Porównaj oferty

10 lip 2014

Prąd - baza wiedzy

Czy warto zmienić dostawcę energii elektrycznej?

Korzyści płynące ze zmiany sprzedawcy energii elektrycznej to przede wszystkim oszczędności. Rachunki za prąd mogą się zmniejszyć nawet o 10% przy odpowiednio dobranej taryfie i stawce za energię, a to już jest warte przemyślenia.

Wróć do: Aktualności Czy warto zmienić dostawcę energii elektrycznej?

Korzyści płynące ze zmiany sprzedawcy

Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że zmieniając sprzedawcę energii elektrycznej obniżamy jedynie część opłat wchodzących w skład naszego rachunku. To ile zaoszczędzimy zależy też od tego ile zużywamy energii oraz w jaki sposób to robimy (czy dopasowujemy się zużyciem do obowiązującej nas taryfy energii). Na rzecz sprzedawców ponosimy jednak nie tylko opłaty zależne od zużycia energii, ale też tzw. opłatę stałą (opłatę handlową). Dlatego bardzo ważne jest, aby analizując opłacalność zmiany sprzedawcy wziąć pod uwagę nie tylko ceny energii, ale także wysokość opłaty handlowej. Może się zdarzyć, że ta będzie o kilka złotych niższa niż u dotychczasowego sprzedawcy. W ten sposób np. zamiast 10 zł będziemy płacić 7 zł, czyli miesięczne oszczędzimy 3 zł, a w skali roku jest to już 36 zł. Niedużo? Dzieciom w skarbonce na pewno by się przydadały te pieniądze.

Czy zmiana sprzedawcy się opłaca?

Aby dowiedzieć się ile możemy zaoszczędzić, warto wziąć do ręki ostatnie faktury za energię. Zapoznając się z ofertami nowych dostawców energii niejednokrotnie odwiedzimy ich strony internetowe. Okaże się, że są tam dostępne kalkulatory rachunków za energię, które obliczą nam ile zaoszczędzimy po zmianie w porównaniu do obecnego dostawcy. I tak np. u niektórych sprzedawców energii będzie to około 8 zł miesięcznie, u innego już np. 19 zł. Od czego to zależy ile uda nam się zyskać? Przede wszystkim od zużycia. Im więcej energii zużywamy, tym więcej uda nam się zaoszczędzić. Paradoksalnie, im wyższe zużycie tym niższe ceny za jednostkę energii czyli za kWh. Ponadto niejednokrotnie możemy skorzystać z usług dodatkowych tj. może się okazać, że np. posiadamy telefon komórkowy w jednej z sieci oferujących energię elektryczną. Skoro zamówimy kolejną usługę u tego samego dostawcy zostaniemy uhonorowani bonusem np. w postaci niższych cen energii.

A skoro wszystkie formalności za nas wykonuje nowy sprzedawca nie ma sensu zwlekać. Czas zacząć szukać nowej oferty, a w tym pomoże oczywiście Optimal Energy.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić