Porównaj oferty

3 kwi 2019

Gaz - baza wiedzy

Ile kosztuje kWh gazu ziemnego?

Cena gazu ziemnego jest zależna od stawek nałożonych przez dwa podmioty – sprzedawcę i dystrybutora. Tego pierwszego możemy zmienić, drugi natomiast jest przyznawany z urzędu. Dlatego opłacalność ofert zależy głównie od sprzedawcy, ale także, w mniejszym stopniu od obszaru dystrybucji, w którym mieszkamy. Cena za kWh gazu może się różnić u sprzedawców, z czego to wynika? Ile kosztuje kWh gazu?

Wróć do: Aktualności Ile kosztuje kWh gazu ziemnego?

Opłaty za sprzedaż gazu

Za co płacimy sprzedawcy? Za ilość zużytych kWh gazu i prowadzenie rozliczenia, czyli opłatę abonamentową. Ceny gazu naliczana jest za każdą zużytą kWh np. 0,10 zł/kWh brutto. Natomiast opłata abonamentowa jest to stała miesięczna opłata niezależna od zużycia gazu. Może jej w ogóle nie być, choć zdarza się to rzadko. Jeśli opłata abonamentowa wynosi 10zł. Wtedy przy zużyciu wynoszącym 200 kWh płacimy:

200 * 0,1 + 10 = 30 zł. Jeśli chcesz płacić mniej to sprawdź nasz ranking sprzedawców gazu.

Czyli z naszego punktu widzenia płacimy faktyczny koszt kWh gazu ziemnego wynosi: 30 zł/200 = 0,15 zł brutto/kWh.

Opłaty za dystrybucję gazu ziemnego

Tutaj mamy do czynienia z opłatami dystrybucyjną stałą i zmienną. Można je porównać analogicznie do opłaty abonamentowej i tej naliczanej zużycie gazu przez sprzedawcę. Naliczane za każdy rozpoczęty miesiąc pobierania błękitnego paliwa. Z tą różnicą, że obie zawsze występują na naszym rachunku. Opłata stała wynosi około 30zł, a opłata zmienna to około 0,04 zł. Znów załóżmy, że zużyliśmy 200kWh. W takim wypadku do dystrybutora trafia:

200*0,04 + 30 = 38 zł.

Okazuje się, że do dystrybutora, za każdą odebraną kWh gazu płacimy około 19 gr. W sumie nasze koszty wynoszą szacunkowo 0,34 brutto/kWh.

Ile kosztuje kWh gazu ziemnego i jak ją obniżyć?

Powyższy przykład pokazuje, że płacąc rachunek na poziomie 68 zł miesięcznie zużywamy 200 kWh gazu ziemnego za który płacimy ok. 0,34 groszy za kWh. Im oczywiście wyższe zużycie tym cena jednostkowa na kWh będzie spadać ze względu na mniejszy udział kosztów stałych w kwocie całego rachunku. Każdy chce kupić tani gaz dla domu i płacić mniej, wolny rynek energii daje nam taką możliwość. Wybór nowego sprzedawcy gazu, to skuteczny sposób obniżenia kosztów związanych z konsumpcją gazu. Za gaz ziemny w ciągu dnia zawsze płacimy stałą cenę. Sama zmiana grupy taryfowej w przypadku gazu ziemnego może się sprowadzać tylko i wyłącznie do zmiany częstotliwości odczytów licznika w taryfach od W-1, przez W-2, a na W-3 kończąc. Dzięki czemu możemy nieco zmniejszyć wysokość opłaty abonamentowej. Wracając do mechanizmów wolnorynkowych warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy zmiana sprzedawcy gazu się opłaca? To zależy od wielu czynników, czyli długości umowy i gwarancja stałej ceny. Jeśli zdecydujemy się na 12 miesięczną umowę możemy otrzymać korzystniejsze warunki z gwarancją ceny. Dlatego tę decyzję należy podjąć rozważnie, lecz nie ma co czekać. Dopóki nie dokona się zmiany, nie ma możliwości zaoszczędzenia!

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.33 (6 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić