższe ceny energii, pozwoli ona im wygenerować spore oszczędności.

Taryfa G13 a fotowoltaika

Taryfa G13 przy fotowoltaice nie jest do końca dobrym wyborem, ponieważ obowiązujące w niej najniższe ceny prądu w taryfie przypadają latem w godzinach od 13:00 do 19:00. Pokrywają się one więc w dużej mierze z godzinami, kiedy panele fotowoltaiczne produkują najwięcej energii elektrycznej. Jedyną opcją, w której warto ją rozważyć w połączeniu z fotowoltaiką, jest posiadanie magazynu energii, który będzie pozwalał kumulować prąd, a następnie wykorzystywać go w godzinach szczytowych stawek za energię pobieraną z sieci.

Podsumowując, taryfa G13 to rozwiązanie, które przy odpowiedniej dyscyplinie i stylu życia pozwala obniżyć rachunki za prąd. Sprawdzi się ona jednak przede wszystkim w przypadku gospodarstw domowych generujących największe zużycie prądu w godzinach wieczornych.