Porównaj oferty

26 mar 2019

Gaz - baza wiedzy

Zmiana sprzedawcy gazu. Czy warto?

Niewielu Polaków zdecydowało się do tej pory na zmianę sprzedawcy gazu. Spośród ponad 7 milionów odbiorców, zaledwie 250 tys. dokonało zmiany. Skąd biorą się tak słabe wyniki sprzedaży? Czy warto zainteresować się tym procesem? Jak on przebiega i jak nie pogubić się w formalnościach?

Wróć do: Aktualności Zmiana sprzedawcy gazu. Czy warto?

Wolny rynek gazu ziemnego

Liberalizacja rynku energetyki spowodowała powstanie wielu firm zajmujących się sprzedażą energii. Dotyczy to zarówno gazu jak i energii elektrycznej. Od kilku lat mamy dostęp do wielu ofert związanych ze sprzedażą gazu ziemnego. Najważniejszą rzeczą jaka uległa zmianie to rozdzielona rola dystrybutora i sprzedawcy energii. PGNiG jest sprzedawcą z urzędu w zdecydowanej większości obszaru Polski. Sprzedawcy natomiast mogą działać w dowolnych regionach Polski i oferować klientom możliwie najlepsze propozycje zawarcia umowy.

Czy zmiana sprzedawcy gazu się opłaca?

W pełni darmowy proces, dzięki niemu zmniejszamy swoje wydatki nawet o 20% w skali roku. Dla osób wykorzystujących gaz do celów grzewczych jest to ogromna różnica. Co zrobić, żeby dokonać zmiany? Wystarczy wybrać ofertę i skontaktować się z firmą energetyczną, która nas do siebie przekonała. Przekazujemy upoważnienie i proces odbywa się bez naszego osobistego udziału. Bardzo prosta i wygodna możliwość, a co najważniejsze gwarantująca dopilnowanie terminów i formalności. Zmiana sprzedawcy gazu jest także możliwa przez internet - 100% online.

Przyszłość rynku gazu ziemnego w Polsce

Rynek gazu ziemnego w Polsce będzie dalej ulegał stopniowej liberalizacji, a liczba zmian sprzedawców gazu powinna znacząco rosnąć. Wynika to nie tylko z obserwacji naszego rynku, ale również z uwolnienia cen na innych rynkach, na których podmioty posiadające pozycję monopolisty (tak jak u nas PGNiG) straciły 40-50% udziału w rynku. Dlatego w kolejnych latach możemy spodziewać się intensywnej walki o klienta, w najbliższym czasie o przedsiębiorstwa, a w dalszej perspektywie o gospodarstwa domowe. Można powiedzieć, że to co najlepsze dopiero przed nami. I jest to bardzo dobra prognoza, miejmy nadzieję, że spełni się możliwie najszybciej.

Ograniczenia przy zmianie sprzedawcy gazu

Polski rynek gazu wciąż posiada pewne ograniczenia, które utrudniają niektóre działania. Jednym z nich jest konieczność zatwierdzania taryf przez prezesa URE. Zwróciły już na to uwagę odpowiednie organy w Unii Europejskiej. Komisja Europejska dostrzega w tym bardzo istotny czynnik, który ogranicza rozwój wolnego rynku gazu w naszym kraju. W 2017 roku taryfy zostały zniesione dla przedsiębiorstw, a na rok 2023 planowana jest zmiana dla gospodarstw domowych. Zmiana sprzedawcy gazu nie zmniejszy kosztów dystrybucji gazu. Wzrost takich opłat możliwy jest w związku z licznymi inwestycjami w rozwój infrastruktury gazowej, które w ramach socjalizacji kosztów finansowane są za pomocą opłat sieciowych. Nie jest to korzystne ani dla sprzedawców, ani dla klientów. Na ten moment możemy sprawdzić zestawienie, które kryje się pod hasłem: sprzedawcy gazu ziemnego ranking. To tam znajdziemy firmy, które są realną konkurencją do PGNiG.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić