Porównaj oferty

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Ogrzewanie domu – najlepiej, żeby było tanie, sprawne, bezpieczne i komfortowe. Wszystkie te cechy skupiają się w pompie ciepła. Co roku w Polsce wybudowanych jest około 80 tysięcy domów. Wiele z nich jest ogrzewana węglem, drzewem, gazem i prądem. Ale czy są to lepsze rozwiązania od pompy ciepła? Ile kosztuje nas użytkowanie tego urządzenia?

Wróć do: Aktualności Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Co to jest pompa ciepła?

Wykorzystują odnawialną energię zgromadzoną w różnych ośrodkach, takich jak:
  • grunt,
  • promieniowanie słoneczne,
  • wody gruntowe,
  • powietrze.
Przyjazny dla środowiska rodzaj ogrzewania domów. Używając go zmniejszamy zużycie paliw kopalnych i ograniczamy emisję szkodliwych dla klimatu gazów i zanieczyszczeń. Oprócz intuicyjnego zastosowania dotyczącego dostarczania ciepła w zimne dni, w lecie pompy mogą zapewnić chłód i orzeźwienie. Już na etapie planowania instalacji uwzględnia się różne okoliczności budowlane, konstrukcyjne, które maksymalizują korzyści wynikające z montażu odpowiednich urządzeń. Pompy ciepła najczęściej stosuje się w nowych budynkach, bez problemu można z nich korzystać wraz z panelami słonecznymi i wszelkimi innymi źródłami energii.

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Jest to chyba najbardziej negatywny czynnik dotycząca tego rodzaju ogrzewania domu, ponieważ decydując się na pompę gruntową trzeba mieć na to odłożone minimum 40 tysięcy złotych. Rozbudowane i w pełni samowystarczalne konstrukcje mogą kosztować 60-70 tysięcy złotych. Jednak zastanówmy się czy jest to rzeczywiście dużo, w tym celu porównamy koszty użytkowania instalacji gazowej z pompą gruntową. Na użytkowaniu takiej pompy, w porównaniu do zużycia gazu rocznie zaoszczędzamy ponad 50% kosztów. Dom o powierzchni 100m2 wykorzystuje gaz ziemny w cenie około 4000 zł. Czyli pompa kosztuje nas mniej niż 2000 zł rocznie. Co roku zaoszczędzamy 2 tys. zł., a taka instalacja może być wykorzystywana nawet przez wiele lat. Czyli w zależności od wielkości instalacji może ona się zwrócić w pełni po 20 latach. Tak naprawdę w porównaniu do ogrzewania gazem może się okazać to nawet tańsze rozwiązanie. Dlaczego? Ponieważ, gdy chcemy przyłączyć się do sieci i zamontować instalację gazową, ponosimy koszty, które mogą przekroczyć koszt użytkowania gruntowej pompy ciepła. Dlatego rozwiązanie z pompą gruntową jest idealne na działkach, które nie są w pełni uzbrojone. A ile kosztują mniejsze zestawy wykorzystujące powietrze? Pompa ciepła typu powietrze-woda o mocy grzewczej 6kW i mocy chłodzenia 4,6kW, producent pomp ciepła zapewnia, że wystarczy do ogrzania pomieszczeń do 120m2, to całkiem sporo. Pompa ciepła może pokryć do 70% całkowitego zapotrzebowania na energię, a ponadto współpracuje z większością zbiorników akumulacyjnych. Świetne rozwiązanie, które kosztuje nas niewiele więcej niż ogrzewanie domu drewnem i węglem. Koszty utrzymania pompy korzystającej z energii powietrza jest naprawdę niewielka. Rocznie koszty nie powinny przekroczyć 2 tysięcy złotych, przy stosunkowo niewielkiej inwestycji 10tys. zł.

Pompa ciepła powietrze, woda i grunt

Duży wybór wśród pomp oddaje najlepiej to jak wielki potencjał drzemie w odnawialnych źródłach energii. Mimo to wciąż niewiele nowych domów ma zamontowane odpowiednie instalacje, które są dużo bardziej opłacalne niż konwencjonalne rozwiązania. Krótko opiszemy typy dostępnych pomp, żeby zapoznać się bliżej z ich głównymi specyfikacjami. Zacznijmy od gruntowych pomp, są one bardzo wydajne, oszczędne i skorzystamy z nich za pomocą odpowiedniej instalacji. Kosztują jednak zdecydowanie najwięcej, wymagają wykopów i nie nadają się do każdego miejsca. Korzystanie z powietrza to drugi typ, który jest w pełni nieinwazyjny. Wystarczy postawić urządzenie i powietrze „zaczyna pracować dla nas”. Minusem zdecydowanie jest to, że w zimne dni efektywność spada i maszyna zużywa wtedy więcej prądu. Jeśli mieszkasz nad zbiornikiem wodnym, to energia zgromadzona w wodzie może zostać wykorzystana w Twoim domu. Tutaj podobnie trzeba dokonać instalacji większej ilości urządzeń i wiele filtrów które należy regularnie wymieniać.

Jak działa gruntowa pompa ciepła?

W przypadku pompy gruntowej mamy do czynienia z trzema etapami: 1. podgrzewanie w wymienniku czynnika chłodniczego 2. czynnik w postaci gazu trafia do sprężarki, gdzie zostaje podgrzany do około 55 stopni, 3. czynnik trafia do drugiego wymiennika i jego energia zostaje przekazana do wody, która jest podgrzewana do około 50 stopni. Żywotność pompy to około 20 lat, w trakcie eksploatacji nie dochodzi do dużego spadku sprawności. Utrzymuje się ona na poziomie 85% w stosunku do stanu początkowego. Co jest całkiem dobrym wynikiem.

Montaż gruntowej pompy ciepła

Zimą w całej Polsce do pieców wrzucane jest co wpadnie w rękę. Przez to wzrasta poziom zanieczyszczeń, w tym bardzo groźnego dla życia smogu. Zaledwie 10% nowo wybudowanych budynków ma zamontowane pompy ciepła. Na działce montowany jest kolektor poziomy, ułożony na głębokości od 1,5 do 2m. Panuje tam temperatura około 4 stopni Celsjusza. Są to rury z polietylenowe o średnicy 40mm a rozłożone są na powierzchni 3-4 większej niż powierzchnia ogrzewanego budynku. W rurach znajduje się roztwór glikol-woda, który zapewnia działanie instalacji do -40 stopni. Ważne, żeby cała inwestycję realizowali doświadczeni instalatorzy pomp ciepła.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić