Porównaj oferty

23 maj 2019

Gaz - baza wiedzy

Jak zmienić sprzedawcę gazu po raz pierwszy. Krok po kroku

Tańszy gaz tuż przed rozpoczęciem okresu grzewczego? Dla wielu wciąż brzmi to niewiarygodnie. Od kilku lat mamy możliwość zmiany swojego sprzedawcy gazu, mimo to wciąż niewielu polaków zdecydowało się na taki krok.

Wróć do: Aktualności Jak zmienić sprzedawcę gazu po raz pierwszy. Krok po kroku

Zmiana sprzedawcy gazu w Polsce

W naszym kraju mamy ponad 7 milionów obiorców gazu ziemnego. Jednak z możliwości zmiany sprzedawcy gazu skorzystało do tej pory tylko ok. 200 tysięcy odbiorców. Jest to niespełna 4% odbiorców. Niezależne badania wskazują, że Polacy mają świadomość odnośnie możliwości zmiany sprzedawcy gazu, mimo to nie robią tego, dlaczego? Przede wszystkim niewiele osób wierzy w możliwość zaoszczędzenia na rachunkach za gaz. Do tego perspektywa zaoszczędzenia kilku złotych wydaje się nieopłacalna ze względu na wyobrażenie dotyczące procesu zmiany sprzedawcy, które jest zupełnie mylne! Proces ten jest w pełni darmowy i jedynym o co trzeba się zatroszczyć to wybór oferty.

Rynek gazu ziemnego

Bezsprzecznie największym graczem na rynku jest spółka PGNiG, która obsługuje ponad 90% odbiorców. Z czego to wynika? PGNiG. Z wyjątkiem kilku powiatów to ta firma jest sprzedawcą z urzędu. Nie należy obawiać się o brak konkurencji, każdego roku udział PGNiG w rynku maleje. Zyskują na tym mniejsi sprzedawcy, ale też większe firmy znane z rynku energii elektrycznej. Od październiku 2017 roku zakup gazu dla firmy przestał być regulowany przez Urząd Regulacji Energetyki. Na rok 2023 przewidziane jest całkowite uwolnienie cen dla gospodarstw domowych. Co to oznacza? Jako odbiorcy będziemy mieli większy wybór spośród taryf i atrakcyjnych ofert. Stopniowy wzrost ilości zmian może mieć tylko pozytywny wpływ na zmiany, których wielu z nas nie może się doczekać.

Jak zmienić sprzedawcę gazu po raz pierwszy?

Od nas zależy czy procedurę zmiany sprzedawcy przeprowadzimy samodzielnie czy udzielimy odpowiedniego pełnomocnictwa nowemu dostawcy. Nasze działania ograniczają się do wyboru firmy energetycznej oraz udzielenia pełnomocnictwa. Nowy sprzedawca zajmie się za nas wypowiedzeniem umowy, czy w razie konieczności zawarciem umowy o świadczenie usług dystrybucyjnych. Decydując się na samodzielne wykonywanie formalności musimy uzbroić się w cierpliwość i pilnować terminów. Pierwsza zmiana sprzedawcy gazu z reguły nie powinna trwać dłużej niż 30 dni – u niektórych firm termin ten wynosi 60 dni. Osoby, które już to zrobiły mówią, że więcej czasu poświęciły na zmianę operatora sieci komórkowej niż sprzedawcy gazu. I jest to w pełni prawdziwa opinia! Chcąc zmienić sprzedawcę gazu ziemnego musimy:
  • wybrać najlepszą dla nas ofertę
  • skontaktować się ze sprzedawcą
  • podpisać nową umowę – formalności przejmuje nasz nowy sprzedawca gazu
Musimy mieć przy sobie jeden z ostatnich rachunków za gaz, na podstawie tego dokumentu nowy sprzedawca odczyta wszelkie potrzebne dane związane z zawarciem umowy.

Konkurencja wśród sprzedawców

Przygotowaliśmy dla was kilka praktycznych porad - jak dobrze wybrać sprzedawcę gazu ziemnego. Na rynku działa ponad 200 firm posiadających koncesję na obrót paliwem gazowym. Co prawda, nie wszystkie prowadzą aktywną sprzedaż gazu ziemnego do odbiorców końcowych, część z nich handluje gazem na Towarowej Giełdzie Energii, nie zmienia to jednak faktu, że naprawdę jest w czym wybierać. Jak w takim razie skutecznie wybrać najlepszą dla nas ofertę? Polecamy skorzystać z dostępnej na naszej stronie usługi, gdzie ceny gazu porównanie jest pokazane. Należy zwrócić uwagę na parametry takie jak cena za kWh gazu, opłatę abonamentową, promocje związane z zawarciem umowy ze sprzedawcą.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić