Porównaj oferty

Magazyn energii - porównanie popularnych modeli w Polsce

Od 2022 roku można zauważyć rosnące zainteresowanie magazynami energii w naszym kraju. Wszystko za sprawą tego, że właśnie w tym okresie po raz pierwszy zostały one objęte możliwością dofinansowania ich zakupu za pomocą środków z programu Mój Prąd. Postanowiliśmy więc sprawdzić jakie są obecnie najpopularniejsze modele domowych magazynów energii w naszym kraju i porównać ich parametry.

Wróć do: Aktualności Magazyn energii - porównanie popularnych modeli w Polsce

Jakie magazyny energii cieszą się największą popularnością w Polsce?

Nie można ukryć tego, że rok 2022 był bardzo dobry pod względem rozwoju rynku domowych magazynów energii w naszym kraju. Rosnące ceny prądu zachęcające do inwestowania w panele fotowoltaiczne, zmiany związane z rozliczaniem prosumentów, a także uruchomienie dofinansowań na zakup tego typu urządzeń sprawił, że producenci magazynów energii zanotowali duży wzrost zainteresowania ich produktami.

Największą popularnością w Polsce cieszą się przede wszystkim domowe magazyny energii o pojemności od 2 do 10 kW. Czyli takie, które znajdują zastosowanie w połączeniu z mikroinstalacjami fotowoltaicznymi.

Najpopularniejsze domowe magazyny energii — porównanie parametrów 

Wśród popularnych urządzeń do magazynowania energii w Polsce wyróżnić można przede wszystkim modele oferowane przez czołowych producentów magazynów energii. Poniżej omawiamy więc parametry 5 magazynów energii, które w ostatnim czasie cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku. Ich kolejność jest natomiast całkowicie przypadkowa.

Magazyn energii SolarEdge Energy Bank 10 kWh Battery

SolarEdge to marka, która od lat specjalizuje się w rozwiązaniach wspierających produkcję energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. Nic więc dziwnego w tym, że jej magazyn energii Energy Bank 10 kWh cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród posiadaczy fotowoltaiki dla domu, jak i niewielkich firm. Model ten cechuje się przede wszystkim pojemnością użytkową wynoszącą 9,7 kWh z możliwością jej rozbudowy oraz sprawnością powyżej 94%. Jego żywotność określana jest natomiast na około 6000 cykli ładowania. Magazyn energii SolarEdge bazuje na wydajnej technologii litowo-żelazowo-fosforanowej (LiFePO). Pod względem wizualnym można go natomiast z pewnością określić jako estetyczny magazyn, który może być montowany nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz budynków.

Magazyn energii Fronius Solar Battery 9.0 kWh

Kolejnym popularnym w naszym kraju modelem jest magazyn energii Fronius Solar Battery 9.0 kWh. Podobnie jak urządzenie od marki SolarEdge bazuje on na baterii litowo-żelazowo-fosforanowej, o pojemności użytkowej to 7,2 kWh, która również może zostać w przyszłości rozbudowana dopasowując się do zwiększających potrzeb użytkowników. Jego żywotność oszacowana została na około 8000 cykli ładowania. Oprócz tego magazyn energii Fronius cechuje się także krótkim czasem ładowania. Przeznaczony on jest natomiast wyłącznie do montażu wewnątrz budynków ze względu na klasę szczelności IP 20.

Magazyn energii Huawei Luna2000-10-S0

W zestawieniu najpopularniejszych magazynów energii nie mogło także zabraknąć modelu od Huawei, który cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród prywatnych użytkowników instalacji fotowoltaicznych, jak i przedsiębiorstw. Jest nim natomiast magazyn energii Huawei Luna2000-10-S0 o pojemności 10 kWh z możliwością jej rozbudowy do 30 kWh. Urządzenie to bazuje na litowo-żelazowo-fosforanowej baterii, której żywotność oszacowana została na około 6000 cykli. Dzięki klasie szczelności IP66 ten magazyn energii od Huawei może być z kolei montowany zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków.

Magazyn energii PylonTech Force L-2

Kolejny popularny model to magazyn energii PylonTech Force L-2, którego pojemność może wynosić od 7 do 14,21 kWh, dzięki modułowej konstrukcji. Podobnie jak wszystkie wymienione powyżej magazyny bazuje on także na technologii litowo-żelazowo-fosforanowej, a sprawność jego baterii określona została na 96%, z kolei jej trwałość — do 5 000 cykli. Wodoszczelna obudowa o klasie IP 55 pozwala na jego montaż nie tylko w budynku, ale i na zewnątrz.

Magazyn energii Tesla Powerwall

Ostatnim magazynem energii cieszącym się dużą popularnością w naszym kraju jest model marki Tesla Powerwall. Cechuje się on pojemnością użyteczną na poziomie 13,5 kWh, nowoczesnym designem, jak przystało na tego producenta oraz niewielkimi rozmiarami. Do dodatkowych jego zalet zaliczyć można także bardzo dobrą żywotność baterii, która bazuje na nowoczesnej, rzadko spotykanej technologii litowo-jonowej NCA. Domowy magazyn energii Tesla Powerwall może być montowany zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

3 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić