Porównaj oferty

29 maj 2023

Prąd - baza wiedzy

Czy przydomowa elektrownia wiatrowa się opłaca?

Choć obecnie fotowoltaika zdominowała rynek odnawialnych źródeł energii, nie jest ona jedynym rozwiązaniem, które jest w stanie skutecznie obniżać rachunki za prąd. Prąd z wiatraka to bowiem kolejna warta uwagi opcja dla osób chcących pozyskiwać energię elektryczną z odnawialnych źródeł. Jednak czy przydomowa elektrownia wiatrowa się opłaca? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Wróć do: Aktualności Czy przydomowa elektrownia wiatrowa się opłaca?

Czym jest przydomowa elektrownia wiatrowa?

Przydomowe elektrownie wiatrowe to instalacje składające się z kilku urządzeń umożliwiających przetwarzanie energii wiatrowej na prąd oraz jej magazynowanie. Są nimi więc nie tylko wiatraki produkujące prąd określane mianem turbiny wiatrowej, ale także:

 • licznik,
 • okablowanie,
 • akumulator.

Przydomowe elektrownie wiatrowe cechują się stosunkowo niewielką mocą. Pomimo to są one w stanie wytworzyć dostateczną ilość energii elektrycznej, potrzebnej do zasilania urządzeń elektrycznych w gospodarstwach domowych. Tym samym zainwestowanie w nie jest kolejnym ze sposobów na obniżenie rachunków za prąd.

W jaki sposób przydomowe elektrownie wiatrowe produkują prąd z wiatru?

Prąd z wiatraka w przypadku przydomowych elektrowni wiatrowych jest w pełni ekologiczny, a korzystanie z niego pozwala nie tylko wygenerować oszczędności, ale także obniżyć generowany przez gospodarstwa domowe ślad węglowy. Pozyskiwany jest on dzięki turbinom wiatrowym odpowiedzialnym za przekształcanie energii kinetycznej w energię elektryczną. Cały ten proces prezentuje się natomiast następująco:

 • wiatr wprawia w ruch łopaty wirnika w turbinie, 
 • generowany ruch wiatraka za pomocą przekładni przekazywany jest do generatora,
 • generator działający jak prądnica wytwarza energię elektryczną, 
 • wyprodukowany prąd z wiatru przekazywany jest do falownika, a następnie gospodarstwa domowego. 

Pod względem osi obrotu wirników elektrownie wiatrowe podzielić można natomiast na modele poziome (HAWT) oraz pionowe (VAWT). Przy czym w Polsce montowane są przede wszystkim pierwsze z nich.

Czy w Polsce są odpowiednie warunki do tego, aby zamontować wiatrak produkujący prąd?

Ilość prądu z wiatru, jaka jest możliwa do pozyskania z zastosowaniem przydomowych elektrowni wiatrowych, zależy przede wszystkim od ich modelu oraz panujących w danym regionie warunków wiatrowych. W związku z tym, o ile ich użytkownicy mają wpływ na pierwszy z wymienionych elementów, nie są oni jednak w stanie wpłynąć na warunki wiatrowe, które panują w miejscu ich zamieszkania. Dlatego warto zaznaczyć, że w Polsce, wbrew pozorom mamy bardzo korzystne warunki pogodowe dla elektrowni wiatrowych. Na 365 dni w roku, średnio aż 250 z nich to dni wietrzne. Średnia prędkość wiatru w naszym kraju oscyluje natomiast w granicach od 3 do 4 m/s. Dodatkowo analizując mapę warunków wiatrowych w Polsce, można zauważyć, że poza nielicznymi wyjątkami na całym obszarze kraju panują dobre warunki do tego, aby zainwestowanie w wiatrak na prąd mogło przynieść wymierne korzyści. 

Jaką moc powinien mieć wiatrak produkujący prąd?

Chcąc zainwestować w wiatrak wytwarzający prąd, który będzie wykorzystywany do zasilania urządzeń elektrycznych w domu, należy skupić się przede wszystkim na elektrowniach wiatrowych o mocy od 3 do 5 kW. Tego typu wiatraki produkujące prąd są w stanie zapewnić energię elektryczną nie tylko dla oświetlenia, ale także małego sprzętu AGD, a nawet przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Ich koszt waha się natomiast w granicach około od 20 000 do 40 000 zł

Czy warto inwestować w wiatrak wytwarzający prąd?

Opłacalność inwestycji w przydomowe elektrownie wiatrowe uzależniona jest przede wszystkim od regionu w jakim ma być ona zamontowana, a także jej mocy. Z pewnością jest ona dobrym rozwiązaniem uzupełniającym instalacje fotowoltaiczne

Do najważniejszych zalet wiatraków produkujących prąd zaliczyć można natomiast przede wszystkim:

 • produkcję prądu z wiatru zarówno w nocy, jak i w dzień przez większą część roku, 
 • możliwość magazynowania wytworzonej energii, 
 • prostą obsługę, 
 • stosunkowo łatwy montaż. 

Przy czym mają one także swoje wady, do których zalicza się głównie wysoki koszt montażu oraz trudny do oszacowania czas zwrotu z inwestycji. Dodatkowo ich wydajność uzależniona jest w dużej mierze od regionu, w panujących w nim warunków wiatrowych. Dlatego też przed montażem wiatraka produkującego prąd, warto dokładnie przeanalizować wszelkie za i przeciw.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić